Vjesnik: 29. 07. 2004.
Blaškić vjeruje da ga neće osuditi kao naredbodavca zločina
Kako se doznaje, general Tihomir Blaškić spreman je prihvatiti kaznu kao oznaku svoga zapovjednog položaja u HVO-u /»Teško je očekivati da će sudsko vijeće donijeti oslobađajuću presudu. Ona nije nevjerojatna, ali najaviti je u ovom trenutku bilo bi neozbiljno«, rekao je Blaškićev odvjetnik Anto Nobilo
ZAGREB – Sudsko vijeće ICTY-ja objavit će u četvrtak presudu u slučaju generala Tihomira Blaškića. To znači da će mu nakon osam godina i 90 dana biti prekinut pritvorenički status i postat će osuđenikom koji očekuje da ga tajništvo Tribunala uputi na izdržavanje kazne u jednu od deset država što su s Haagom potpisale sporazum o služenju dosuđene kazne.
Taj 29. srpnja Blaškić je dočekao s olakšanjem. Prema izvorima bliskim generalu, Vjesnik doznaje da je Blaškić već umoran od iščekivanja, da je spreman prihvatiti kaznu kao oznaku svoga zapovjednog položaja u HVO-u, ali i da se nada da će presuda ipak ustvrditi da on osobno nije bio naredbodavac teških zločina počinjenih u zoni njegove zapovjedne od
govornosti.»To je važno zbog mog osobnog odnosa prema svemu tome i zbog moje obitelji«, rekao je Blaškić sebi bliskim osobama.
Njegova obrana, posebno odvjetnik Anto Nobilo, sa suzdržanim optimizmom očekuje konačnu presudu. »Teško je očekivati da će sudsko vijeće donijeti oslobađajuću presudu. Ona nije nevjerojatna, ali najaviti je u ovom trenutku bilo bi neozbiljno«, rekao je Nobilo.
U haaškim je krugovima primijećeno da je general Blaškić svjestan svoje zapovjedničke uloge u svojoj zoni odgovornosti, i to na način na koji je o sebi i svojoj odgovornosti Vjesniku govorio general Milivoj Petković onoga jutra kad je iz Zagreba kao dio šestorice optuženih Hrvata iz BiH krenuo put Haaga.
»Nisam kao čovjek mogao očekivati da će me kao visoko pozicioniranog zapovjednika cijela haaška priča zaobići. Ali, Haag doživljavam kao mogućnost da dokažem da u zločinu nisam sudjelovao ni na koji način. I to je moja misija«, rekao je tada Vjesniku Petković.
Prema pravilima Suda, ovisno o visini dosuđene kazne Blaškić ostaje u Scheveningenu do odluke sudskoga tajništva o mjestu služenja kazne. Bude li ona iznosila deset godina ili malo, moglo bi se dogoditi da ne mijenja zatvoreničku adresu jer mu se sukladno nizozemskim zakonima (domicilnim za osuđenika, a ne više optuženika
kao dosad) može izreći, na odvjetnički zahtjev, ili pomilovanje ili uvjetni otpust.U tom i svim ostalim slučajevima Nobilo ostaje Blaškićevim odvjetnikom, ali bez prava nastupa pred nacionalnim sudom zemlje u kojoj će osuđenik služiti kaznu.
Blaškić će se moći koristiti pravnom uslugom odvjetnika zemlje u kojoj bi izdržavao kaznu, kao i nacionalnim zakonodavstvom što se primjenjuje prema osuđenicima u nekoj od deset zemalja u koje može biti upućen.
Dogodi li se pak - pritajeno je i to očekivanje - da Sud Blaškića oslobodi odgovornosti, on bi trenutkom izricanja takve presude bio slobodan i vjerojatno bi se prvim avionom vratio kući.
Vlado Rajić