Slobodna Dalmacija: 13. 04. 2004.
Nema Gotovine, nema avisa
Tomislav KLAUŠKI
Dennis MacShane, ministar za Europu u britanskoj vladi, pune tri godine uporno ponavlja da Velika Britanija neće otvoriti Hrvatskoj vrata Europske unije dok Ante Gotovine ne bude uhićen. Ili dok Janko Bobetko ne bude u Haagu. Ili dok Carla del Ponte ne bude zadovoljna. Ili dok Hrvatska ne ispuni sve političke uvjete za priključenje. Ili dok se ne ostvari suradnja u regiji. Ili dok...
Uglavnom, Dennis MacShane beskompromisno u ime britanske vlade poručuje Hrvatskoj da neće ući u EU dokle god ne počne surađivati s Haagom. Njegove izjave prestale su izazivati zgražanje u hrvatskoj javnosti, sve dok intervjuom u Jutarnjem listu nije stvari doveo do apsurda: poručio je da Britanija neće glasovati za hrvatski avis sve dok Gotovina ne bude uhićen.
MacShane više ne spominje ostale aspekte hrvatske politike. Ne uvažava činjenicu da je Hrvatska u samo tri tjedna Haagu izručila osam svojih državljana. Ignorira zadovoljstvo haaškog Tužiteljstva zbog suradnje s hrvatskom Vladom. Ne spominje čak ni mogućnost da bi Britanija mogla podržati Hrvatsku ako Del Ponte pozitivno ocijeni njezinu suradnju s Haagom. Ništa od toga. MacShane se u ime britanske vlade postavio iznad suda i međunarodnog prava. Britanija izravno ucjenjuje Hrvatsku samo zbog jednog bjegunca od pravde. Nema Gotovine, nema avisa.
Britanija se dosad nastojala postaviti principijelno, bez obzira na kritike u hrvatskoj javnosti. Međutim, MacShane je te kriterije razvukao preko svih granica. Pretjeravši tvrdnjom da su Britanci "vrlo stara nacija s tradicionalnim smislom za pravdu i čast". Zemlja koja je u kolonijalnoj vlasti držala gotovo pola kontinenta, iza koje su ostale brojne žrtve i povijesne nepravde, kao i nerazjašnjena ulo
ga njezinih časnika u akcijama od Palestine i Bleiburga, od Falklanda do Iraka, sada se uzdiže u poziciju ne samo političkog nego i moralnog arbitra. Osim toga, MacShane postavlja pred Hrvatsku nemoguć zadatak da pronađe Gotovinu čak i ako se on nalazi izvan njezinih granica, želeći time amnestirati inozemne, pa i britanske tajne službe, koje su potpuno zakazale u potrazi za Gotovinom.Hrvatskoj javnosti zaraženoj predrasudama o britanskoj politici ne treba još jedan Dennis MacShane. Na žalost, njegove riječi ne šire samo skepsu, nego bi se mogle pokazati kobnima za napredak Hrvatske prema EU-u. I još gore, potvrdile bi paranoične tvrdnje kako Britanija ima neke druge geopolitičke planove u jugoistočnoj Europi. Jer, da nije Gotovina, bilo bi nešto drug.