Vjesnik: 20. 07. 2004.
Ministrica platila kaznu, novinar Jurić nij
e otišao u zatvorTelefonski mi se javila ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt kazavši mi da je upravo ona osobno podmirila moju kaznu. Iako razočaran, spoznaja da je kaznu platila sama ministrica pravosuđa donijela mi je moralnu satisfakciju- jer je cijeli slučaj dobio na težini, a ja iz svega mogu izaći uzdignute glave, rekao nam je u ponedjeljak Miroslav Jurić
SLAVONSKI BROD/POŽEGA - »Moja je želja bila otići u zatvor i odraditi kaznu od 72 dana, jer nisam htio platiti ni dopustiti da mi netko drugi plati novčanu kaznu od 12.600 kuna zato što se, unatoč pravomoćnoj presudi, ne smatram krivim za kazneno djelo zbog kojeg sam osuđen. No, dolaskom pred vrata požeške kaznionice, nisu me pustili unutra objasnivši mi da je netko platio kaznu umjesto mene. U
početku sam bio vrlo razočaran, jer sam ovim činom htio ukazati na nepravilnosti u pravosuđu, te ustrajati u svojim načelima. Međutim, ubrzo mi se telefonski javila ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt kazavši mi da je upravo ona osobno podmirila moju kaznu. Iako razočaran, spoznaja da je kaznu platila sama ministrica pravosuđa donijela mi je moralnu satisfakciju, jer je cijeli slučaj dobio na težini, a ja iz svega mogu izaći uzdignute glave«, rekao nam je u ponedjeljak Miroslav Jurić, novinar i bivši glavni urednik Novog brodskog lista.Jurić je presudom Općinskog suda u Požegi proglašen krivim za klevetu u sporu koji su pokrenuli sudac Županijskog suda u Slavonskom Brodu Mirko Svirčević i tamošnji županijski državni odvjetnik Stjepan Haramustek, jer je kao glavni urednik u Novom brodskom listu prenio tekst iz tjednika Imperijala o navodnoj korumpiranosti suca i tužitelja.
Dakle, da apsurd bude veći, Jurić nije optužen za svoje djelo, nego za nešto što je objavio tjednik Imperijal, a što je on kao urednik
Novog brodskog lista samo prenio.»Imao sam razloga vjerovati navodima u Imperijalu i s etičkog stajališta smatrao sam da je dobro prenijeti taj tekst. Smatram da su moji tužitelji učinili sve kako bi spasili sebe, a znali su najbolji način kako to izvesti. Nisam osjetio potrebu da ih u tome spriječim jer, vidite, sada javno mnijenje daje svoj sud«, zaključio je Jurić.
Ovaj pedesetšestogodišnji novinar tako je u samo nekoliko dana obilježio povijest hrvatskog novinarstva - kao prvi novinar koji je u Hrvatskoj od njezina osamostaljena osuđen za klevetu i kojemu je, nakon što je odbio platiti novčanu kaznu, određena zatvorska kazna, te kao prva osoba kojoj je ministrica pravosuđa, osobno, podmirila kaznu koju mu je pravomoćnom presudom odredio sud.
»"Dok sam ja ministrica pravosuđa ni jedan novinar za ono što je objavio neće ići u zatvor", kazala mi je, među ostalim, ministrica kada me obavijestila o tome da je ona platila iznos moje kazne«, ispričao nam je Jurić, te dodao kako mu je ministrica obećala da će ga idući tjedan posjetiti u Slavonskom Brodu.
Prije Jurićeva odlaska u požeški zatvor, u koji se javio u ponedjeljak nešto prije podneva, dok nitko nije znao da kaznu ipak neće morati "odležati", u Slavonskom Brodu sve je bilo u znaku dostojnog ispraćaja koji su mu priredili brojni kolege i sugrađani.
Na lokalnom brodskom radiju Jurić je sudjelovao u posebnoj jednosatnoj emisiji u kojoj su ga podržale brojne javne ličnosti, među kojima i donedavni pučki pravobranitelj Ante Klarić, dok su se u glazbenom dijelu emisije mogle čuti pjesme kao što su »Zenica blues« ili Thompsonova »Sude mi«.
Među brojnim novinarima koji su mu došli dati potporu našao se i predsjednik HND-a Dragutin Lučić koji je ustvrdio da je u posljednje vrijeme sve više pritisaka na novinare.
»Slučaj novinara Nacionala koji prema presudi mora uplatiti 16.000 kuna te slučaj novinarke Ljubice Letinić također su primjeri na koje su reagirale razne nevladine institucije«, kazao je Lučić zaključivši da je i ovo dokaz pokušaja miješanja politike
u novinarstvo.Juriću je potporu dao i umirovljeni novinar Radio Broda Nikola Jurić koji je u vrijeme bivše Jugoslavije proveo 14 dana u požeškom zatvoru nakon što je ispričao vic na račun ondašnjeg visokopozicioniranog političara Staneta Dolanca.
Miran nije ostao ni OESS oglasivši se priopćenjem u kojem se izražava zabrinutost zbog ovakvih događaja koji imaju »obeshrabrujući utjecaj na slobodu medija u Hrvatskoj«.
Maja Sajler
Ministrica nije htjela otkriti tko je platio kaznu
ZAGREB - S datumom 19. srpnja plaćena je kazna od 12.600 kuna za novinara Miroslava Jurića, čime je suspendirana odluka nadležnog suda u Požegi po kojoj je bivši glavni urednik Novog brodskog lista trebao otići u zatvor zbog pravomoćnog optuženja za kazneno djelo klevete putem sredstava javnog informiranja. Rekla je to u ponedjeljak na izvanrednoj konferenciji za novinare ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt. Ministrica nije željela otkriti tko je platio kaznu, no dodala je da je uplatnica dostavljena sucu izvršenja koji je odmah donio rješenje o obustavi izdržavanja kazne. Škare-Ožbolt nije željela odgovoriti ni na upit je li upravo ona platila kaznu, s obzirom da je u nedjelju izjavila »Vjesniku« kako razmišlja o tome da iz osobnih sredstava plati kaznu umjesto Jurića jer ju je sram što živi u zemlji u kojoj novinari idu u zatvor. »U ovoj zemlji novinari neće ići u zatvor, ali će moći odgovarati u građansko-pravnim postupcima«, rekla je ministrica. »Smisao ove konferencije jest ukazati javnosti na bitnu razliku između dosadašnjih i novih rješenja u Kaznenom zakonu o djelu klevete. Po novom rješenju nijedan novinar neće moći ići u zatvor zbog toga što je u svojem članku naveo činjenice zbog kojih ga sud može osuditi na to kazneno djelo. Dokaz namjere da su činjenice u medijima iznesene s ciljem da se tužitelju nanese osobna i profesionalna šteta po novom rješenju je na teret tužitelja«, rekla je i upozorila da je to jedno od onih poboljšanja Kaznenog zakona koje ukida kaskadnu odgovornost u redakcijama (odgovornost urednika u odnosu na novinara koji je osporeni članak napisao).