Vjesnik: 29. 07. 2004.
Tihiću prigovoreno da je »zaboravio« na Aliju Izetbegovića
Mustafa efendija Cerić je kritizirao čelnika »kolektivnoga šefa« bosansko-hercegovačke države zbog navodnih tehničkih propusta, lošeg tretmana predstavnika Islamske zajednice BiH i izaslanstava iz islamskoga svijeta prilikom ceremonije otvaranja Starog mosta u Mostaru
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Javili su se i nezadovoljnici nakon ceremonije otvaranja obnovljenoga Staroga mosta u Mostaru. Uz od ranije započeti sukob između redatelja te priredbe Sulejmana Kupusovića i nekih izvođača koji su trebali nastupiti, prašina se podigla zbog toga što Hrvatskoj glazbi »Sloga« iz Trebižata, navodno zbog ograničenog trajanja eurovizijskog tv prijenosa, nije dopušten prijelaz mosta tijekom svečanog mimohoda.
Zbog toga je Ujedinjena HSP BiH zatražila ispriku organizatora, »kako mogući propust ne bi poprimio neželjene konotacije i kako se ne bi širile glasine da su Osmanlije drugi put osvojili Mostar«.Oglasio se i predsjednik Republike Srpske (RS) Dragan Čavić koji je kazao da je ceremonija u Mostaru bila »bošnjačka predstava iz koje se moglo zaključiti da 30.000 Srba nikada nije ni postojalo u ovom gradu«.
Ne baš pohvalno o ovom se događaju očitovao i predsjednik HSS-a BiH Marko Tadić koji je ceremoniju otvaranja nazvao besmislenom, i dodao da je od nje besmisleniji bio samo čin rušenja Staroga mosta. »Sva ta euforija i nepotrebni skupi glamur oko otvaranja novog Starog mosta samo produbljuju podjele. Novi Stari most teško će ikad više u srcima Mostaraca biti onaj Stari most«, rekao je Tadić.
Ipak, sve ove kritike, koje inače stoje nasuprot brojnim pohvalama organizatorima, u srijedu su pale u sjenu privatnog pisma što ga je poglavar bosanskih muslimana reisu-l-ulema Mustafa efendija Cerić uputio predsjedatelju Predsjedništva BiH Sulejmanu Tihiću. Cerić je kritizirao čelnika »kolektivnoga šefa« bosansko-hercegovačke države zbog navodnih tehničkih propusta, preciznije lošeg tretmana predstavnika Islamske zajednice BiH i izaslanstava iz islamskoga svijeta prilikom ceremonije otvaranja mosta. Uputio je zamjerke i na činjenicu da prilikom svečanosti otvaranja Staroga mosta ni na koji način nije spomenuto ime pokojnog Alije Izetbegovića, bivšeg bošnjačkog lidera.
»Izetbegović je bez sumnje, najzaslužniji za obnovu Staroga mosta, posebno za prva sredstva donacije«, napisao je Cerić u pismu što ga je u srijedu objavio sarajevski Dnevni avaz.
Kao ilustraciju neodgovarajućeg odnosa prema gostima iz islamskog svijeta, efendija Cerić naveo je primjer osobnog izaslanika jordanskoga kralja kojemu je u sarajevskoj zračnoj luci rečeno da se može vratiti odakle je došao ako mu se nešto ne sviđa.
Također, Cerić se žali i na odnos prema mostarskom muftiji Seidu efendiji Smajkiću kojemu su ljudi iz državnoga protokola navodno dva puta dolazili reći da ne može sjediti pored reisu-l-uleme u drugom redu, »iza leđa jednog lokalnog fratra kojemu je nađeno mjesto u prvome redu, do člana Predsjedništva Čovića«. To je doista je tužno i ružno, tvrdi Cerić, koji je upozorio da »ćemo se mi sami pobrinuti za ugled i dostojanstvo Islamske zajednice u prilikama kao što je otvaran
je obnovljenog Staroga mosta«.Efendija Cerić je pismo uputio i drugim čelnicima Stranke demokratske akcije, uključujući Izetbegovićevog sina Bakira koji obnaša dužnost dopredsjednika SDA. Kopije su dostavljene i mostarskom muftiji Smajkiću te gradonačelniku Mostara Hamdiji Jahiću.
Čini se da su Cerićeve optužbe na račun Izetbegovićevog nasljednika u kolektivnom šefu države BiH dio igre oko borbe za političko nasljeđe »oca« bošnjačke nacije. Već dugo se, naime, špekulira o političkim ambicijama islamskog vjerskog poglavara u BiH koji su svojim javnim istupima postaje sve radikalniji, pa se tako nedavno otvoreno založio za uspostavu političke dominacije Bošnjaka u BiH.
Alenko Zornija