Slobodna Dalmacija: 02. 12. 2004.
SKANDALI TRESU OBAVJEŠTAJNU ZAJEDNICU PROTUOBAVJEŠTAJNA AGENCIJA JE 2002. GODINE PRATILA DIJANU PLEŠTINU
Turek: Račanovu suprugu smo provjeravali
na zahtjev NATO-aBivši ravnatelj POA-e Franjo Turek tvrdi da su i tadašnji premijer Ivica Račan i supruga mu Dijana Pleština znali da je ona u dva navrata bila podvrgnuta operativnoj obradi Agencije
ZAGREB - Tjednik Globus u najnovijem broju objavio je ekskluzivno otkriće o tome da je Protuobavještajna agencija, na čelu s bivšim ravnateljem Franjom Turekom, 2002. godine sigurnosnoj obradi podvrgla Dijanu Pleštinu, suprugu tadašnjeg premijera Ivice Račana.
Bivša savjetnica ministra vanjskih poslova za razminiranje navodno je pet mjeseci praćena, provjeravani su njezini kontakti s međunarodnim, naročito američkim, udrugama kao i s pojedincima iz različitih društvenih i političkih miljea.
Naslov "U krevetu sa špijunom" sugerirao je da Ivica Račan nije bio svjestan da mu je supruga predmet sigurnosne obrade POA-e.
Međutim, Franjo Turek, bivši ravnatelj POA-e, tvrdi kako je Račan bio upoznat s tom obradom, te još više, da ju je u dva navrata odobrila i sama Dijana Pleština svojim potpisom.
— Tekst u Globusu nisam čitao, samo sam čuo što u njemu piše. Te stvari spadaju u domenu državne tajne i u biti o tome ne bih smio govoriti, ali kad je već netko tu tajnu dostavio u novine, mogu objasniti o čemu se radi, kaže Turek, dodavši kako je za Račanovu suprugu sigurnosna provjera obavljana u dva navrata.
Prvi put kad se zapošljavala u Ministarstvu vanjskih poslova kao savjetnica za razminiranje. Popunila je sigurnosni upitnik i stavila potpis na sigurnosnu provjeru koju prolazi svaki dužnosnik u državnoj službi.
Drugi put Pleština je provjeravana na zahtjev NATO-a kad je trebala sudjelovati na jednom sastanku NATO-a, i svi koji dobivaju pristup podacima tog saveza moraju proći sigurnosnu provjeru.
NATO je, objašnjava Turek, taj zahtjev uputio Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost koji ga je proslijedio POA-i, ona je obavila provjeru i Pleština je dobila certifikat koji se od nje tražio.
— Oba postupka provedena su na temelju zakona. U oba slučaja Pleština je dala privolu za sigurnosnu provjeru - kaže Franjo Turek, upozoravajući na drugi problem.
- Davanjem takvih podataka u javnost želi se skrenuti pozornost javnosti sa slučaja Helene Puljiz, valjda po logici da ako je POA prije operativno obrađivala Dijanu Pleštinu, tako današnja POA može to isto činiti i Stjepanu Mesiću - kaže Turek. I dok je sigurnosna provjera Račanove supruge bila, naglašava Turek, provođena u skladu sa zakonom, davanjem tih podataka u javnost prekršen je zakon odavanjem državne tajne.
Franjo Turek nema namjeru pridružiti se Željku Bagiću u podnošenju kaznene prijave protiv Ive Sanadera zbog odavanja državne tajne.
- To bi trebala činiti državna tijela po službenoj dužnosti - napominje on, upozorivši kako je premijer Sanader počinio dva kaznena djela: odavanje državne i službene tajne.
U prvom redu, Turek tvrdi kako je Sanader prekršio članak 33. Zakona o sigurnosnim službama koji navodi da je izvješće POA-e državna tajna, a premijer je u njega imao uvid čim je znao da je POA podnijela kaznenu prijavu protiv Tureka i Bagića. I drugo, Sanader je prekršio članak 180. Zakona o kaznenom postupku prema kojem su podaci o osobama protiv kojih je pokrenuta kaznena prijava službena tajna i ne smiju se objavljivati.
Tomislav KLAUŠKI