Slobodna Dalmacija: 03. 07. 2004.
HAAŠKE OPTUŽNICE OPORBA U SABORU PROZVALA VLADAJUĆE
HDZ je organizirao mitinge za generale, a danas ih izručuje
ZAGREB - Suradnja Hrvatske s Haaškim sudom je neupitna — ustvrdio je u petak premijer Ivo Sanader u svojem obraćanju saborskim zastupnicima tijekom dugo iščekivane rasprave o haaškim optužnicama protiv generala Mladena Markača i Ivana Čermaka. Braneći politiku svoje Vlade prema Tribunalu u Haagu, Sanader je izrijekom kazao da je u Domovinskom ratu bilo moguće počiniti zločine, ali i da suradnja s Haagom ne isključuje odbijanje dijelova optužnica u kojima se iznose politički neprihvatljive kvalifikacije.
— Naša četiri cilja su obraniti istinu o Domovinskom ratu, pružiti pravnu pomoć osumnjičenima i optuženima, omogućiti im obranu sa slobode i prebaciti sudske procese u Hrvatsku - naglasio je Sanader, najavivši da će se u idućem razdoblju Hrvatska pojačano angažirati kako bi pravnim, a ne političkim sredstvima, kao prijatelj Suda, izborila što bolju poziciju za svoje državljane koji u Haagu čekaju suđenje.
Kao jedini razlog dosadašnjem odgađanju rasprave, na kojoj su iz HSS-a i HSP-a inzistirali već nekoliko mjeseci, Sanader je naveo Vladinu želju da se ne našteti ljudima koji u Haagu čekaju odluku da im se dopusti obrana sa slobode. Čermak i Markač su, prema njegovim riječima, i sami molili da se vodi računa o tajmingu rasprave. Premijer je odbacio i oporbene kritike da je njegova Vlada olako izručivala generale, navodeći da su oni sami izrazili spremnost otići u Haag.
— Bez obzira na optužnice, oni su zaslužni za uspostavu suverene Hrvatske - zaključio je Sanader.
Ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt detaljno je izvijestila o potezima koje Vlada poduzima kako bi se suđenje Rahimu Ademiju i Mirku Norcu prebacilo u Hrvatsku. Sud se, prema njezinim riječima, usprotivio namjeri Haaškog tužiteljstva da se Norac uopće ne pojavljuje u Haagu budući da je predviđeno da se njegov predmet otvori u Hrvatskoj.
Nakon njegova izjašnjavanja pred Tribunalom donijet će se, predviđa ministrica, konačna odluka o prepuštanju toga slučaja domaćem pravosuđu.
Izlaganje Željke Antunović (SDP), koja je u odsutnosti Ivice Račana govorila u ime Kluba, izazvala je pravu buru u redovima HDZ-a. Ona je podsjetila da su mnogi koji se danas pozivaju na suradnju s Haagom do jučer pozivali građane na mitinge, a SDP-ovce optuživali da su izdajnici. "Danas nema uličnih prosvjeda, bitno se razlikuje i govor HDZ-a u Saboru. Danas nas premijer upozorava da bi i rasprava u Saboru mogla štetiti Hrvatima u Haagu. Nije li vaša ondašnja politika podržavanja ulice štetila interesima optuženih? Štetila je! Ali to vama tada nije bila prva briga. Vaša prva briga bila je srušiti ondašnju vladu, a ne pomoći optuženicima!", jasno je poručila Antunović.
"Da ste ovako govorili prije, dok ste bili oporba, haaška priča bila bi puno manje traumatična i lakše bismo obarali neprihvatljive točke optužnice", zaključila je Antunović i izazvala lavinu replika iz HDZ-ovih klupa. Krunoslav Markovinović (HDZ) tako je ironično zapitao SDP: "Kad ćete nam oprostili što smo stvaranjem naše države srušili vašu?"
— Nijedna vlast koja surađuje s Haagom nije izdajnička, mi u SDP-u smo toga svjesni i ne dovodimo u pitanje HDZ-ovu suradnju, no postavljamo pitanje političkoga licemjerja današnje vladajuće stranke, koje je izazvalo duboke opasne podjele u Hrvatskoj", nije se dala smesti Željka Antunović.
IDS-ovac Damir Kajin ustvrdio je da su optužnice koje su posljednjih šest mjeseci stigle u Hrvatsku "listom gore od onih protiv Ante Gotovine". "Zamislite što bi HDZ, da je danas u opoziciji, radio Račanu. Pa svi bi bauljali od mitinga do mitinga", upozorio je Kajin.
Iako se očekivalo da će Anto Đapić napasti Sanadera citatima njegovih poruka s prosvjeda na splitskoj Rivi 2001. godine, to se nije dogodilo. Lider HSP-a je rekao da se neće vraćati unatrag jer ga zanima zašto sadašnji rezultati nisu bolji. Zamjerio je samo to što Vlada nije napravila više otkad su optužnice stigle do trenutka kad su generali otišli u Haag. Čermak i Markač još su u Haagu, a Norac ide.
Anita BELAK-KRILE, Marina K. SABOLIĆ
Stop lihvarskim kamatama
Sabor je jednoglasno donio Zakon o kamatama, po kojemu se zatezne kamate neće pripisivati glavnici. To bi trebalo spriječiti čestu praksu da, zbog sasvim simboličnih dugova, ali golemih zateznih kamata, cijele obitelji završavaju na prosjačkom štapu. Zastupnici su izglasali izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa prema kojima dužnosnici i dalje mogu biti članovi nadzor
nih odbora sve dok Sabor ne utvrdi popis trgovačkih društava od posebnog državnog interesa, ali za to ne mogu ostvarivati nikakvu naknadu osim pokrivanja putnih troškova.