Slobodna Dalmacija: 07. 07. 2004.

SAZNAJEMO - POVJERLJIVI DOMAĆI IZVOR TVRDI:

Norac u Haagu dva dana

NA LOŠEM GLASU Način na koji je sudac iz Splita vodio proces Lora nanio je veliku štetu pravosuđu, ali ipak nije doveo do odustajanja od suđenja Norcu u Hrvatskoj. General će, naime, u Haagu biti dan-dva, dok sasluša optužnicu, i izjasniti se o krivnji

VEZANI PROCESI Potpuno su neutemeljene najnovije spekulacije prema kojima će Tribunal prepustiti hrvatskom pravosuđu i suđenje generalima Markaču i Čermaku. Naime, optužnice protiv njih vezane su s optužnicom protiv Gotovine, kojega Haag ne želi nikomu prepustiti

Piše: Vuk ĐURIČIĆ

Temeljem zahtjeva Haaškog suda general Mirko Norac, koji je nedavno za zločine počinjene u Gospiću i okolici pravomoćno osuđen na 12 godina zatvora, ovih dana će biti prebačen u Haag gdje će se pred sudskim vijećem, nakon što mu se pročita optužnica, izjasniti osjeća li se krivim ili ne. Iako se radi o uobičajnom postupku koji podrazumijeva da se svi oni koje je Haag optužio moraju pojaviti pred Sudom, pa tako i general Norac, pojavile su se spekulacije da bi zbog nepovjerenja u hrvatsko prvosuđe - čemu je nezaobilazan doprinos dao sudac Slavko Lozina vođenjem slučaja Lora, ali i ne samo on - Tribunal mogao donijeti odluku o Norčevu zadržavanju i oduzimanju tog slučaja domaćem pravosuđu.

Na pitanje je li Lozina "presudio" Norcu od visokih državnih dužnosnika smo dobili negativan odgovor, uz napomenu da se sudac Lozina i njegovo vođenje slučaja Lora u svim razgovorima s predstavnicima međunarodne zajednice, pa tako, naravno, i Haaškog suda, redovito apostrofira kao negativan primjer koji je, to je posve jasno, nanio veliku štetu domaćem pravosuđu, ali i ugledu Hrvatske. Međutim, bez obzira na slučaj Lozina, naš pouzdani izvor tvrdi da će se general Norac u Haagu zadržati dan ili najviše dva, odnosno da će nakon čitanja optužnice i izjašnjavanja biti vraćen u Hrvatsku gdje će mu se temeljem haaške optužnice suditi.

Osim generala Norca, hrvatsko pravosuđe će se pozabaviti i optužnicom protiv generala Rahima Ademija, a najnovije spekulacije prema kojima bi Tribunal našem pravosuđu mogao prepustiti i suđenje generalima Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku posve su neutemeljene i od toga, kako tvrdi naš pouzdani izvor, neće biti ništa. Naime, generali Čermak i Markač se, nakon nedavnih intervjua, odnosno višestanih razgovora s glavnom tužiteljicom Carlom del Ponte, jedino mogu nadati da će sudsko vijeće, temeljem zahtjeva njihove obrane koji bi ponovno trebali biti podneseni ovih dana, donijeti odluku o njihovu puštanju na slobodu do početka suđenja. Tome se ne protivi Tužiteljstvo, odnosno Carla del Ponte i odluka o njihovu privremenom puštanju na slobodu mogla bi biti donesena u idućih nekoliko mjeseci, po svemu sudeću u rujnu ili listopadu.

Kad bi bile točne spekulacije da će Tribunal Hrvatskoj prepustiti i suđenje generalima Čermaku i Markaču, onda bi to, s obzirom na to da se radi o "vezanim" optužnicama, značilo da bi se domaćem pravosuđu prepustilo i suđenje odbjeglom generalu Anti Gotovini, a takva mogućnost je posve isključena. Dakle, kao što se sa sigurnošću može reći da Haag neće odustati od suđenja generalu Gotovini, isto tako se može reći da procese protiv generala Markača i Čermaka neće prepustiti hrvatskom pravosuđu.

Što se pak tiče nedavnih informacija o svađi generala Čermaka i Markača, one su, kako tvrdi naš pouzdani izvor, točne. Naime, do svađe je došlo zbog nekih dijelova Markačeve obrane, odnosno njegova iskaza, koji se nisu "svidjeli" generalu Čermaku.