Slobodna Dalmacija: 26. 04. 2004.

RADIKALNE NAJAVE BERISLAVA RONČEVIĆA IZNENADILE VOJNE STRUČNJAKE, JAVNOST I PREDSJEDNIKA MESIĆA

MINISTAR OBRANE HRVATSKU VOJSKU - RAZORUŽAVA?!

Da su najave o ukidanju ročnog i pričuvnog sastava HV-a duboko uzdrmale vojni vrh HV-a, vidljivo je i po reakciji Stjepana Mesića koji upozorava kako Hrvatska ne graniči s Andorom, nego s državama gdje na izborima najviše glasova osvajaju oni koji ne odustaju od prekrajanja granica Hrvatske

U tjednu kada su austrijske vlasti vratile borbenu kacigu i odoru pokojnog hrvatskog pilota Rudolfa Perešina, prvog od hrvatskih pilota koji su migovima prebjegli na stranu Hrvatske, ministar obrane Berislav Rončević objavio je kako HV odustaje od nabavke i pokretanja serijske proizvodnje suvremenog tenka "degmana". Na početku travnja ove godine, baš u vrijeme prvotravanjskih pošalica, u nastupnom intervjuu u "Slobodnoj Dalmaciji" isti je ministar vrlo jasno najavio ukidanje borbenog dijela ratnog zrakoplovstva i ratne mornarice. Malo je tko od stručnjaka za vojnu sigurnost očekivao da će ministar obrane HDZ-ove nove vlade toliko jakih borbenih sustava Hrvatske vojske poželjeti smjestiti - u muzej.

Dvojbena strategija

Premda se Rončević poziva na NATO-ovu strategiju koja, navodno, predviđa upravo rješavanje HV-a "nepotrebnih" investicija i troškova, govoreći nediplomatski, riječ je o razvijanju vrlo dvojbene obrambene politike. Gotovo svi vojni analitičari, jer nitko od viđenijih nije pohvalio ovakvu Rončevićevu koncepciju, naprotiv - upozoravaju kako NATO ovakvu strategiju prema Hrvatskoj ne zahtijeva ultimativno, nego tek predlaže rješenja koja se njihovim birokratima čine primjerena.

Hrvatska, međutim, ima pravo, u okvirima NATO-ove strategije samostalno određivati svoje vojne prioritete. Tog načela su se pridržavale brojne, novoprimljene tranzicijske države, a tek je Slovenija odlučila ne razvijati borbeno ratno zrakoplovstvo - jer ga nije niti posjedovala! Njezin zračni prostor brane talijanski ratni zrakoplovi - no, trebaju znati u Vladi RH - ta se usluga - naplaćuje. Prepusti li, dakle, u budućnosti i Hrvatska zaštitu zračnog i pomorskog prostora strancima - oni će to naplatiti, u novcu, ili u "naturi", zauzimanjem zračnih, pomorskih i kopnenih infrastruktura na hrvatskom tlu.

Nadalje, ovakva koncepcija ustvari predviđa razoružanje Hrvatske. Bez borbenog zrakoplovstva, bez jačih i suvremeno naoružanih ratnih plovila, bez suvremenih tenkova, HV će biti sveden na malu borbenu, lako naoružanu skupinu profesionalnih vojnika, nespremnih na obranu cjelovitog suvereniteta Hrvatske.

U slučaju vojne opasnosti i agresije, Hrvatska se doista neće moći samostalno obraniti, a dokidanjem ratnog zrakoplovstva bio bi, primjerice, dokinut i sustav školovanja ratnih pilota, čije je školovanje izuzetno skupo i traje desetak godina.

Svjestan da se njegov novi i neiskusni ministar obrane malo zaletio, premijer Sanader je ovih dana u Saboru izrekao kako takve strategijske odluke o ukidanju čitavih borbenih sustava HV-a ne mogu donositi ministri, čak niti Vlada, nego Hrvatski sabor.

Loša sigurnost

Da su Rončevićeve najave i politika duboko uzdrmali aktivni vojni vrh HV-a, vidljivo je i po recentnoj izjavi predsjednika RH Stjepana Mesića koji, poput svih neovisnih vojnih stručnjaka, upozorava kako Hrvatska ne graniči s Andorom, nego s državama gdje na izborima najviše glasova dobivaju radikali koji ne odustaju od prekrajanja granica Hrvatske.

Ukidanjem ročnog sastava, a još više najavama o ukidanju i pričuvnog sastava HV-a, u budućnosti bi bio dokinut još jedan vrlo važan segment obrane Hrvatske, jer bi kompletna obrana Hrvatske spala na nekoliko desetaka tisuća lako naoružanih profesionalnih vojnika i policajaca. Bude li, primjerice, Hrvatska izložena terorističkoj prijetnji, poput već mnogih europskih država, bez pričuvnoga sigurnosnog aparata, kako bi uspjela čuvati i "pokriti" stotine objekata infrastrukture, koji tada svi postaju mogući ciljevi terorista? Što u takvim okolnostima znače izjave o "kolektivnoj" sigurnosti, kojoj se naivno nadaju naši političari.

Ozbiljna država, a pogotovo Hrvatska zbog svojeg povijesnog iskustva i izloženosti agresijama susjeda, zbog svojeg vrijednog i geostrategijskog položaja u vrlo opasnoj regiji svijeta, ne može si dopustiti luksuz neimanja "pričuvne" strategije obrane. Hrvatska politika danas nema odgovor na situaciju što ako naša zemlja ne bi pristupila NATO-u, ne zna niti koji su naši vojni prioriteti, a što je najgore - ne postavlja ni sama takva pitanja.

Davor IVANKOVIĆ

Otkaz tenku degmanu

Začuđuje "komemorativna" odluka novog ministra obrane koji je proizvođačima "Đure Đakovića" rekao da HV odustaje od narudžbe novog tenka "degmana". Nakon dugih 9 godina razvoja, stručnjaci iz Slavonskog Broda uspjeli su privesti kraju pripremu serijske proizvodnje degmana, daleko suvremenijeg i moćnijeg od postojećih tenkova u sastavu HV-a. Svjetski stručnjaci se slažu kako budućnost imaju upravo ovakvi lakši, dobro zaštićeni i ubojito opremljeni tenkovi.

Lakonski odgovor kako HV-u ovakav tenk "ne treba" može značiti kako po Rončevićevoj koncepciji i obranu kopna, nakon što već prepustimo zračni i pomorski prostor - treba prepustiti stranim tenkovima... Lakonska je i izjava "pa mogu u "Đuri Đakoviću" nastaviti samostalno proizvoditi degmane za izvoz". Tko će, naime, kupiti tenkove koje ne želi niti vojska matične države!?