Vjesnik: 12. 11. 2004.
SAD se nada hrvatskom sudjelovanju u Iraku
I dalje se očekuje potpisivanje sporazuma o neizručenju Amerikanaca Međunarodnom kaznenom sudu. Teško je govoriti o tome je li Hrvatska pouzdan partner SAD-u dok ne postoje aktivnosti koje bi takvu tvrdnju mogle potvrditi, izjavila je Elisabeth Jones, Powellova pomoćnica za Europu i Aziju
ZAGREB - Američka administracija od Hrvatske očekuje snažniji angažman na međunarodnom planu, a partnerstvo sa SAD-om tek čeka potvrdu kroz pojačane aktivnosti, smatra službeni Washington. Od Hrvatske i dalje očekuje potpisivanje sporazuma o neizručenju američkih državljana Međunarodnom kaznenom sudu, nada se sudjelovanju u međunarodnim aktivnostima u Iraku i očekuje uhićenje odbjegloga generala Ante Gotovine.
»Nije riječ ni o kakvom pritisku, nego poticaju za snažniju suradnju«, kazali su američki diplomatski izvori. Američki dužnosnici izuzetno pozitivnim drže odlazak hrvatskog premijera Ive Sanadera u Beograd.
Rješavanje »slučaja Gotovina« za SAD znači njegovo privođenje u Haag, no ako se pokaže da je Gotovinu nemoguće locirati i uhititi, a sam se ne preda, za pozitivnu ocjenu suradnje Hrvatskoj će biti dovoljna procjena da je učinila sve kako bi se Gotovina našao u Haagu, smatra američka strana.
Pomoćnica američkog državnog tajnika zadužena za Europu i Aziju Elisabeth Jones izjavila je u Zagrebu da je teško reći je li Hrvatska pouzdan američki partner. »Teško je o tome govoriti dok ne postoje aktivnosti koje bi takvu tvrdnju mogle potvrditi«, izjavila je Elisabeth Jones, te odlučno od
bacila posljednje medijske napise po kojima će službeni Washington uskratiti potporu radu Haaškog suda. »Američko stajalište prema Haaškom sudu neće se promijeniti. Suradnja sa Sudom je za nas i dalje jako važna, a sposobnost Hrvatske da ispuni haaške kriterije je u njezinu interesu zbog Europske unije i zbog NATO-a«, rekla je pomoćnica američkog državnog tajnika.Hrvatska diplomacija najavila je jačanje međunarodnih aktivnosti u sklopu NATO-a, i to kroz jačanje misije u Afganistanu te zajedničke akcije sprječavanja međunarodnog terorizma i proliferacije oružja za masovno uništenje u jadranskom akvatoriju.
Hrvatska vlast pojačava međunarodne aktivnosti da bi krajem 2005. ili početkom 2006. Hrvatska mogla dobiti pozivnicu za NATO, a 2007 ili 2008. postati punopravnom članicom Saveza.
Bruno Lopandić