Slobodna Dalmacija: 22. 11. 2004.

PRIJE IZJAŠNJAVANJA O (NE)POVJERENJU MINISTRU VANJSKIH POSLOVA

Žužulova sudbina u rukama umirovljenika

ZAGREB - Prilikom izjašnjavanja o nepovjerenju ministru vanjskih poslova Miomiru Žužulu zastupnici SDSS-a glasat će u skladu sa sudom javnosti. On je negativan i za nas je meritoran, jer smatramo da u Saboru nismo samo zbog prava manjina, već općeg dobra - objavio je u subotu na zagrebačkoj Stojedinici predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac prvi put javno odričući HDZ-u svoja tri glasa u parlamentu.

Time je i definitivno otvoren politički mercato koji će, po svemu sudeći, u konačnici presuditi o sudbini ministra Žužula: strankama lijevoga centra, koje su pokrenule inicijativu za njegovu smjenu, u međuvremenu se pridružilo osmero zastupnika HSP-a, tri SDSS-ovca i nezavisna zastupnica češke i slovačke nacionalne manjine Zdenka Čuhnil. Parlamentarna matematika kaže da oporbi za potrebnih 77 glasova nedostaju još dva glasa, pa će o Žužulovu ostanku u ministarskoj fotelji, ako u posljednji trenutak ne bude iznenadnih seljenja iz jednoga u drugi tabor, presuditi - umirovljenici. U izjavi za "Slobodnu Dalmaciju" predsjednik HSU-a Vladimir Jordan ističe da se u stranci još nisu dogovorili kako nastupiti u ovoj situaciji.

- Trebamo saslušati dokaze i argumente koje će obje strane iznijeti u saborskoj raspravi. Na temelju toga ćemo odlučiti kako ćemo glasati - ističe Jordan. Zastupnik HSU-a Dragutin Pukleš podsjeća pak da se o ovom pitanju razgovaralo i na zastupničkom klubu i na središnjem odboru stranke, te da je stav bio da bi odluku o Žužulovu odlasku ili ostanku trebalo donijeti nakon što o čitavom slučaju mišljenje da i Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.

- To je jedino tijelo koje može izrijekom reći je li u aferi koja se vezuje uz ime ministra Žužula doista bilo sukoba interesa - pojašnjava on. Činjenica da staro Povjerenstvo ne funkcionira, a novo vjerojatno neće biti imenovano do glasanja o povjerenju Žužulu, Puklešu i njegove stranačke kolege ostavlja na brisanom prostoru: bez HSU-a oporba nema većinu za Žužulovu smjenu, a u slučaju da joj se troje zastupnika ove stranke pridruži, bit će potrebno da se svih 77 zastupnika nađe u svojim klupama prilikom glasovanja. Svaki nedolazak je, zapravo, glas za Žužulov ostanak, ali i ujedno elegantan način da se pojedinci izvuku iz "nezgodne" situacije.

Iako je najavio pravaške glasove protiv Žužula, predsjednik HSP-a Anto Đapić već se sada grozi novinskih naslova po kojima on i Pupovac ruše Sanadera. Bez obzira na ovu nelagodu, Đapić drži da bi glasovi SDSS-a protiv Žužula trebali de facto značiti i raspad njihove koalicije s HDZ-om.

- Glupo bi bilo očekivati da Pupovčeva stranka glasa protiv Žužula i ostane u Vladi, a mi da ga podržimo i ostanemo izvan nje - znakovit je Đapićev odgovor na pitanje jesu li pravaši ti koji će Sanaderu u odsutnom trenutku ponuditi ruku spasa.

HSP, ali i ostatak oporbe, željno iščekuje da vidi hoće li HDZ, u namjeri da održi poljuljalu parlamentarnu većinu, u Saboru u posljednji trenutak isforsirati glasanje o povjerenju čitavoj Vladi.

Time bi disciplinirao političke partnere s kojim ga veže koalicijski sporazum, ali i neke oporbene stranke, kojima nikako ne bi odgovarali neplanirani prijevremeni izbori.

M. KARLOVIĆ-SABOLIĆ

Milanka Opačić: Raskrinkati HDZ

- Za nas pitanje sudbine ministra Žužula nije presudno. Cilj nam je bio staviti HDZ na brisani prostor i tako raskrinkati stranku koja javno tvrdi da je u stanju stati iza čovjeka koji je bio upleten u tako velike afere - drži potpredsjendica SDP-a Milanka Opačić, procjenjujući da će nerealna obećanja s HDZ-ove strane i nerealni zahtjevi njihovih partnera s druge strane puknuti skorije nego mnogi misle. Ako već ne na Žužulu, onda na nekom drugom pitanju, zaključuje ona.