Novi list: 21. 07. 2004.
UMIROVLJENI HRVATSKI GENERAL SUPROTNO NAJAVI PREMJEŠTEN IZ RIJEČKOG ZATVOR
ANorac tajno prebačen u zagrebački zatvor
U specijalnom centru za dijagnostiku u Remetincu Mirko Norac čeka odluku o zatvoru u koji će biti premješten. Tihomir Orešković još uvijek u Rijeci
ZAGREB – Umirovljeni general Mirko Norac u tišini je iznenada iz riječkog zatvora prebačen u zatvor u Zagrebu. Upućeni kažu da se sve odigralo na brzinu i da je od dolaska odluke u Rijeku do premještaja protekao tek koji sat. Premještaj je i suprotan ranijim najavama da će do daljnjeg biti u pritvoru u Rijeci. Razlozi brzine i tajnosti očito su i u sigurnosnim mjerama, a razlozi nagle promjene u stavu nisu poznati.
General je tri i pol godine proveo u riječkom pritvoru. U Rijeci je zbog ratnih zločina u Gospiću osuđen na 12 godina zatvora i ta je kazna nedavno postala pravomoćna. U međuvremenu je sud u Haagu, nakon generalova izjašnjavanja o krivici, odlučio da on mora biti haški pritvorenik optužen za ratne zločine u Medačkom džepu, ali mu je dozvoljeno da bude u pritvoru u Hrvatskoj.
– U specijalnom centru za dijagnostiku u Remetincu (u koji se šalju svi osuđenici) čeka odluku o zatvoru u koji će biti premješten. Hoće li to biti Lepoglava ili neke druga ustanova, saznat ćemo sljedećih dana. U tom zatvoru će Norac izdržavati haški pritvor i čekati ishod želje da se optužnica za Medački džep prepusti na suđenje Hrvatskoj, potvrdio nam je jučer njegov odvjetnik Željko Olujić, kojega smo pronašli u Haagu nakon izlaska sa statusne sjednice na kojoj se odlučivalo o drugom sudskom predmetu – sudbini generala Praljka i ostalih suoptuženih.
Olujić nam je rekao da Norac i on već pripremaju obranu za Medački džep i proučavaju dokumentaciju koju su dobili. Odlučili su da se neće protiviti spajanju Norčeva postupka i eventualnom zajedničkom suđenju s generalom Rahimom Ademijem. Tu će odluku do konca tjedna poslati uskoro u Haag predsjedavajućem za slučaj Medačkog džepa sucu Liu Dagunu kako bi on prije odlaska na godišnji odmor odlučio o spajanju sa slučajem Ademi.
Olujić je rekao da su od Carle del Ponte i njenog tužiteljstva dobili dokumentaciju o Medačkom džepu na koju se poziva optužnica i sad je proučavaju. Radi se o 7.000 stranica iskaza svjedoka, dokumenata i zakonskih propisa te slične dokumentacije. Pojedinosti se ne mogu objavljivati jer je dokumentacija zbog postupka još zaštićena.
Iako će se složiti sa spajanjem postupaka i eventualnim zajedničkim suđenjem s Ademijem, najavljuje se da će Norac i njegov odvjetnik u podnesku predsjedavajućem ipak osporavati dio teza iz optužbe koje se spominju u dokumentu o spajanju postupaka, a za koje oni misle da nisu uredu.
U zatvor Remetinec iz Rijeke je ranije prebačen i Stjepan Grandić koji je s Norcem osuđen na 10 godina zatvora za ratne zločine u Gospiću. Prvooptuženi Tihomir Orešković još je u pritvoru u Rijeci jer se liječi, a i on će uskoro biti premješten.
Obrana traži odluku o suđenju u Hrvatskoj
Obrana tvrdi da se postupak za Medački džep već mogao prepustiti Hrvatskoj i da se to može učiniti i sada. Norac i njegov odvjetnik Željko Olujić slažu se da se Norcu i Ademiju sudi zajedno, ali će iskazati i jedno neslaganje. Zalažu se za drugačiju proceduru, prvo bi trebalo odlučiti da se predmet ustupi Hrvatskoj pa tek onda o spajanju tih dvaju slučajeva.
Obrana očito želi što prije doći do ključne odluke o prepuštanju suđenja Hrvatskoj. U suprotnom slučaju, bude li išlo sadašnjim tokom, prvo će se do konca ovog mjeseca odlučiti o spajanju postupaka, a tek na jesen o prepuštanju suđenja Hrvatskoj, što je obrani zapravo najvažnije.
Ico MIKULIČIĆ