Vjesnik: 22. 04. 2004.

Službeni Zagreb u slučaju Gotovina ne može odahnuti

ZAGREB, 21. travnja – Odbjeglom haaškom optuženiku Anti Gotovini sadržaj avisa ponudio je još jedan rok za predaju tribunalu: lipanj 2004. godine, do vremena potrebnog da bi se donijela odluka o hrvatskom statusu kandidata za EU i datuma početka pregovora. U istom razdoblju i Hrvatska je dobila rok da na sve dosad učinjeno doda nove poteze nadležnih državnih tijela ne bi li se bjegunac, protivno njegovoj dosadašnjoj volji, priveo haaškom sudu.

Avis je, sadržajem i pratećim tumačenjima, odbjeglog umirovljenoga generala Antu Gotovinu sveo na činjenicu koja nije toliko jaka da bi cijelu državu »kaznila« svojim posljedicama za pozitivnu ocjenu Europske komisije. Nadalje, cijeli slučaj je sveden na priznanje i tribunala i europskih faktora da je učinjeno u Hrvatskoj kvalitetan pokazatelj političke volje i europske odlučnosti vlasti da se zadovolje standardi potrebni za stjecanje kandidatskog statusa. Apelirati na svijest bjegunca, navoditi slučajeve njemu izjednačenih optuženika koji su otišli u Haag i stekli izvjesne procesne povlastice tijekom gotovo tri godine bijega postalo je besmisleno. Gotovina ustrajava u bijegu i povremenim »porukama« svedenim na želju da ga se oslobodi svake odgovornosti - bez Haaškog suda.

S druge strane tog predmeta su i hrvatske obveze. Procjena je nadležnih da je stečeni pozitivan avis samo pojačao odgovornost državnih tijela u nastojanju da otkriju skroviše i uhvate odbjeglog optuženika. Ako ne ide drukčije. Pritom su detalji iz postupaka i izjava Carle del Ponte, koji su prethodili ocjeni da »Hrvatska surađuje s tribunalom bez zamjerke« ono na što valja nasloniti buduće akcije vlasti.

Prvo, na činjenicu da tužiteljica ima »svoje« diplomatske i obavještajne izvore o Gotovininu kretanju. Hrvatska bi baš s tim točkama trebala uspostaviti suradnju, izgraditi povjerenje u razmjeni informacija, pa čak i planirati eventualnu akciju uhićenja. Drugo, redovitost izvješća o poduzetom, slanih iz Zagreba u Haag, trebalo bi umnožiti da se ne bi stekao dojam da je službeni Zagreb odahnuo kad je o Gotovini riječ.

I, treće, odvjetnici odbjeglog optuženika trebali bi slijedom pravila svoje profesije postati amicus Croatiae, dakle, dijelom ukupne pravne pomoći Gotovini na koju je država odavno spremna.

Ako se dobro razumiju neke ranije izjave Carle del Ponte, ona će čak i u vremenu potrebnom za konačno uhićenje optuženika poštedjeti Hrvatsku grubih političkih ocjena iskaže li država tempo u pokušajima da ispuni uhidbeni nalog, koji prati optužnicu. Čak štoviše, Hrvatskoj ide u prilog i jačanje tog tempa baš sad, u trenutku kad je pozitivan avis u džepu.

Vlado Rajić