Slobodna Dalmacija: 01. 07. 2004.
DOMAĆI SUDOVI OCIJENJENI NESPOSOBNIMA ZA PROCESUIRANJE ZLOPORABA 40 DUŽNOSNIKA
Bh-političarima sudit će stranci
Sud BiH
će u idućih nekoliko dana raspravljati o prijedlogu za prebacivanje 40 slučajeva sa županijskih sudova na državni, no jasno je kako će se odlučiti pozitivno. Uostalom, "strani je odjel sve obavio i odlučio, te će tek ovih dana domaći tužitelji i suci biti obaviješteni i detaljno upoznati o namjerama tužitelja Johna McNaira" - kazano nam je iz sudskih krugovaPiše: Zlatko TULIĆ i Darko JUKA
SARAJEVO - Usprkos činjenicama kako je Vijeće Europe prošloga tjedna raspravljalo o prilikama u BiH te je prvi put za kršenje ljudskih prava optužilo međunarodnu zajednicu, konkretno Ured visokog predstavnika, uputivši oštre kritike međunarodnoj zajednici zbog nepovjerenja u domaće institucije, čini se da su stranci ponovno zakuhali bh-političarima novu kašu.
Naime, Posebni odjel Tužiteljstva za borbu protiv korupcije, organiziranog i gospodarskog kriminala predložio je Državnom sudu BiH da se određeni predmeti, točnije istrage koje vode županijski sudovi u Mostaru i Sarajevu nad 40 osoba, prebace u nadležnost Državnog suda.
Sud BiH će u idućih nekoliko dana raspravljati o ovom prijedlogu, no već sad je jasno kako će se o ovom zahtjevu odlučiti pozitivno, što znači da će se istrage protiv četrdeset osoba prebaciti na Državni sud BiH. Ova konstatacija proizlazi iz tvrdnje jednoga domaćeg pravnog eksperta koji je zbog mogućih utjecaja na buduću karijeru želio ostati anoniman, "da je strani odjel sve obavio i odlučio kada su u pitanju spomenute istrage, te da će tek ovih dana domaći tužitelji i suci biti obaviješteni i detaljno
upoznati o namjerama tužitelja Johna McNaira".Na naš upit znači li to da stranci doista nemaju povjerenja u domaće sudove, naš izvor je kazao kako je ovo još jedan argument koji potvrđuje da je BiH pokusni kunić koji funkcionira kao poluprotektorat.
Osumnjičene osobe se, uglavnom, terete za zlouporabu položaja ili ovlasti, krivotvorenje službenih dokumenata, nesavjestan rad, pronevjeru novca i utaju poreza.
Riječ je o četrdeset osumnjičenika: Ivan Baćak, Antonijo Blažević, Ljiljana Buhač, Mile Bule, Valentin Ćorić, Dragan Čović, Berislav Ćubela, Eugen Ćubela, Marinko Gilja, Josip Gojak, Slavica Josipović, Branko Kolobarić, Ivan Medić, Jelka Miličević, Zoran Pandža, Miroslav Prce, Dragan Prusina, Branko Rajić, Gordana Stojkić, Vladimir Šoljić, Marko Tokić, Ante Vidačak, Dragan Zelenika, Matan Žarić, Lidija Žuljević, Mehmed Alijagić, Midhat Arifović, Hamdija Behrić, Edhem Bičakčić, Mujo Duraković, Neven Đukić, Ramiz Džaferović, Sulejman Garib, Azra Gradinčić, Fikret Hadžić, Enisa Jažić, Mirsad Kikanović, Halil Polimac, Fuad Purišević i Fuad Živojević.
U zahtjevu stoji kako se osumnjičeni terete za nezakonito poslovanje i privatiziranje tvrtki: Soko Mostar, Soko Pteron, Eronet i Mondo, te značajno oštećenje federalnoga proračuna.
U javnosti, pak, najveću pozornost izazvala su imena pojedinaca koji se spominju među 40 osumnjičenih osoba. U "velike ribe" već su svrstani Edhem Bičakčić, Dragan Čović, Vlado Šoljić te Sulejman Garib.
Inače, kantonalno tužiteljstvo u Sarajevu optužnice protiv nekadašnjeg dopremijera i ministra financija u vladi F BiH Dragana Čovića i bivšega federalnog premijera Edhema Bičakčića podiglo je još u vrijeme podizanja optužnica protiv šestorice Hrvata osumnjičenih za ubojstvo Joze Leutara.