Slobodna Dalmacija: 03. 07. 2004.
(Ne)šokantni Haag
Tomislav KLAUŠKI
Iako su naslovnice novina jučer bombastično najavile da Mirko Norac osmog srpnja odlazi u Haag kako bi se izjasnio o optužnici za zločine počinjene u akciji Medački džep 1993. godine, čini se da u tome nema ničeg šokantnog. Barem ne onoga što bi uzbunilo braniteljske udruge. Zašto onda njegov odvjetnik Željko Olujić tvrdi kako je to "loš znak"? Zato što se boji da će njegov branjenik, koji je već dobio 12 godina zatvora za ubojstvo civila, morati ostati u Scheveningenu? Tko bi zbog toga najviše patio: Norac, njegova obitelj, odvjetnici ili hrvatsko pravosuđe, toliko sigurno da ga Haag respektira?
Olujić ističe kako su "hrvatske pravosudne institucije bolje upoznate s događajima u Medačkom džepu", te smatra da bi domaći sudovi "mogli objektivnije procijeniti okolnosti i vrijeme u kojemu se dogodio zločin za koji se tereti Norac". Norčev odvjetnik možda je u pravu, ali iz njegovih usta takve tvrdnje ne idu u prilog vjerodostojnosti hrvatskog pravosuđa. Ako su hrvatske pravosudne institucije doista bolje upoznate s događajima u Medačkom džepu, zašto onda nisu same pokrenule progon protiv krivaca? Zašto se morao umiješati Haag? I što znači tvrdnja da bi "objektivnije mogli procijeniti okolnosti" u kojima se dogodio zločin? Zar će ocijeniti kako je pokolj stotinjak srpskih civila u vojnoj akciji bio opravdan s vojnog stajališta, isprovociran od srpske strane i zato podložan blažoj presudi? Ni to ne zvuči previše utješno.
No dobro, po svemu sudeći, Hrvatska bi ipak mogla dobiti suđenje Norcu i Ademiju za Medački džep. Ademijev odvjetnik Prodanović dao je naslutiti kako objedinjeno suđenje ne bi odgovaralo njegovu branjeniku jer je on u vrijeme akcije bio general, a Norac pukovnik, pa bi Ademi bio prvi na udaru zapovjedne odgovornosti. Usput, to suđenje lako bi se moglo pretvoriti u međusobni obračun Norca i Ademija, odnosno uzajamno prebacivanje krivnje. Kad je već umro general Janko Bobetko, sav teret akcije očito će se svaliti na drugu dvojicu vojskovođa. A to bi onda moglo biti prilično neugodno.
Konačno, suđenje Norcu za Medački džep — bilo u Hrvatskoj, bilo u Haagu — moglo bi biti veliki test za hrvatsku državu i njezino pravosuđe. Ako suđenje kojim slučajem počne u Haagu, to će značiti da je Hrvatska izgubila povjerenje Tribunala. Ako se prebaci u Hrvatsku, domaće pravosuđe bit će na sto muka jer će prvi put suditi o jednoj hrvatskoj vojnoj akciji. Jedina sreća jest u tome što je s Norčevom presudom u Rijeci prvi šok ublažen i domaći sudovi moći će puno mirnije voditi proces. Bez demonstracija, okupljanja i prijetnja državnim udarom.