Novi list: 10. 07. 2004.
Od riznice do tamnice
Piše: Branko Mijić
Najdraži HDZ-ov tajkun, najpoznatija »glava« jedne od 200 obitelji kojima je Tuđman odlučio darovati Hrvatsku, Miroslav Kutle jučer je osuđen na 6,5 godina zatvora.
Iako je presuda nepravomoćna, odluku sutkinje Koraljke Bumči danas će komentirati cijela zemlja, pogotovo desetine tisuća nekadašnjih zaposlenika »Tiska«, »Dione«, »Slobodne Dalmacije«, KIM-a, »Mirne« ili jednog od 170 poduzeća koje je bilo u Kutlinom vlasništvu. Njima i njihovim obiteljima, čije je sudbine financijski David Copperfield svojim kutlerajem pretvorio u ništa, šest i pol godina zatvora činit će se sasvim sigurno malom kaznom u odnosu na sve ono što su oni morali preživjeti do današnjeg dana. No budući da je maksimalna zakonom predviđena kazna za optužbe u »slučaju Tisak« osam godina, da je uz prvooptuženog osuđeno još šest osoba te da se radi o prvoj »konkretnoj« kazni za pretvorbeni kriminal, ona će svakako biti dio svijetlih stranica hrvatskoga pravosuđa.
Presuda Općinskog suda u Zagrebu Kutli ipak je dala zadovoljštinu radnicima koji su imali nesreću imati ga za poslodavca te ostavila nadu da će i ostale aktere financijskih afera u mladoj hrvatskoj državi, sve te herake, vrhovnike, štokiće i one manje zvučnih imena ali ne manje štetnih rabota, sve one koje je do sada izdašno zaobilazila, ruka pravde kad-tad stići. No kada bi se zašlo u genezu uspona i pada Miroslava Kutle, kada bi se tražili uzroci kako su se on i mnogi drugi anonimci u kratko vrijeme uspjeli enormno obogatiti, kada bismo išli tragom »zapovjedne odgovornosti« u gospodarstvu, stigli bismo do hrvatskoga državnoga i političkoga vrha.
Da nije bilo Tuđmana i njegove vlasti, Miroslav Kutle nikada ne bi postao »tajkun broj 1«, već bi i dan-danas ostao osrednji hercegovački poduzetnik na privremenom radu u Zagrebu. Da svi HDZ-ovi aparatčici, svi premijeri, ministri, sve tajne službe i podzemlje nisu bili uključeni u »projekt« razdavanja Hrvatske, on nikada ne bi dobio niti svoga šampiona. Kada se u obzir uzmu dugoročne posljedice koje je takvo »privatiziranje« nekadašnjeg društvenog vlasništva imalo, ima i još će dugo imati za Hrvatsku, kada se zbroje sve kolateralne štete koje će trpjeti i naraštaji koji dolaze (a jedna je i što smo na europskom repu iza Rumunjske i Bugarske, a tek ispred Srbije i Albanije), kada se ispostavi račun za poharanu zemlju koji je u najmanju ruku jednak onome velikosrpske agresije, onda je kazna za Kutlu i više nego blaga. Doduše, u tom procesu on sasvim sigurno ne bi bio prvooptuženi. Kada su mu se počele tresti ljestve, ta ista politika ga je ostavila na cjedilu, a potom isključila iz stranke koju je svojedobno izdašno financirao. Prije pet godina, nakon pokretanja prve istrage, Kutle je sebe opisivao kao »žrtvenog jarca« kojemu političari i tužitelji krv puštaju da bi zadovoljili javnost i skrenuli pažnju od svoje odgovornosti. Hoće li nakon što mu presuda postane pravomoćna, progovoriti o tim istima, bit će zanimljivo i čuti i vidjeti.
Svejedno, bio pretvorbeni jarac ili žrec, Miroslav Kutle ostat će zauvijek zapisan u mračnom povijesnom romanu hrvatskog tranzicijskoga puta kao primjer novovjekog Ikara divljeg kapitalizma koji se, uz malu pomoć »prijatelja«, iz riznice strmoglavio do tamnice.