Slobodna Dalmacija: 20. 07. 2004.

NEPOVOLJNE OCJENE AMERIČKE ORGANIZACIJE HUMAN RIGHTS WATCH:

U Hrvatskoj pristrana suđenja za zločine

WASHINGTON - Većina suđenja za ratne zločine na hrvatskim sudovima pokazuje etničku pristranost i nedostatak profesionalizma, ocijenila je u ponedjeljak američka organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch.

HRW u priopćenju kao primjer koji pokazuje općenite mane hrvatskog pravosuđa u progonu ratnih zločina navodi suđenje Srpkinji Ivanki Savić iz Vukovara, koja je, kako tvrdi ta organizacija, bez stvarnih dokaza osuđena za ratne zločine 21. siječnja 2004. godine.

Dva temeljna problema suđenja Ivanki Savić, kaže HRW, organizacija sa sjedištem u New Yorku, jesu pogrešna primjena hrvatskog i međunarodnog prava kao i etnička pristranost protiv nje kao Srpkinje.

"Problemi na suđenju Savićevoj, pristranost i nedostatak pravnog profesionalizma, karakteristika su većine suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj", rekla je Rachel Denber iz HRW-a dodajući kako se hrvatski sudovi trebaju držati mnogo viših standarda u krojenju pravde.

Ivanka Savić (78) osuđena je nepravomoćno na 4,5 godine zatvora zbog potkazivanja Hrvata koji su sudjelovali u obrani Vukovara srpskim okupatorima nakon pada grada, zlostavljanja jedne Hrvatice i krađe vrijednih predmeta iz kuća susjeda Hrvata. HRW kaže da na suđenju nisu izneseni dokazi da je Savić potkazala Hrvate, a za druge optužbe da su utemeljene na očitom iskrivljavanju svjedočenja ključnog svjedoka.

Kao argument za nisku opću ocjenu standarda suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj HRW navodi kako je hrvatski Vrhovni sud u posljednje vrijeme poništio niz odluka županijskih sudova sa suđenja Hrvatima za ratne zločine koja su rezultirala ili oslobađanjem ili blagim kaznama te presude nekim Srbima i poslao slučajeve na ponovno suđenje. Savić je također uložila žalbu i Vrhovni sud treba odlučiti o slučaju.

"Dužnosnici, suci i odvjetnici trebaju prihvatiti da prava suđenja zahtijevaju stručnost kao i etničku nepristranost", rekla je Denber u priopćenju, naglašavajući kako bi međunarodna zajednica i posebice Europska unija trebala poslati tu poruku Hrvatskoj energičnije nego do sada.

HRW kaže kako sve veća spremnost Haaškog suda da ustupi slučajeve nacionalnim pravosuđima u okviru strategije završetka svoga rada naglašava važnost učinkovitog i poštenog suđenja na domaćim sudištima kako bi se osigurala pravda i vladavina prava u zemljama bivše Jugoslavije. (H)

Ministrica pravosuđa iznenađena izvješćem

ZAGREB - Na pitanje kako komentira izvješće Human Right Watcha u kojem se ističe da hrvatski sudovi za ratne zločine sude po nacionalnom ključu, te da sudovi nisu profesionalni i objektivni, ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt kazala je kako nije vidjela spomenuto izvješće. Naglasila je da Ministarstvo službenim kanalima nije dobilo to izvješće, ali je izrazila iznenađenje negativnim ocjenama za koje je čula iz medija.

Podsjetila je da su nedavno OESS, ali i predsjednik Haaškog suda, te glavna haaška tužiteljica u izvješćima Vijeću sigurnosti UN-a govorili puno povoljnije o stručnosti i kompetentnosti naših sudova. Naime, rekla je da možda nekih problema ima, ali da svakako nisu takvih razmjera kako ističe Human Right Watch. Ministrica je dodala da su sve pravomoćne presude za ratne zločine stručno i profesionalno odrađene, a na novinarsko pitanje odnosi li se to i na slučaj Lora, samo je kazala: "Rekla sam pravomoćne presude za ratne zločine."