Vjesnik: 11. 11. 2004.

Blokada svih Gotovininih računa

Zakon se naslanja na rješenja o blokadi imovine građana koja dijelom koristi Zakon o Uskoku / Nadopunjen je odredbom po kojoj mjere blokade imovine i bankovnih računa prema Gotovini sastavlja Državno odvjetništvo i upućuje nadležnom istražnom sucu

ZAGREB – Ministarstvo pravosuđa pripremilo je Nacrt zakona o posebnim mjerama potpore učinkovitom provođenju mandata Haaškog suda, koji bi se uskoro mogao naći pred Vladom. Iza kompliciranog naslova zakona krije se zapravo »zakon o zamrzavanju imovine Ante Gotovine«.

Obvezu da će izraditi taj zakon Hrvatska je prihvatila dajući izjavu potpore mjerama koje proizlaze iz uredbe Vijeća Europske unije, upućene svim članicama te zajednice država. Uredba datira od 11. listopada ove godine, kad je formirano i zajedničko stajalište Vijeća Europske unije na temelju kojega se, u članku 3., pozivaju i zemlje koje nisu članice da donesu mjere kojima se blokira financijsko raspolaganje i raspolaganje imovinom odbjeglih haaških optuženika Radovana Karadžića, Ratka Mladića i - Ante Gotovine.

Konkretan čin

Pozivom trećim zemljama, dakle zemljama kandidatima i onima koje su potpisale ili će tek potpisati sporazum o pridruživanju, Europska unija poručuje da time ulaze među zemlje koje žele da se mandat Haaškoga suda dovrši uspješno.

»Potpisom izjave Hrvatska je podijelila te ciljeve s državama članicama EU-a, ali je i dala svojevrsno obećanje da će voditi državnu politiku, tako da bi potpora bila ne samo deklaracija nego i konkretan čin«, kaže Vjesniku Dubravko Palijaš, pomoćnik ministrice pravosuđa. On je zajedno s Draganom Novoselom, zamjenikom glavnog državnog odvjetnika, napisao 13 članaka spomenutog zakona.

Zakon se, prema Palijaševim riječima, naslanja na ona rješenja o blokadi imovine građana koja dijelom koristi Zakon o Uskoku. Nadopunjen je i odredbom po kojoj mjere blokade imovine i bankovnih računa prema Anti Gotovini sastavlja Državno odvjetništvo i upućuje nadležnom istražnom sucu.

Zamrzavanje imovine i budućim optuženicima

»Hrvatska je bila prisiljena ići na poseban zakon jer se stručnom analizom utvrdilo da postojeći propisi ne omogućavaju primjenu onih mjera koje nalaže i zajedničko stajalište i uredba Vijeća Europske unije«, kaže Palijaš.

Recenzirajući zakonski prijedlog dr. Ivo Josipović, profesor Pravnog fakulteta, predložio je da zakon ne bude lex specialis, nego da se napiše za Gotovinu, ali i za sve slučajeve u kojima bi kao jedna od mjera kojim raspolaže istraga odnosno Sud trebala biti i blokada imovine optužene osobe.

Zakon, pak, slijedi članak 3. zajedničkih stajališta po kojima se blokiraju svi Karadžićevi, Mladićevi i Gotovinini računi namijenjeni plaćanju troškova stanovanja, hrane, liječničkih izdataka itd. No, i europski pravnici su shvatili da bi ograničenje na trojicu haaških bjegunaca bilo preusko, pa su aneksom Uredbe predvidjeli da bi se zamrzavanje imovine moglo odnositi i na osobe koje bi tek trebale biti procesuirane pred Haaškim sudom, odnosno i na osobe koje će jednog dana biti procesuirane pred stalnim Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu.

Vlado Rajić