Vjesnik: 01. 07. 2004.
Ashdown smijenio 60 dužnosnika Republike Srpske
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Paddy Ashdown, visoki međunarodni predstavnik u BiH, smijenio je u srijedu Dragana Kalinića predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske (RS) i lidera SDS-a! Osim Kalinića, Ashdown je smijenio još 59 više i srednje rangiranih službenika u RS-u, uključujući ministra unutarnjih poslova Zorana Đerića te druge visoke policijske dužnosnike.
Riječ je o mjerama koje je Ashdown donio nakon što BiH, zbog neuhićenja ratnih zločinaca, nije na istanbulskom sastanku NATO-a pozvana u program Partnerstvo za mir te nakon što je revizija financijskog poslovanja SDS-a potvrdila sumnje da ova stranka nastavlja pomagati skrivanje Radovana Karadžića.
Osim ovih smjena, visoki predstavnik donio je još osam drugih mjera kojima je, kako je rekao na konferenciji za novinare u Sarajevu, cilj smanjiti utjecaj korupcionaša i opstrukcionaša u Republici Srpskoj, koji ometaju suradnju s Haaškim sudom i hvatanje ratnih zločinaca.
Mjere uključuju smjene odgovornih, blokiranje bankovnih računa i dodatnu reviziju poslovanja poduzeća »Srpske šume« za koje su sumnja da financijski pomaže skrivanje haaških bjegunaca. Poduzeće »Srpske šume« i njegovi čelnici uvršteni su i na američku crnu listu osoba i organizacija koje ometaju provedbu Daytonskog sporazuma, te su im i u SAD-u blokirani bankovni računi i zabranjen ulazak.
Sam Ashdown je također zamrznuo bankovne račune općinskih odbora Srpske demokratske stranke, a milijun maraka novca iz javnih fondova namijenjenih SDS-u bit će preusmjereno državnim institucijama koje se bave borbom protiv kriminala i korupcije, te otkrivanjem i procesuiranjem ratnih zločina.
Kao možda najvažniju mjeru, Ashdown je naveo formiranje i davanje širokih ovlasti Povjerenstvu za reformu policijskih snaga u BiH.
To bi povjerenstvo trebalo osigurati da umjesto sada neučinkovitih i loše koordiniranih policijskih snaga u BiH budu osnažene državne policijske strukture. Ova mjera potvrđuje procjene da bi najkrupnija posljedica neulaska BiH u Partnerstvo za mir mogla biti široka reforma policije u cijeloj zemlji koja će u biti značiti ukidanje (pre)širokih ovlasti sadašnjih entitetskih MUP-ova i najkrupniju reviziju Daytona u ovoj oblasti do sada. Paralela se može povuć
i sa sankcijama nametnutim nakon afere s nelegalnim izvozom oružja u Irak iz Vojnog zavoda »Orao« u RS-u, što je dovelo do reforme obrane i stvaranja jedinstvenih oružanih snaga u BiH.Obrazlažući svoje mjere, Ashdown je kazao kako je sasvim jasno da su one »teške«, no jednako tako iznuđene u situaciji kada zbog nesuradnje s Haaškim sudom i propustom da se uhite ratni zločinci BiH nije pozvana pridružiti se Partnerstvu za mir, a upitan je i početak pregovora o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijo
m (EU). Visoki predstavnik kazao je da mjere koje je sad poduzeo možda neće biti dovoljne, te je najavio mogućnost novih sankcija da bi se prevladale opstrukcije.»BiH ne može više biti taocem šačice korupcionaša i opstrukcionista, koji vjeruju da je pomaganje Karadžiću važnije od napretka BiH i sigurnosti i prosperiteta njezinih građana.
Ovo su prve mjere i cilj im je "čišćenje korova" koji smeta da BiH postane normalna demokratska zemlja«, kazao je Ashdown.
Dodao je da mjere koje je donio nisu napad na strukture Republike Srpske, čija je pozicija zajamčena Daytonskim sporazumom, niti su napad na srpski narod. Rekao je da mu cilj nije bio napad ni na jednu od stranaka, nego da je SDS-u ovim pružena prilika da pročisti svoje redove i obavi prijeko potrebne unutarnje promjene.
Cilj Ashdownovih mjera je također ohrabriti one koji imaju informacije i mogućnost da pruže pomoć Haaškom sudu da to i učine.
Na konferenciji za novinare Ashdown je potvrdio da je odluka EU-a o proširenju popisa osoba kojima je zabranjen ulazak u zemlje EU-a donesena u koordinaciji s Uredom visokog predstavnika u BiH. Na ovu listu uvršteno je 13 novih imena. Inače, smijenjeni lider SDS-a i predsjednik Narodne skupštine RS Dragan Kalinić, nekoć jedan od najbližih Karadžićevih suradnika i ministar zdravstva u ratnom kabinetu bosanskih Srba na Palama, već godinama se smatra jednim od najmoćnijih političara u manjem bosanskohercegovačkom entitetu. On je nakon Ashdownove odluke izjavio da smatra kako su mu ovim narušena ljudska prava i najavio tužbu sudu u Strasbourgu.
Alenko Zornija