Vjesnik: 27 11. 2004.
Bagiću na teret dilanje dokumenata iz Ureda, Tureku uhođenje novinara
Nakon što je u Nacionalu objavljen intervju s Gotovinom, Bagić je izjavio da je organizirao prikupljanje dokumentacije za obranu haaškog optuženika, a pohvalio se i da je dokumentima pomogao Jarnjaku kad je kao svjedok morao razgovarati s haaškim istražiteljima/ Poznato je da su se dokumenti iz Ureda Predsjednika objavljivali u Nacionalu dok je Bagić bio zadužen za tu arhivu/ Bivši ravnatelj policije Ostojić i šestoric
a novinara žalili su se da ih je Turek nezakonito uhodioZAGREB - Bivši savjetnik predsjednika Stjepana Mesića Željko Bagić, kako je u petak priopćeno iz Policijske uprave zagrebačke, prijavljen je zbog odavanja državne tajne. Službeno nema informacija o sadržaju kaznene prijave. Zakonski, bude li prijava i sudski potvrđena, Bagiću prijeti zatvor od godinu do pet godina zatvora. Franjo Turek, bivši ravnatelj POA-e tereti se pak za zloupotrebu položaja i ovlasti te neovlašteno snimanje i prisluškivanje.
Bez obzira na političku dimenziju ovih kaznenih prijava, one nisu neočekivane. Podsjetimo, Željku Bagiću je Europska unija zabranila ulaz na svoj teritorij pod sumnjom da je pomagao u skrivanju odbjegloga generala Ante Gotovine. Pod tim pritiskom predsjednik Mesić bio je prisiljen prihvatiti Bagićevu ostavku na mjesto šefa arhive u Uredu predsjednika Republike, a prethodno na mjesto specijalnog savjetnika za nacionalnu sigurnost. Istina, Mesić opovrgava da je Bagića EU sumnjičio za veze s Gotovinom, i kaže da je to zbog njegovih veza s obitelji Hrvoja Petrača te da je Petrač sumnjičen za veze s Gotovininim bijegom.
Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte je u nedavnom izvješću Vijeću sigurnosti UN-a napomenula da su neki dijelovi državnih struktura u Hrvatskoj uključeni u pomaganje Gotovini. Upitan za komentar o svojoj ulozi u »slučaju Gotovina«, pa i u Petračevu slučaju, Željko Bagić je u HTV-ovoj emisiji »Otvoreno« u četvrtak rekao kako on te ljude ne poznaje i kako formalno ne zna da je na »crnoj listi« EU-a.
Više puta je Ivo Pukanić, vlasnik tjednika Nacional, napisao ili izjavio da je Bagić u međuvremenu pozivan u POA-u na razgovore o Gotovininu bijegu i vezi s Petračem, tajkunom osumnjičenim za otmicu sina generala Vladimira Zagorca. I u zadnjem broju Nacionala objavljeno je da su prošli tjedan Ivo Pukanić, Željko Bagić i Franjo Turek bili na obavijesnom razgovoru u POA-i.
Ne čudi da je POA proslijedila MUP-u informacije za kaznene prijave. Formulacija »odavanje državne tajne« u Bagićevu se slučaju može dov
esti u vezu s nekoliko javnih sumnji koje su se vezivale uz rad bivšeg Predsjednikova savjetnika.Sam Bagić tvrdi da je, nakon što je objavljen intervju s Antom Gotovinom u Nacionalu, organizirao prikupljanje dokumentacije za obranu haaškog optuženika. Svojedobno se pohvalio kako je pomogao dokumentima i predsjedniku saborskog odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ivanu Jarnjaku kad se kao svjedok morao pojaviti pred haaškim istražiteljima.
Poznato je da su se dokumenti iz Ureda Predsjednika, osobito transkripti razgovora pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, redovito objavljivali u tjedniku Nacional dok je Bagić bio zadužen za tu arhivu. Zbog visoke ispolitiziranosti te teme, manje je vjerojatno da bi se kaznena prijava protiv Bagića ticala optužbi za »dilanje Tuđmanovih transkripata«.
Poznato je da se vodila istraga o tome kako je pismo hrvatskog veleposlanika u Nizozemskoj Frane Krnića, označeno kao državna tajna, dospjelo u Nacional. Formalno, Bagić bi mogao biti doveden i u vezu s time.
Osim toga, zna se da je jedan dokument srbijanskog interpola upućen hrvatskim kolegama, u kojem se traži provjera za Hrvoja Petrača u vezi s indicijama u upletenost u ubojstvo srbijanskog premijera Zorana Đinđića, završio u rukama samog Petrača. I to bi moglo biti ocijenjeno kao odavanje državne tajne.
Bivši ravnatelj POA-e Franjo Turek na informaciju o kaznenoj prijavi protiv njega odgovara protunapadom - da se »iz ladica u POA-i izvade papiri o nezakonitostima premijera Sanadera i Joška Podbevšeka«, aktualnog šefa POA-e čiju smjenu traži predsjednik Mesić zbog nezakonitosti u slučaju novinarke Helene Puljiz.
Prema sadašnjoj optužbi, Franjo Turek bi za dokazano djelo neovlaštenog snimanja i prisluškivanja mogao dobiti od tri mjeseca do tri godine zatvora. To se izravno može dovesti u vezu s tvrdnjama bivšeg ravnatelja policije Ranka Ostojića da je Turek organizirao da ga nezakonito uhode. Na nezakonito uhođenje i protiv optužbi da su britanski špijuni zajedno s Rankom Ostojićem žalilo se i šestero hrvatskih novinara: Ivan Zvonimir Čičak, Davor Butković, Ivica Đikić, Gordan Malić, Boris Pavelić i autor ovog teksta.
Turek je o navodnim špijunskim aktivnostima novinara i Ostojića održao prezentaciju kod predsjednika Mesića, ali i pred nekim članovima Vlade. Kada se taj slučaj razmatrao u javnosti, sve se svelo na to da je predsjednik Mesić »držao pod kontrolom štetu«, potvrdivši da je prezentacije bilo, ali da je on Tureka ukorio u »četiri oka«.
Predsjednik nije iskoristio svoje ustavne ovlasti da zatraži Turekovu smjenu ili da se pokrene kazneni postupak zbog nezakonitog uhođenja. U to vrijeme to se nije činilo politički oportunim ni premijeru Sanaderu, te je prezentaciju za koju je osim njega znao i ministar unutarnjih poslova Marijan Mlinarić, prešutio. Moguće je da sadašnja kaznena prijava sadrži neke druge slučajeve uhođenja za koje se tereti Turek, a o čemu se do sada znalo jako malo.
Zagrebačka podružnica POA-e, koja je pod lupom i u »slučaju Puljiz«, 2001. godine je za vrijeme mandata Franje Tureka provodila neka uhođenja, o čemu je spoznaje imao Tomislav Karamarko, tadašnji predstojnik UNS-a. Karamarko je javno optuživao Tureka zbog nedopuštanja djelatnicima UNS-a koji su bili ovlašteni za nadzor u POA-i da izvide jesu li uhođenja zakonita, odnosno provode li se po propisima.
U tom se slučaju ne zna tko su bile mete uhođenja, ali je moguće da se dio aktualnih optužbi na Turekov račun crpi i iz te priče.
Željko Peratović