Slobodna Dalmacija: 03. 06. 2004.

OKONČAN ŽALBENI POSTUPAK U SLUČAJU GOSPIĆKE SKUPINE

Sabljak: Dajte da Norcu nešto ostane od života

Odvjetnik Tomislav Sabljak zatražio je da se ukine presuda, a ako se i ne ukine da se vodi računa o smanjenju kazne Mirku Norcu kako bi mu, kako je kazao, nešto ostalo od života

ZAGREB - Peteročlano vijeće Vrhovnog suda u srijedu je nakon trodnevne javne rasprave okončalo žalbeni postupak u slučaju ratnih zločina u Gospiću i presude Tihomiru Oreškoviću, Mirku Norcu i Stjepanu Grandiću te će naknadno donijeti odluku. Bit trećeg dana rasprave pred Vrhovnim sudom može se sažeti u prigovor odvjetnika optuženih da su za sporne zločine znali svi na najvišim pozicijama u državi već 1991. godine.

Odvjetnicima prvooptuženog Tihomira Oreškovića te optuženih Mirka Norca i Stjepana Grandića nejasno je zašto su krivci za zločine ostali skriveni, te zašto Državno odvjetništvo, kako je kazao Željko Olujić, odvjetnik Tihomira Oreškovića, nije procesuiralo i Josipa Manolića, Smiljana Reljića ili Antu Karića, potonjeg kao šefa kriznog stožera u Gospiću.

Nadalje, odvjetnici Tihomira Oreškovića Bosiljko Mišetić i Željko Olujić istaknuli su kako nitko nije rekao da je njihov klijent imao službenu odoru ili čin, kao ni da je imao neku političku funkciju.

On je bio taj administrativni tajnik Ante Karića. Isto tako, nastavili su, nitko našeg klijenta nije teretio da je naredio da se puca u bilo koga. No unatoč tome osuđen je na 15 godina, a nije osuđen Ante Karić koji je bio šef kriznog stožera, kazao je Olujić.

Bosiljko Mišetić posebno je upozorio na ulogu Ante Karića koji je 13. rujna 1991. postao povjerenikom RH za Gospić i za četiri općine PU Gospić.

Istaknuo je da se Tihomiru Oreškoviću sudilo zbog percepcije onog što je bio, a ne što je on počinio. Mišetić je također dodao da činjenica da je napravljen popis Srba u Gospiću i široj okolici, te Karlobagu još uvijek ne znači da je to bilo s nakanom da ih se odvede i likvidira. Naime, na tom popisu bilo je 1000 Srba iz okolice Karlobaga i Gospića, a ubijeno ih je 49, kazao je Mišetić.

Miljenko Škrlec, odvjetnik Stjepana Grandića, kazao je da njegov klijent nije osporavao događaje, no smatra da je njegov branjenik bio izložen prijetnjama tipa "Štef, popušit ćeš metak ako odbiješ izvršiti zapovijed".

Odvjetnik Mirka Norca Tomislav Sabljak posebno se okomio na činjenicu da je Vrhovni sud uzeo u obzir kasetu za koju je utvrđeno da je krivotvorena. Ideju za stvaranje popisa srpskih civila dao je Ivan Dasović, ali o tome nitko ne govori ništa.

Ističe da njegov branjenik Mirko Norac nije davao zapovijedi da se u nekoga puca. Istaknuo je da je njegov branjenik imao i niz suradnika Srba. Upozorio je i na iskaz Stjepana Grandića koji je mijenjan nekoliko puta jer je, navodno, Grandić kazao svom odvjetniku da će kad da iskaz biti pušten na slobodu, što se nije dogodilo. Stoga Sabljak traži da se ukine presuda, a ako se i ne ukine da se vodi računa da se smanji kazna Mirku Norcu kako bi mu, kako je kazao, nešto ostalo od života.

A. MALENICA

Tužiteljstvo odustalo od žalbe

Petar Pulišević, zastupajući Glavno državno odvjetništvo, istaknuo je kako odustaju od žalbe u dijelu koji se odnosi na oslobađajući dio presude u odnosu na Tihomira Oreškovića i Mirka Norca, a riječ je o odvođenju nekoliko Srba na Velebit i njihovu likvidaciju, no ostaju pri tome da Ivica Rožić treba odgovarati zbog tog djela. Premda nema dokaza da je on likvidirao tri spomenute civilne osobe, dobro je znao kakva ih sudbina očekuje nakon što ih je uhitio, tvrdi tužitelj. Ostale žalbene prijedloge obrane Državno odvjetništvo smatra neosnovanim.