Vjesnik: 03. 06. 2004.
Sutra odluka o Hrvatskoj
Do kraja ovoga tjedn
a tri velike zemlje članice Europske unije - Njemačka, Francuska i Velika Britanija, zajedno s irskim predsjedništvom, odlučit će o statusu Hrvatske/ Sve zemlje EU-a pozitivno su se odredile prema Hrvatskoj i do bilo kakve blokade u zadnji čas teško može doći, rekli su Vjesniku Unijini diplomatiZAGREB, 2. lipnja – Do kraja ovoga tjedna tri velike zemlje članice Europske unije – Njemačka, Francuska i Velika Britanija, zajedno s irskim predsjedništvom, odlučit će o statusu Hrvatske na sastanku Europskoga vijeća, posljednjeg summita za irskog predsjedanja EU-om. Odluka će se donijeti najvjerojatnije u petak, kada irski premijer Bertie Ahern završava europsku turneju i konačne dogovore s ključnim Unijinim zemljama o glavnim temama sastanka na vrhu.
Nakon što Ahern dogovori najvažnija pitanja s ključnim članicama EU-a, među diplomatima će početi kružiti razni nacrti dokumenata čiji će se tekstovi »brusiti« sve do početka summita. Hrvatska vlada i njezin premijer Ivo Sanader tako će najvjerojatnije već početkom sljedećeg tjedna znati što ih očekuje na sastanku Europskoga vijeća.
Sve zemlje EU-a pozitivno su se odredile prema Hrvatskoj i do bilo kakve blokade u zadnji čas teško može doći, rekli su Vjesniku Unijini diplomati. Tu informaciju potvrdio je i povjerenik Europske komisije za proširenje Günter Verheugen. On je u utorak izjavio u Ljubljani da je osobno kontaktirao i sa zemljama koje su »možda kritičnije« prema hrvatskoj aplikaciji, no da su sve one izrazile pozitivan stav prema avisu Europske komisije. Verheugen je već izjavio kako očekuje da će Hrvatska na summitu EU-a za tri tjedna dobiti i službeni status zemlje kandidata. No, ni on nije želio spekulirati o tome hoće li Hrvatska na tom skupu dobiti samo kandidatski status ili i datum za početak pregovora s EU-om, rekavši da je to izvan njegove »zone odgovornosti« te da je »stvar u raspravi«.
Iako službenih potvrda nema, jer su završne konzultacije u tijeku, gotovo je izvjesno da će zemlje članice EU-a poslušati mišljenje Europske komisije i Hrvatskoj dodijeliti kandidatski status, ali da će se o datumu početka pregovora razmatrati kasnije. Mišljenja su gotovo do kraja usuglašena, protivljenja hrvatskoj kandidaturi među 25 zemalja nema, a u petak će zemlje članice još jedino pozorno pratiti što će o Hrvatskoj
suradnji s Haaškim sudom reći glavna tužiteljica Haaškoga suda Carla del Ponte.No, bez obzira na konačnu odluku o datumu početka pregovora, sasvim je izvjesno da će Hrvatska, u bilo kojoj varijanti, pregovore o punopravnom članstvu za Europsku uniju započ
eti 2005.Njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer posjetio je Zagreb tri dana prije završnih konzultacija pred sastanak na vrhu EU-a i ustvrdio da će se Njemačka sigurno zalagati za kandidatski status Hrvatske. Iako nije želio reći hoće li se Njemačka založiti za određivanje datuma za Hrvatsku, hrvatskoj diplomaciji je dao naslutiti da bi o tom pitanju ta zemlja mogla imati pozitivno stajalište.
Šefovi država i vlada EU-a imaju na raspolaganju nekoliko opcija: mogu donijeti odluku o kandidatskom statusu bez ikakva spominjanja datuma, mogu se o početku pregovora spominjati godišnja doba ili pak kvartali. »EU može reći i da će pregovore započeti u prvoj ili drugoj polovici godine«, rekli su hrvatski diplomati. Uvjereni su kako do turskog scenarija
(da se određivanje datuma pregovora stalno odgađa) neće doći. Kada bi u odluci Europskoga vijeća sada izostao datum, bilo bi važno kada bi se odmah odredio početak screeninga, procesa detaljne analize stanja zemlje da bi se utvrdio najefikasniji plan pregovora. Proces screeninga i službeno je prva faza pregovora o punopravnom članstvu.Zbog općeg raspoloženja, za Hrvatsku bi bilo jako dobro da irsko predsjedništvo uspije postići dogovor o europskom ustavu, tvrde diplomati.
Bruno Lopandić