Slobodna Dalmacija: 01. 09. 2004.
KOJI SU MOTIVI DALJNJE AMERIČKE NAZOČNOSTI U REGIJI (1)
SAD 20 godina strahuju od islamske države BiH
Daniel P. Serwer iz Američkog instituta za mir i jedan od najvažnijih političkih operativaca u novijoj povijesti BiH, potvrdio je "manjinsko mišljenje" o bitnom motivu ostanka SAD u BiH: Amerikanci ne žele islamsku BiH!
Ostaje li Amerika u BiH zbog opasnosti od stvaranje islamske države ili iz nekog drugog razloga?
Objavljujući od 24. do 26. kolovoza na ovim stupcima naš prikaz analize Međunarodne krizne skupine (ICG) pod naslovom "Euforija: promjena sigurnosti aranžmana u Bosni" od 26. lipnja o trima različitim viđenjima budućnosti ove države (washingtonskom, bruxelleskom i "
bosanskom"), usput smo - iz fusnote studije - prenijeli i jedno mišljenje, koje je očito jako zaintrigiralo neke političke krugove u Sarajevu."Studija upozorava da postoji i manjinsko mišljenje o stvarnim američkim motivima (ostanka u BiH), izraženo u studiji Daniela Serwera 'Balkan: od američkog do europskog vodstva'", naveli smo u našem tekstu (i na naslovnoj stranici našeg izdanja za BiH) Serwerovo intrigantno stajalište. "Američki angažman u Bosni uvijek je bio rezultat pozadinskih interesa, kao što je
sprječavanje stvaranja islamske države u srednjoj Bosni, za koje se neki u Washingtonu boje da bi bilo posljedica eventualne podjele Bosne."Ova tvrdnja o američkoj bojazni o stvaranju islamske države u BiH izazvala je brz refleks uredništva Dnevnog Avaza. Ono je, naime, odmah poslalo svog novinara Seada Numanovića da napravi intervju sa spomenutim Danielom Serwerom, koji je predstavljen kao "direktor Američkog instituta za mir" (prema našim informacijama, njegova funkcija u tom institutu glasi "direktor m
irovnih i stabilizacijskih operacija i Balkanske inicijative").Navedeni razgovor sa Serwerom na 5. stranici Dnevnog Avaza naslovljen je s "Uspostava Federacije onemogućuje stvaranje islamske države u BiH", dok na naslovnici stoji "Teroristička prijetnja ne može doći iz BiH". Ipak, iz bitnih Serwerovih stajališta proizlazi da on i te kako stoji iza svoje tvrdnje, štoviše da SAD već debela dva desetljeća strahuju od stvaranja islamske države u BiH.
"BiH izgleda kao stabilna zemlja i takva će i ostati", navodi Avaz Serwerove riječi. "Opća situacija na Balkanu se u proteklih deset godina poboljšala..." Upitan da komentira nedavno objavljeni članak koji navodi njegovu izjavu kako je "američko prisustvo u BiH nužno za sprječavanje stvaranja islamske države u sred
išnjoj Bosni", Serwer odgovara da je rekao kako SAD u proteklih 20 godina pokušavaju spriječiti stvaranje islamske države u ovoj regiji, nastojeći svim silama umanjiti iransku moć u BiH, osobito u prvim poratnim godinama."Stvaranje Federacije BiH, koju sam i ja podupirao, igralo je ključnu ulogu u sprječavanju uspostave islamske republike, (jer je) ona održala... višenacionalnu strukturu vlasti", kazao je Serwer, dodajući da on ne vjeruje u mogućnost terorističke opasnosti iz BiH.
Razloga zbog kojih navodimo ova stajališta Daniela Serwera - mimo pukog zanimanja za odjeke naših napisa - ima više. Prvi je svakako "specifična težina" i ovog američkog instituta i njegova dužnosnika. Naime, Američki institut za mir (USIP) je "neovisna i nestranačka", ali istodobno i "federalna institucija, koju je osnovao (američki) Kongres", a čiji "upravni odbor imenuje Predsjednik SAD-a i potvrđuje Senat".
Sam, pak, Daniel P. Serwer je osoba koja je zasigurno igrala ulogu jednog od ključnih operativaca u novijoj povijesti BiH: nakon što je 1993. godine napustio dužnost zamjenika američkog veleposlanika u Rimu, između 1994. i 1996. bio je specijalni izaslanik SAD-a i koordinator za Federaciju BiH, koji je "posredovao između Hrvata i 'Bosanaca' i ishodio prvi sporazum, postignut na mirovnim pregovorima u Daytonu".
Godine 1996. i 1997. proveo je u američkom State Departmentu kao direktor analitike za Europu i Kanadu, gdje je nadzirao analitičare, među ostalim, i prilika u BiH, odnosno provedbe Daytonskog sporazuma, a zatim bio i ministar-savjetnik u istom ministarstvu. Dvije slijedeće godine bio je stariji istraživač u USIP-u, specijaliziran za "balkansku regionalnu sigurnost". (svršetak u sutrašnjem broju)
Joško ČELAN