Večernji list: 24. 07. 2004.
OBNOVA
Devet godina nakon razaranja zasjao novi Stari most, na ceremoniji brojne svjetske delegacijeOtvorenje Starog mosta čuvalo 2300 policajaca
Autor: IVANA BRKIĆ-ĆUBELA
Obnovljeni novi Stari most u Mostaru, srušen prije jedanaest godina, otvoren je na sinoćnjoj svečanosti pred oko 60 izaslanstava država iz cijeloga svijeta, među kojima je bilo i hrvatsko predvođeno predsjednikom Stjepanom Mesićem i premijerom Ivom Sanaderom.
Za svečanost su poduzete neviđene sigurnosne mjere - 2300 policajaca uz potporu stabilizacijskih snaga NATO-a - a ceremonija je osiguravana sa zemlje i iz zraka, te iz vode. Pet je osoba koje je policija jučer tražila u Mostaru zbog prijašnjih bombaških napada po Hercegovini, doznaje se, pobjeglo u Hrvatsku. Obavljeni su razgovori s 15-ak "bombaša", a Zlatko Miletić, ravnatelj federalne policije, kazao je kako je nedaleko od Starog mosta nađeno i nekoliko minsko-eksplozivnih sredstava. Njemačke sigurnosne službe upozorile su prije mjesec dana na moguću opasnost od terorističkog napada. Ipak, pokazalo se da prijetnja nije bila prava.
Devet skakača
Jučer su u mjestu Raštanima iskočila iz tračnica dva vagona jednoga vlaka, ali otklonjena je svaka sumnja da je to bio pokušaj terorističkog napada. Razlog je previsoka temperatura na tračnicama. Prvi je put s novoga Starog mosta u Neretvu na otvorenju skočilo i devet skakača.
Sulejman Tihić, predsjedatelj Predsjedništva BiH, istaknuo je kako je otvorenje Staroga mosta znak mira, suživota i tolerancije, što BiH približava Europi, te napomenuo kako je, među ostalim, jučer otvorena i obnovljena Karađozbegova džamija. Tihić nije zaboravio ni "poselamiti" sve nazočne, napominjući kako u Mostaru Europa polaže civilizacijski ispit.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Paddy Ashdown, obraćajući se u ime Europske unije, kazao je kako je novi Stari most u Mostaru temeljni kamen za obnovu BiH kao višenacionalne države, a BiH može postati simboličan most između Europe i islamskog svijeta.
Ugledni gosti
Iako je nakon bogatog kulturno-umjetničkog programa, te tisuća mališana koji su s bijelim vrpcama i balonima i otvorili Stari most, otpjevana pjesma Olivera Dragojevića "Vjeruj u ljubav", netko iz publike nije zaboravio viknuti "Alahu ekber!" prigodom letova skakača sa Starog mosta. Svečanost je okončana veličanstvenim vatrometom.
Stari most sagrađen u 16. stoljeću, djelo neimara Hajrudina u vrijeme otomanske okupacije 1566. godine, srušili su u 8. studenoga 1993. godine, tijekom muslimansko-hrvatskog rata, projektili topništva Hrvatskoga vijeća obrane (HVO), i to na dan kad je zapovjedništvo nad HVO-om od generala Slobodana Praljka, koji se dragovoljno predao Haaškom tribunalu, preuzimao Milivoj Petković. Brojni visoki dužnosnici obiš
li su ga obnovljenog, kao i staru jezgru grada, tijekom dana na temperaturi višoj od 40 Celzijevih stupnjeva.U obnovu Starog mosta i povijesne jezgre grada Mostara za osam je godina uloženo više od 15 milijuna dolara, a najviše je pomogla Svjetska banka. Jučer je u poslijepodnevnim satima u hotelu Ero, gdje je bio smješten najveći broj državničkih izaslanstava, priređeno više desetaka bilateralnih susreta. Među najznačajnijim gostima bili su princ Charles i saudijski prestolonasljednik sultan bin Abd Al-A
ziz, te predsjednici Albanije, Srbije i Crne Gore, Bugarske, Makedonije kao i komesar za vanjsku politiku EU Chris Patten. Francusku, Italiju, Veliku Britaniju, Nizozemsku predstavljali su šefovi diplomacija, dok je SAD poslao veleposlanika Clifforda Bonda.