Vjesnik: 27. 07. 2004.

Love Mladića tako da ga ne nađu

Ni međunarodne snage dosad nisu imale pravu volju uhvatiti zločinca Mladića

ZAGREB - »Ako se general Ratko Mladić nalazi kod nas, naša policija sigurno ima mogućnosti da ga pronađe«, protumačio je za beogradski dnevnik Glas javnosti Dobrivoje Radovanović, direktor Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja. Objašnjavajući kako se zapravo vodi potraga za ovim haaškim osumnjičenikom, napominje da je postupak isti kao i za svaku drugu odbjeglu osobu: pošalju se nalozi policijskim postajama, daju im se svi podaci, a onda se preko policajaca i doušnika razrađuje sustav informacija. Tajna policija, kaže, radi na sličan način, s tim što ima svoje posebne kanale, a informatori su drugi ljudi, od najviših državnih dužnosnika do kriminalaca i dilera drogom.

Pronaći odbjeglog čovjeka mukotrpan je, ali ostvariv posao, jer »čak i da se krije u pećini morao bi imati jatake koji bi mu doturali hranu i potrepštine i ta bi informacija sigurno procurila«. Po njegovoj ocjeni, treba razlikovati kad državni organi doista ne znaju gdje je Mladić, ili pak znaju, a šute, pa im ne treba vjerovati budući da su mnogo puta uhvaćeni u laži oko haaških bjegunaca. Radovanović je upozorio da ipak postoji razlika između haaških i »običnih« bjegunaca, jer prvi uživaju skoro opću podršku naroda, pa bi država morala objasniti javnosti o kakvim se zapravo ličnostima radi, zbog čega su i za kakve zločine optuženi.

»Mislim da policija zapravo moli Boga da ne uhvati Mladića iz jednostavnog razloga što su gotovo svi njezini pripadnici sudjelovali u ratnim događajima, sebe shvaćaju kao patriote i misle da bi hvatanje Mladića bila izdaja srpstva i svaljivanje kolektivne odgovornosti na narod. Ako se ta svijest promijeni i ako ljudi prekinu s uvjerenjem da je Mladić heroj, informacija o mjestu njegova boravka mnogo će brže procuriti«, zaključio je Radovanović.

Odvjetnik nekih haaških optuženika Rajko Danilović siguran je da su pregovori s generalom u punom jeku, ali smatra da Mladić traži nemoguće: obranu sa slobode kao i da pregovore vodi preko prijatelja i rođaka. Nataša Kandić iz Fonda za humanitarno pravo kaže za Glas javnosti da nema informacije o eventualnim pregovorima vlasti s Mladićem, ali dodaje kako ima dojam da su nepovezani dijelovi vlasti razumjeli da moraju riješiti problem Mladića i četvorice generala.

Gostujući na Radio-televiziji Srbije predsjednik Srbije Boris Tadić je rekao da ne vjeruje da će se Mladić dragovoljno predati Haaškom sudu i ocijenio da ne postoji mogućnost da mu se sudi u zemlji. Ministar obrane Srbije i Crne Gore i član Nacionalnog savjeta za suradnju s Haagom Prvoslav Davinić pozvao je Ratka Mladića da se sam preda i olakša put SCG u Europu. Glavna tužiteljica Haaškog suda Carla del Ponte ponavlja da je Mladić u Srbiji, dok dužnosnici SCG tvrde da se vojni lider bosanskih Srba ne skriva u vojnim objektima. Pod prismotrom su svi bivši i sadašnji oficiri koji su surađivali s Mladićem.

Pozivajući se na neimenovane zapadne diplomatske izvore i dužnosnika srbijanskog MUP-a Vlasti Srbije i Crne Gore sarajevski Dnevni avaz piše da beogradske vlasti imaju još samo dvadeset dana za izručenje bivšeg zapovjednika vojske bosanskih Srba Ratka Mladića, a ako to ne učine suočit će se sa snažnim sankcijama Europske unije i Sjedinjenih Država.

Vesna Fabris Peruničić