Vjesnik: 08. 07. 2004.
U Republici Srpskoj referendum za izdvajanje iz BiH
Udruga »Zajedno do istine« najavila da će organizirati prikupljanje potpisa građana za raspisivanje referenduma o izdvajanju Republike Srpske iz BiH
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Nakon što je sada već smijenjeni predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Dragan Kalinić nedavno zaprijetio novim ratom ako u pitanje bude dovedena opstojnost RS, ponovno se pokreću političke inicijative čija bi eventualna realizacija nesumnjivo ugrozila sigurnost u BiH.
Tako je Udruga građana »Zajedno do istine« koja je do sada uglavnom bila poznata kao zastupnik interesa Srba iz Hrvatske u BiH, najavila da će organizirati akciju prikupljanja potpisa građana za raspisivanje referenduma o odcjepljenju Republike Srpske, odnosno izdvajanja ovog enti
teta iz BiH.U svim većim gradovima i mjestima u RS već od 10. srpnja trebali bi biti postavljeni ulični štandovi na kojima će aktivisti Udruge prikupljati potpise za raspisivanje referenduma, a namjeravaju pokrenuti i medijsku kampanju kako bi što veći br
oj Srba u BiH uvjerili u potrebu organiziranja referenduma o izdvajanju Republike Srpske iz BiH.Udruga »Zajedno do istine« uputila je pismo nizu domaćih i međunarodnih institucija obavijestivši ih o svojoj akciji koja je obrazložena nacionalističkom retorikom o tome da je srpski narod u BiH svakodnevno žrtva ponižavanja, licemjerja, kazni, prijetnji i političke inkvizicije, te da je devet godina prisiljen šutjeti, trpjeti uvrede i strahovati za budućnost svoje djece«.
»Srbi u BiH žive život ni malo dostojan čovjeka, a ustručavaju se govoriti čak i o tome što bi bila demokracija i u Iraku. Prinuđeni smo tražiti svoj put ... jer u ovoj zemlji više ne možemo biti, ali ne zato što nećemo, već zato što nam drugi ne daju, tvrde u udruzi »Zajedno do istine«.
Njihova akcija uslijedila je nakon sankcija koje je visoki međunarodni predstavnik Paddy Ashdown nametnuo Republici Srpskoj jer vlasti u ovom entitetu u devet godina nisu uhitile nijednog optuženog ratnog zločinca. Zbog toga BiH nije pozvana da se priključi NATO-ovom programu Partnerstvo za mir, a iz istog razloga upitan je i početak pregovora BiH s Europskom unijom o stabilizaciji i pridruživanju.
U srpskoj udruzi ogorčeni su i nedavnim izjavama predsjedatelja Predsjedništva BiH Sulejmana Tihića koji je ovoga tjedna podsjetio na svojedobnu izjavu Tadeusza Mazowietskog kako su Srbi odgovorni za devedeset posto zločina počinjenih tijekom rata u BiH. »Postavlja se pitanje može li se zajedno živjeti u zemlji s ljudima koji, poput Tihića, siju mržnju i podgrijavaju ratne strasti slične onima iz ranih devedesetih«, tvrde pokretači akcije za raspisivanje referenduma.
BiH je trenutno u središtu političke krize nakon što je Ashdown smijenio gotovo šezdeset političara u Republici Srpskoj, i čini se da je priča o referendumu oblik političkog pritiska udruge koja je po svojim stavovima bliska radikalnim krugovima u RS-u. Jasno je naime da je krajnje upitna legalna mogućnost raspisivanja samog referenduma, da ne spominjemo eventualno odvajanje RS iz BiH, što je nemoguće bez suglasnosti svih naroda u BiH, odnosno potpisnika Daytonskog sporazuma.
Ipak, ideja o referendumu nije sasvim nova, s vremena na vrijeme znali su je, kada im je to iz političkih razloga odgovaralo, »potegnuti« neki srpski političari u BiH. Svojedobno čak i aktualni ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić, a teritorijalnih pretenzija spram BiH nisu se sasvim odrekli ni brojni političari u Beogradu, čak i oni koje na Zapadu smatraju »umjerenima«.
Nema nikakve sumnje da će peticija za raspisivanje referenduma naići na krajnje negativan odjek u Federaciji BiH. No, u RS neki su je već podržali, primjerice član Predsjedništva Siniša Marković koju je inicijativu ocijenio legitimnom, i rekao da ju »nitko u BiH ne može osporiti«.
Ovakve reakcije i sama inicijativa možda su i odgovor nekih utjecajnih srpskih krugova na sve češće priče o tome da bi entitete u BiH trebalo ukinuti jer se pokazuje da je s postojećim ustrojem BiH nefunkcionalna država, posve nesposobna da osigura dobar život svojim građanima i odgovori međunarodnim obvezama koje se pred nju postavljaju.
Alenko Zornija