Slobodna Dalmacija: 19. 04. 2004.

HRVATSKA OČEKUJE POZITIVAN EUROPSKI AVIS

Kandidatura za EU stiže u lipnju

ZAGREB - Bez obzira na to što je britanski ministar za Europu Dennis MacShane Hrvatskoj nedavno posve jasno poručio da zbog slučaja Gotovina neće dobiti pozitivan avis, odnosno mišljenje Europske komisije, Banski dvori su uvjereni da će biti suprotno.

Optimizam premijera Ive Sanadera i ministra vanjskih poslova Miomira Žužula, doduše s određenom rezervom zbog britanskog stava, dijeli i predsjednik RH Stjepan Mesić, a predsjednik SDP-a i bivši premijer Ivica Račan, čija je vlada, što često ističe, "trasirala" hrvatski put prema EU-u, siguran je da će mišljenje biti pozitivno. A hoće li doista tako i biti znat će se po svemu sudeći u utorak 20. travnja kad bi Europska komisija, nakon sjednice koja će se održati u Strasbourgu, trebala objaviti svoje mišljenje o hrvatskom zahtjevu za članstvo u Europskoj uniji.

Budući da Europska komisija samostalno donosi odluke, odnosno daje mišljenje o zemljama kandidatima, posve je isključena mogućnost, tako je bilo do sada, da na nju presudno utječe neka od zemalja članica EU-a, recimo Velika Britanija. Međutim, za pozitivno mišljenje u našem slučaju bitna je, a možda i ključna, ocjena glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte o hrvatskoj (ne)suradnji s Haagom. O tome je ovih dana Del Ponte, što je potvrdila i glasnogovornica Tužiteljstva Florance Hartmann, telefonski razgovarala s povjerenikom EU-a za proširenje Gunterom Verheugenom, ali se, po svemu sudeći, do sjednice Europske komisije i objavljivanja avisa neće znati što mu je rekla, odnosno kako je ocijenila dosadašnju suradnju Hrvatske sa Sudom.

Bolje upućeni tvrde da je ocjena suradnje pozitivna, što će, po svemu sudeći, uz konstataciju da još uvijek nije riješen slučaj Gotovina, biti i navedeno u političkom dijelu Komisijina avisa. Dakle, ako bude tako, a naši izvori tvrde da hoće, onda to znači da je vladajuća nomenklatura, po svemu sudeći, uspjela uvjeriti Carlu del Ponte da joj je odbjegli general Ante Gotovina nedostupan, odnosno da se ne skriva u Hrvatskoj, ali ...

Nakon dobivanja pozitivnog mišljenja od Europske komisije, što je po svemu sudeći izvjesno, pred Hrvatskom će se u kratkom razdoblju naći nekoliko bitnih i reklo bi se teško rješiva pitanja. Naime, kao što je poznato, dobivanje pozitivnog avisa je preduvjet koji je nužno ispuniti da bi Vijeće EU-a moglo raspravljati i eventualno donijeti odluku o dodjeljivanju Hrvatskoj statusa zemlje kandidata za punopravno članstvo u EU-u, nakon čega se precizira i datum početka pregovora. Navedena pitanja bi se trebala naći na dnevnom redu sjednice Vijeća Europske unije koja će se održati 17. ili 18. lipnja i posve je jasno da će pozitivno rješavanje tih pitanja biti neusporedivo teže od dobivanja pozitivnog mišljenja Europske komisije.

Naime, zbog odbjegloga generala Ante Gotovine neke utjecajne članice EU-a poput Velike Britanije, još uvijek nije privedeno kraju ratificiranje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Hrvatske EU. A bez toga, to je posve jasno, Vijeće EU-a neće i ne može donijeti za Hrvatsku bitne odluke. A SSP, kao što je poznato, još nisu ratificirale Nizemska i Italija i nema ozbiljnijih naznaka da će to uskoro i učiniti. A ako SSP do 1. svibnja ne ratificira svih 15 zemalja-članica EU-a, a sa sigurnošću se može reći da neće, nakon toga će ga morati ratificirati još deset zemalja koje od toga datuma postaju članice EU-a. To će, naravno, prolongirati donošenje odluka Vijeća EU-a o Hrvatskoj i značajnije usporiti naš put prema Europskoj uniji.

Sve u svemu, dobivanje pozitivnog mišljenja od Europske komisije problem je koji će Hrvatska po svemu sudeći uskoro uspješno prebroditi, ali nakon toga će uslijediti "barikade" za čije preskakanje očito još nismo spremni. Zbog Gotovine, ali i ne samo njega.

Vuk ĐURIČIĆ

Veto

Bez obzira na to što Vijeće Europske unije svoje odluke temelji (i) na mišljenju Europske komisije, odnosno redovito ga uvažava, na donošenje odluke o hrvatskom statusu kandidata za članstvo u EU-u, može utjecati svaka od zemalja članica EU-a. To, jednostavno rečeno, znači da svaka od 25 zemalja, koliko će ih tada biti u EU-u, ima pravo vetom zaustaviti i(li) odgoditi odluku Vijeća Europske unije o početku hrvatskog integriranja u zajednicu europskih država