Vjesnik: 10. 07. 2004.
Scheveningenske »povlastice« u hrvatskom zatvoru
Haaška pravila ekskluziviraju
Norca utoliko što standard boravka u zatvoru u očekivanju početka suđenja mora odgovarati standardu koji koriste haaški optuženici u Scheveningenu, kaže dr. Ivo Josipović/ Kako navodi Željko Olujić, Norac ima pravo na korištenje televizora i kompjutera, na izravnu i zaštićenu telefonsku vezu sa svojim braniteljima te dnevne novineZAGREB - Dajući iskaz o pet točaka optužnice u četvrtak u Haagu, Mirko Norac je »upao« u dvojbeni zatvorski sustav. Po prvome, a nakon pravomoćnosti presude Županijskog suda u Rijeci, on bi 12 dosuđenih godina trebao odslužiti u hrvatskom zatvoru - ili u Lepoglavi ili u Glini. Po drugome, nakon iskaza o optužnici on bi trebao biti u pritvoreničkom režimu kakav se primjenjuje za sve haaške optuženike.
»Taj pritvorenički režim znači da mu treba i u hrvatskom zatvoru osigurati izdvojen status u odnosu na druge zatvorenike. U prostoriji on ima pravo na korištenje televizora, kompjutera, treba mu osigurati izravnu i zaštićenu telefonsku liniju s njegovim braniteljima te dnevne novine«,
objašnjava Vjesniku Željko Olujić, branitelj Norca u postupku pred haaškim sudom.Sudac Liu Daqun, predsjednik sudskog vijeća u predmetu Norac, tijekom statusne rasprave je izjavio da će Norčev boravak u hrvatskom zatvoru biti pod stalnim nadzorom tribunala. Njemu je po haaškim propisima zabranjen kontakt sa svim osobama izvan pritvora, osim s odvjetnicima, zabranjeno mu je napuštanje pritvora, osim uz izričitu suglasnost sudskoga vijeća.
»Haaški tribunal zanima samo činjenica da je on optuženik. Ništa ne mijenja na stvari što je on nakon iskaza o optužnici vraćen u Hrvatsku, ali ni činjenica da je u očekivanju odluke hrvatskih vlasti da ga se slijedom presude uputi na izdržavanje kazne u neki od hrvatskih zatvora«, napominje dr. Ivo Josipović, ekspert za h
aaška pravna pravila.»Čini mi se da nema kolizije hrvatskog i haaškog sustava izdržavanja kazne, odnosno pritvoreničkog statusa. Odsluženje kazne teče, uključujući i boravak u pritvoru i to zadovoljava hrvatsku pravnu normu. Haaška pravila pak ekskluziviraju Norca utoliko što standard boravka u zatvoru u očekivanju početka suđenja mora odgovarati standardu koji koriste haaški optuženici u Scheveningenu«, napominje Josipović.
Norca će u zatvoru čuvati hrvatska pravosudna policija, on će morati poštivati kućni red nacionalnih ustanova. Ali, uz to će njegov položaj biti i u tzv. haaškom režimu s naznačenim »povlasticama« (tv, kompjuter, neograničeno korištenje telefona za kontakt s braniteljima). I tako će biti sve do pravomoćnog okončanja haaškog postupka, a
li, po svemu sudeći, pred hrvatskim sudom, u objedinjenom procesu s Rahimom Ademijem.Svi presedani slučaja Norac
Mirko Norac je bio u Haagu u četvrtak kao osoba koja se dobrovoljno predala sudu. Nije bilo uhidbenog naloga i nije bilo posebnog tretmana po dolasku u Haag. Presedan je u tome što Norac po dolasku u Nizozemsku nije ušao u režim Scheveningena, nego je smješten u zasebnu prostoriju haaškoga tribunala.
Tijekom statusne konferencije na kojoj je Norac negirao svih pet točaka optužnice, sudac Liu Daqun je dao nalog tužiteljstvu da u roku tri dana braniteljima optuženika dostavi dokumentaciju koja prati optužnicu. Presedan je u tome što dosad tako kratki rok za uručenje te dokumentacije sud nije izrekao tužiteljstvu.
S punim povjerenjem u hrvatsku policiju i pravosudni sustav koji se koristi u zatvorima, Mirko Norac je nakon danog iskaza vraćen u Hrvatsku na izdržavanje zatvorske kazne dosuđene mu u zemlji. Presedan je u tome što je pritvorenički status optuženika do početka procesa povjeren drugoj zemlji, izvan granica Scheveningena u kojem borave i u kojem su boravili, dosad, svi haaški optuženici. A njih je bilo stotinjak.
Presedan je i činjenica da će u tom pritvoreničkom statusu, a u hrvatskom zavoru, Norac ostati i idućih mjeseci (četiri do pet) koliko će trajati postupak odlučivanja sudskog vijeća koje vodi sudac Liu, o prijedlogu tužiteljstva da se postupak vodi pred hrvatskim sudom. Rok za odlučivanje o tome hoće li se predmeti Norac, odnosno Ademi objediniti u jedan, sud će donijeti prije ljetne stanke u radu tribunala.
Vlado Rajić