Vjesnik: 20. 07. 2004.

Hadžić je pobjegao nakon upozorenja

Novi haaški optuženik Goran Hadžić pobjegao je srbijanskim vlastima, očito ranije upozoren na potjernicu, rekla je Del Ponte/ Ili će Beograd prijeći s riječi na djela i odmah nastaviti s procesom uhićenja ili će njegova obećanja ostati isprazna, kazala je tužiteljica

HAAG (Od Vjesnikove dopisnice) - Goran Hadžić, nekadašnji lider »SAO Krajine» i najnoviji haaški optuženik, pobjegao je srbijanskim vlastima očito ranije upozoren na potjernicu. Rekla je to u ponedjeljak glavna tužiteljica Haaškog suda Carla del Ponte na konferenciji za novinare u Haagu.

Del Ponte je novinare obavijestila o detaljima Hadžićeva kretanja i rekla da njezin ured raspolaže fotografijama ovih događanja. Dodala je također da »naši izvori« obavljaju svoj posao i znaju što se događa s optuženicima.

Odbivši odgovarati na upite novinara, tužiteljica je pročitala priopćenje zaključivši iznošenje detalja Hadžićeva bijega komentarom da se »Beograd suočava s izborom: ili će prijeći s riječi na djela i odmah nastaviti s procesom uhićenja ili će njegova obećanja ostati isprazna«. U drugom slučaju, zaprijetila je Del Ponteova, zatražit će od predsjednika Haaškog suda Theodora Merona da o najnovijem bijegu 22. haaškog bjegunca - od kojih je 15 u Srbiji, uvjereno je tužiteljstvo - informira UN-ovo vijeće sigurnosti.

»Slučaj Hadžić« drugi je slučaj ove vrste od početka godine, a u haaškom tužiteljstvu kažu da se isti scenarij curenja informacije o zapečaćenoj optužnici i naloga za uhićenje dogodio i kod nove optužnice za Srebrenicu, a na vrijeme obaviješteni bjegunac se skriva na terenu članice Vijeća sigurnosti, Rusije.

»Iskreno se nadam da ćemo izbjeći tužakanje«, izjavila je tužiteljica i sa smiješkom ostavila prepunu press-dvoranu.

Istup Carle del Ponte nova je epizoda u radu tužiteljstva stoga što je detaljnim navođenjem preciznih informacija o kretanju optuženika potvrdila da Sud ipak ima pouzdane izvore i da sustav, ma kakav bio, radi. Stoga se pretpostavlja da je iznošenje detalja o kretanju optuženika zapravo poruka tužiteljstva o načinima na koje rade njegovi izvori.

Više o tome koje ili čije podatke koriste, u tužiteljstvu, razumljivo, nisu htjeli govoriti, osim da je riječ o pouzdanim izvorima i da raspolažu fotografijama.

Tužiteljica je Hadžićevo kretanje i bijeg popratila izabranim citatima istupa najviših srbijanskih dužnosnika s njihovim glasnim zaklinjanjem u činjenicu da se približavanje Europi osigurava samo punom suradnjom s haaškim tribunalom.

Podsjetila je da joj je srbijanski predsjednik Boris Tadić rekao kako je srbijanski »prioritet u unutarnjoj i vanjskoj politici suradnja s Haagom jer ona dokazuje našu posvećenost europskim vrijednostima i predstavlja temeljni uvjet svih euroatlantskih integracija«.

Predsjednik, pak, državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović, rekla je, izjavio joj je da svaka odgoda suradnje s Haagom udaljava SCG od Europe, a ministar vanjskih poslova Vuk Drašković da »ne smijemo trgovati s našim obavezama prema Haagu, moramo ih izvršavati, ne želimo biti izolirani otok u moru europske demokracije, isprike su odavno potrošene«.

Lada Stipić-Niseteo