Večernji list: 23. 09. 2004.

Prava radnika Zbog plaća i najavljenih otkaza, priprema se val radničkih prosvjeda

U listopadu u štrajk kreće 84.000 radnika

Autor: SILVANA LAUŠ MRVELJ

Više od 80.000 radnika iz mnogih sektora tijekom listopada najvjerojatnije će štrajkom pokušati izboriti veće plaće, bolje uvjete rada, ali i zadržati radna mjesta. Učitelji i profesori, građevinci i zaposleni u HT-u ovih dana, naime, izlaze na referendum na kojem će odlučiti hoće li obustavom rada doći do svojih prava.

Referendum radnika

Štrajkati bi prvi trebali učitelji i profesori, i to 5. listopada, a predsjednik Matice sindikata javnih službi Vilim Ribić ističe da bi toga dana nastavu moglo obustaviti od 50.000 do čak 75.000 nastavnika. Članovi triju sindikata iz područja obrazovanja o štrajku odlučuju do 24. rujna, do kada traje referendum. V. Ribić ističe da je glavni razlog za štrajk nebriga države za obrazovanje. Osim povećanja plaća 12 posto, sindikati traže promjene i podizanje kvalitete školstva.

Početkom listopada o obustavi rada izjašnjavat će se i radnici Hrvatskog telekoma. Zbog predviđenih 700 otkaza, zaposlenici te tvrtke nedavno su organizirali prosvjede u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osjeku, a kako je uprava najavila da to nije kraj otkaza, Republički sindikat radnika Hrvatske pošte i telekomunikacija prekinuo je pregovore s upravom i priprema štrajk.

Referendum će se održati 1. listopada, a obustavu rada predviđamo za 15. listopada. S obzirom na odaziv u prosvjedima upozorenja, računamo da će se štrajku odazvati barem 6000 zaposlenih rekao je predsjednik RSRHPT-a Jadranko Vehar. Dodao je da sindikat smatra da viška radnika nema, te tvrdi da na otkaze neće pristati dok uprava ne nađe model najboljeg zbrinjavanja zaposlenih. Uz otpremnine, sindikat traži i osnivanje agencije koja bi radnicima pronašla novi posao. Vruće bi moglo biti i u građevini. Tek što je završio štrajk petstotinjak radnika Montinga, na taj bi se čin moglo odlučiti 2500 radnika Industrogradnje. U obje tvrtke problematična je isplata plaća. U Industrogradnji su, kaže predsjednik Novog sindikata Mario Iveković, upitni i uvjeti rada te komunikacija uprave sa zaposlenicima.

Vladi mjesec dana

Prosvjed upozorenja priprema i tristotinjak zaposlenih u Zrakoplovnom tehničkom zavodu u Velikoj Gorici. Budući da MORH nije donio Pravilnik o dodacima na plaću, zaposlenici su zakinuti za oko 15.000 kuna po radniku, te su osnovali štrajkaški odbor. Zbog MORH-ova izbjegavanja da donese Pravilnik, zakinuti su i ostali vojni službenici i namještenici, ali oni, kako kažu u Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika, zasad ne namjeravaju štrajkati. O daljnjim potezima države ovisit će i odluka o prosvjedu radnika Belja, PIK-a Vrbovec, Dalmacijavina. Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Zdenko Mučnjak objašnjava da će sindikat Vladi dati još mjesec dana za rješavanje stanja u tim tvrtkama, a potom su mogući, kaže, i štrajkovi radnika.

Tko će sve štrajkati

* Prekidanjem nastave, štrajkašku bi sezonu moglo otvoriti čak 75.000 učitelja, profesora u srednjim školama i na fakultetima, i to na Dan učitelja

* Oko 6000 radnika Hrvatskog telekoma štrajkati bi trebalo 15. listopada.

* Za sredinu sljedećeg mjeseca štrajk najavljuje i oko 2500 radnika Industrogradnje.

* Štrajk upozorenja priprema i tristotinjak službenika Zrakopolovno-tehničkog zavoda.