Novi list: 22. 04. 2004.

ZAŠTO JE CARLA DEL PONTE UVJERILA EUROPSKU KOMISIJU DA HRVATSKA ZASLUŽUJE POZITIVAN AVIS

Sanader steže obruč oko Gotovine

Vesna Škare Ožbolt poslala je pregršt dokumenata Carli del Ponte nakon pada bivšega šefa POA-e Franje Tureka

ZAGREB – Što je to točno vlast u Londonu tražila od Hrvatske i u čemu bi se mogla sastojati tajna obrata u stajalištu Velike Britanije, odnosno što se to dogodilo između Banskih dvora i ureda haške tužiteljice koja je uvjerila Europsku komisiju da Hrvatska ipak čini najviše što može kako bi se Gotovina pridružio svojim kolegama u Haagu?

Ministar za Europu u britanskoj vladi Dennis MacShane oko Uskrsa prenio je stav vlade u Londonu da se ne vjeruje hrvatskim vlastima, pa ni našim obavještajnim službama, kada govore da ne mogu doznati gdje se nalazi Gotovina. Bilo je rečeno da hrvatska Vlada mora javno i čvrsto demonstrirati da čini doslovno sve što može kako bi riješila slučaj odbjeglog generala, odnosno da ga više ne štiti. Odjednom, britanske su nedoumice i strašan otpor hrvatskom dobivanju avisa isparile. Dogodio se, kako se govori, izvanredni obrat.

Tajne Račanove Vlade

Carla del Ponte bila je uvjerena, i to s pravom, da je dio tajnih službi i vlasti ne samo štitio nego i servisirao Gotovinin bijeg. Micanjem Franje Tureka s čelnog mjesta Protuobavještajne agencije (POA), za kojeg se u Haagu vjerovalo da pomaže Gotovini, Hrvatska je dala moralnu sadisfakciju Carli del Ponte koja je više puta izjavila da se Gotovina slobodno šeće Hrvatskom, da u njoj ljetuje (Petračeva jahta u šibenskom arhipelagu) i da dolazi čak u Zagreb.

Ministrica pravosuđa poslala je pregršt dokumenata Carli del Ponte nakon pada bivšega šefa POA-e. Potanko su opisana kretanja odbjeglog generala kao i to da je u Hrvatskoj, i to u Zagrebu, zadnji puta viđen prošlog rujna. Sanader je preuzeo odgovornost za prestanak petljanja s Gotovinom i Carli del Ponte je, drugim riječima, priznato da je bila u pravu kada je poručivala Račanovoj Vladi da nije iskrena kada je tvrdila da ništa ne zna o tome gdje se i kako kreće Gotovina.

U tome je tajna britanskog obrata. Promjena raspoloženja u Londonu došla je nakon nedavnog pozitivnog mišljenja Haškoga suda o hrvatskoj suradnji. MacShane nije želio otkriti čime je Zagreb šarmirao Carlu del Ponte. Izjavio je tek (Vjesniku) da je uglavnom riječ o vrlo povjerljivim stvarima i privatnim raspravama. Kazao je da nikad nije kritizirao hrvatsku Vladu kao takvu, nego one ljude koji znaju gdje je Gotovina.

Onemogućen Čermak

Sanaderu, razumije se, slučaj Gotovina nije i neće biti zaboravljen. EU samo želi vidjeti hoće li sadašnja vlada »muljati« kao što je činila prethodna. Europska je komisija ustvrdila da je Hrvatska djelotvorna demokracija sa stabilnim institucijama koje jamče vladavinu prava, ali da naša zemlja mora nastaviti surađivati s Haškim sudom.

Vlada je poslala Carli del Ponte sve dokaze o učinjenim operacijama ne bi li se pronašlo i uhitilo generala Gotovinu. Ipak, Sanaderu ostaje otvoren slučaj Gotovina jer je povjerenik Europske komisije za vanjske poslove Chris Patten rekao da je suradnja s haškim tribunalom uvjet o kojem nema pregovaranja. Iskazana volja da se lovi Gotovina pozorno će se pratiti do lipanjskog summita EU.

Premijeru je posao lova na Gotovinu za kojeg se vjeruje da se krije u Hercegovini (MUP je i prije došaptavao SFOR-u gdje bi ga se moglo naći) sada olakšan zato što pojava kasete sa sastanka 6. kolovoza 1995. u Kninu itekako kompromitira odbjeglog generala koji priznaje postojanje paralelne vojske koja provodi kaos na terenu i koja »kao da je plaćena po ratnom plijenu«. Iako je kaseta puštena u opticaj da se, u prvome redu, Čermaka onemogući u navodnoj namjeri da postane pokajnik pred Haškim sudom, ona je dodatno raspoložila haško tužiteljstvo koje je dobilo jake dokaze za tvrdnje iz optužnica da su zločini u Oluji i nakon te akcije bili planirani.

D. PILSEL