Slobodna Dalmacija: 09. 07. 2004.

OPTUŽENI HRVATSKI GENERAL IZJASNIO SE PRED SUDSKIM VIJEĆEM TRIBUNALA

MIRKO NORAC U HAAGU ZANIJEKAO OPTUŽBE I VRAĆA SE U HRVATSKU

Na prvom pojavljivanju u sudnici Haaškog tribunala u četvrtak Mirko Norac se pred kineskim sucem Liu Daqunom izjasnio da nije kriv ni po jednoj od pet točaka optužnice

DEN HAAG - Sudsko vijeće Haaškog tribunala u četvrtak poslijepodne odredilo je da optuženi general Mirko Norac, koji se pred sudom izjasnio o krivnji, ne bude zadržan u Scheveningenu, već da bude u pritvoru u Hrvatskoj za vrijeme trajanja tzv. predsudskog (istražnog) postupka na Tribunalu. Mirko Norac u četvrtak se navečer ATR-om Croatia Airlinesa trebao vratiti u Hrvatsku.

Na prvom pojavljivanju u sudnici Haaškog tribunala u četvrtak Mirko Norac se pred kineskim sucem Liu Daqunom izjasnio da nije kriv ni po jednoj od pet točaka optužnice.

Sudac Daqun također je najavio da će sudsko vijeće donijeti odluku o tome hoće li se slučajevi Norac i Ademi objediniti, rekavši da želi da ta odluka bude donesena prije sudske stanke, dakle do 30. srpnja.

Na saslušanju u sudnici Mirku Norcu je u cijelosti pročitana optužnica koja ga tereti za ratne zločine u Medačkom džepu u razdoblju od 9. do 17. srpnja 1993. godine.

- Ne osjećam se krivim, časni sude - ponovio je Norac pred kineskim sucem pet puta. Dvije točke Norca terete za zločine protiv čovječnosti, te tri za kršenje zakona i običaja ratovanja. Vidljivo uznemireni hrvatski general, upitan na posljetku želi li bilo što izjaviti, rekao je da nema što reći.

- Kakva je vaša zdravstvena situacija? - pitao ga je sudac.

- Dobra - odgovorio je Norac, na što mu je sudac poručio:

- Vodite računa o sebi.

Proceduralno, od petka teče rok od tri radna dana u kojem Tužiteljstvo treba dopuniti i objelodaniti materijale u kojima predlaže spajanje postupaka Norac i Ademi.

Nakon toga obrana generala Norca, koju vodi odvjetnik Željko Olujić, ima rok od 14 dana da se o tom podnesku očituje. Potom sudsko vijeće može raspravljati i donijeti odluku hoće li optužnica protiv Norca i Ademija biti objedinjena.

Prilikom odlučivanja o pritvoru, izgledalo je da sudac Daqun nije dvojio, jer su se za pritvor u Hrvatskoj zalagali i tužiteljstvo i obrana. Međutim, sudac Daqun je opširno iznio uvjete pod kojima će Norac u Hrvatskoj biti pritvoren.

- On će, iako u hrvatskom pritvoru, biti pod nadležnošću ICTY-ja. To znači da se moraju poštovati uvjeti pod kojima će biti zatočen i da prava optuženog moraju biti u skladu s pravima Međunarodnog suda.

Optuženik ne smije napuštati zatvor bez izričitog odobrenja ovog sudskog vijeća, njemu se mora osigurati odgovarajuća zdravstvena njega, a sva komunikacija, osim s odvjetnikom, mora biti nadzirana.

To znači da hrvatske vlasti moraju nadzirati u cijelosti Norčevu komunikaciju i spriječiti svaki njegov eventualni pokušaj da utječe na svjedoke. Hrvatske vlasti dužne su tajniku Tribunala dostavljati izvještaje o tome s kim Mirko Norac razgovara - zaključio je sudac Daqun.

Lada KALMETA

Škare-Ožbolt: Pozdravljam odluku o povratku

ZAGREB - General Mirko Norac vraća se u Hrvatsku, potvrdila je ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt u stanci poslijepodnevne Vladine sjednice.

— Pozdravljam ovakvu odluku Suda, koja pokazuje povjerenje u pravosudni sustav Hrvatske — istaknula je pritom ministrica Škare-Ožbolt. Škare-Ožbolt ocjenjuje da su odnosi Haaškog suda i hrvatskog pravosuđa korektni, te da će daljnja procedura biti usmjerena na moguće prebacivanje procesa generalu Norcu u Hrvatsku. Pretpostavke za to su da glavna haaška tužiteljica to predloži, a Sud u Haagu donese takvu odluku.

Škare-Ožbolt pritom podsjeća da je glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte to već ranije najavila. Sud će u jesen odlučivati o prebacivanju jedinstvenog postupka protiv dvojice generala u Hrvatsku.

O. RAMLJAK

Čarter letom s Krka umjesto redovitim iz Zagreba

Umirovljeni general Mirko Norac otputovao je u četvrtak ujutro u Haag zrakoplovom Croatia airlinesa, ali ne redovitom, već čarter linijom i to iz riječke zračne luke na Krku, umjesto sa zagrebačkog aerodroma Pleso, kako se to očekivalo. Odgovor na pitanje tko je zakupio avion ostalo je bez odgovora. Takve informacije može dati samo zakupac, a ne i tvrtka kod koje je zrakoplov unajmljen.

Prema međunarodnim pravilima, svaki putnik u čarter letu ima pravo na zaštitu privatnosti. Podaci mogu biti dostupni javnosti isključivo uz osobno odobrenje putnika.

Ne znajući za iznajmljivanje aviona, više od 30 novinara i snimatelja uzaludno je na zagrbačkom Plesu čekalo da se u aerodromskoj zgradi u četvrtak ujutro u devet sati — kada polijeće zrakoplov Croatia airlinesa na redovitoj liniji za Amsterdam — pojavi Norac. U zagrebačkoj zračnoj luci reporteri su tek vidjeli Norčeva odvjetnika Željka Olujića i Jakšu Muljačića, pomoćnika ministrice pravosuđa, zaduženog za suradnju s haaškim Tribunalom, koji su otputovali na Krk i pridružili su Norcu na putu u Haag.

Olujić: Nema previše razloga za trijumf

Nakon što su sudske odluke donesene, Norčev odvjetnik Željko Olujić izjavio je da je zadovoljan, ali da "nema previše razloga za trijumf".

— Naravno da nam je drago da se vraća u domovinu, ali on se ne vraća na slobodu, nego u uze — rekao je Olujić, dodajući da se za sada može samo nadati da će se Norcu suditi u Hrvatskoj, ali da to nije gotova stvar, već treba čekati odluku Sudskog vijeća.

Pomoćnik ministrice hrvatskog pravosuđa zadužen za odnose s Haagom Jakša Muljačić izjavio je da je sudska odluka mudra i da je to dokaz da Haag ima povjerenja u sudsku vlast u Hrvatskoj.