Vjesnik: 24. 09. 2004.
Međunarodna zajednica »razmišlja o kažnjavanju SCG«
Zbog nesuradnje Srbije predstavnici Crne Gore napustili Nacionalni savjet za suradnju s Haaškim sudom
ZAGREB - Predstavnici Crne Gore podnijeli su ostavke na članstvo u Nacionalnom savjetu za suradnju s Haaškim sudom, potvrdio je u četvrtak ministar za ljudska i manjinska prava i predsjednik vijeća Rasim Ljajić.
Predstavnici Crne Gore su, prema Ljajićevom tumačenju na beogradskom radiju B92, objasnili da su ostavke podnijeli zato što ni 20 dana nakon posljednje sjednice Nacionalnog savjeta nema pomaka u ispunjavanju obveza Srbije i Crne Gore prema Haašk
om sudu.Ponajprije glede izručenja Gorana Hadžića i Ratka Mladića, ali i trojice (od četvorice) generala optuženih prošle godine po zapovjednoj odgovornosti za ratne zločine na Kosovu - Nebojše Pavkovića, Vladimira Lazarevića i Sretena Lukića.
Istodobno, na drugom kraju svijeta ministar vanjskih poslova SCG Vuk Drašković je, poslije razgovora s dužnosnicima mnogih zemalja na zasjedanju Opće skupštine UN-a u New Yorku, objasnio da će njegova država biti u povoljnom položaju ako ispuni obveze prema Haagu dok će, ako se to ne dogodi, biti u vrlo teškom položaju u razgovorima o konačnom statusu Kosova koji počinju sredinom iduće godine.
Drašković je o suradnji s Haaškim sudom razgovarao i s veleposlanikom SAD-a za ratne zločine Pierreom Richardom Prosperom. »Ako Beograd želi da se pitanje suradnje s Haagom riješi jednom zauvijek, onda mora izručiti Mladića. Tada možemo očekivati i suđenja za ratne zločine u Beogradu, uključujući i suđenje četvorici generala«, rekao je Prosper nakon razgovora s Draškovićem. »Moja poruka je bila da nismo vidjeli akciju i da međunarodna zajednica počinje gubiti strpljenje do te mjere da neki razmišljaju o mogućim konzekvencama zbog nedostatka suradnje«, rekao je Prosper.
Američki dužnosnik nije želio odgovoriti na pitanje je li 1. listopada krajnji rok Beogradu da izruči Ratka Mladića. »Mislimo i nadamo se da će to pitanje biti riješeno do 1. listopada.
Još uvijek nam preostaje desetak dana i ne želim prejudicirati što će se dogoditi, ali u svakom slučaju prije tog datuma bit će još razgovora«, prenijela je agencija Fonet. Zamjetno je da Prosper nije »trampio« suradnju s Haagom za pregovore o statusu Kosova, kako je to napomenuo Drašković.
Crnogorski revolt ponašanjem Beograda nije novost. Član savjeta i zamjenik ministra vanjskih poslova SCG Predrag Bošković najavio je još 2. rujna, nakon posljednje sjednice, da će predstavnici Crne Gore preispitati svoj daljnji rad u Nacionalnom savjetu ako za dva tjedna ne bude pomaka u vezi s izručenjem haaških optuženika. Obećanje je ispunjeno.
Nova sjednica bit će održana 30. rujna, a glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte u posjet Beogradu dolazi 4. listopada, rekao je ministar Ljajić u izjavi za beogradski dnevnik Danas upozoravajući da je ranije tužiteljica najavila još jednu haašku optužnicu. Inače, da bi Nacionalni savjet mogao donositi odluke neophodni su glasovi predstavnika izaslanstava i Srbije i Crne Gore te će, u slučaju da crnogorski predstavnici ostanu pri svojoj odluci o ostavci, rad tog tijela biti blokiran.
Vesna Fabris Peruničić