Novi list: 01. 12. 2004.

RESTRIKCIJE U SUSTAVU SOCIJALNE SKRBI – VLADA PLANIRA ŠTO HITNIJE OGRANIČITI RAST MIROVINA

Žene i muškarci u mirovinu tek nakon 70. godine života

Vlada najavljuje Europskoj komisiji u svom Predpristupnom ekonomskom programu kako će »nastavak reforme dugoročno ići u pravcu podizanja dobne granice, te izjednačavanja dobne granice za žene i muškarce

ZAGREB – Taman kad se 2008. godine, jer će tada zaživjeti postojeća mirovinska reforma, građani Hrvatske naviknu na to da muškarci mogu u mirovinu sa 65 godina, a žene s navršenih 60 godina, dobna granica će se još podići. Podizanje starosne granice jače bi moglo pogoditi nježniji spol, jer će se ići i na izjednačavanje dobne granice za žene i muškarce.

Najavila je to Vlada Europskoj komisiji u jednom od svojih najvažnijih dokumenata – jučer usvojenom Pretpristupnom ekonomskom programu (PEP). Dokument je to u kojem Vlada iznosi najvažnije reformske planove za sljedeće tri godine, pa tako i one iz mirovinskog sustava. Vlada ističe da će do 2008. godine završiti podizanje dobnih granica za odlazak u starosnu mirovinu i to na 65 godina za muškarce, odnosno na 60 godina za žene. No, Vlada najavljuje kako će »nastavak reforme dugoročno ići u pravcu podizanja dobne granice, te eventualnog izjednačavanja dobne granice za žene i muškarce s obzirom na produženje životnog vijeka«. Povećanje dobne granice spominjalo se i u vrijeme ministra Davorka Vidovića, kada se govorilo o granici od 67 godina ili čak 70. Na koliko će biti podignuta ta dobna granica nije precizno rečeno, ali današnji mladi ljudi koji imaju sreće pa se zaposle u 25. godini još će dobrano, primjerice, 2045. godine, biti radna snaga.

Švicarska formula

No, ne prijete oštrije mjere samo budućim umirovljenicima koji se možda još školuju, najave iz PEP-a odnose se i na današnje umirovljenike. Naime, Vlada kaže da usklađivanje mirovina prema rastu plaća, što su ga dogovorili premijer Ivo Sanader i predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Vladimir Jordan, narušava održivost sustava. Radi toga je, navodi se u PEP-u, potrebno pod hitno izmijeniti način usklađivanja mirovina vraćanjem na staru »švicarsku formulu« ili iznalaženjem nove formule koja će omogućiti »ponovnu uspostavu fiskalne održivosti sustava«.

Inače, »švicarski model« podrazumijeva usklađivanje mirovina prema rastu plaća i životnih troškova, odnosno indeks za usklađivanje dobiva se iz srednje vrijednosti ta dva postotka (rast plaća + rast životnih troškova dijeljeno s dva). Tako dobiven indeks niži je od postotka rasta plaća pa bi i mirovine sporije rasle.

Skuplje i liječenje

Promjene Vlada najavljuje i u čitavom sustavu socijalne skrbi u koji spadaju i mirovine, gdje će doći do postavljanja novih kriterija za ostvarivanje prava na pomoć i skrb. No, Vlada pojašnjava da taj sustav ima značajnu ulogu u suzbijanju siromaštva i ublažavanju njegovih posljedica. Naime, bez socijalnih transfera i mirovina čak 40 posto građana Hrvatske ušlo bi u rizik siromaštva, što je oko 1,7 milijuna stanovnika Hrvatske. Uz socijalne transfere i mirovine ta je brojka dvostruko manja, odnosno iznosi oko 800 tisuća kuna.

Najavljuju se i promjene u zdravstvu koje će se, uz ostalo, zasnivati na utvrđivanju osnovnog paketa zdravstvene zaštite, ali i smanjenju izdataka za lijekove i to povećanjem udjela generičkih lijekova te većim sudjelovanjem građana u troškovima nabave lijekova.

U sljedeće tri godine Vlada najavljuje i gradnju 315 kilometara novih državnih cesta i obnovu 975 kilometara postojećih cesta te nastavak modernizacije željeznica.

Jagoda MARIĆ