Novi list: 03. 12. 2004.
I Gotovina na nišanu SAS-a?
Piše: Branko Mijić
Istodobni »timing« privremenog puštanja hrvatskih generala Mladena Markača i Ivana Čermaka iz pritvora Haškog suda, te pravomoćno oslobađanje Marija Čerkeza osuđenog na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u srednjoj Bosni, te poziv u Haag Željku Sačiću, bivšem pomoćniku hrvatskog ministra unutarnjih poslova, posljednji je »w
ild card«, pozivnica Hrvatskoj da učini sve što je u njezinoj moći kako bi, na ovaj ili onaj način, privela ili privolila, generala Gotovinu pred lice Međunarodnog suda.Štoviše, najava najspektakularnije akcije komandosa nakon Drugog svjetskog rata radi uhićenja Radovana Karadžića i Ratka Mladića, govori da klepsidra strpljenja i novca svjetskih moćnika polako curi. »Tko se usuđuje, taj pobjeđuje«, geslo je jedne od najelitnijih svjetskih diverzantskih postrojbi, britanskog SAS-a koji bi zajedno s američkim »Deltama« trebali prekinuti mit o nedodirljivosti najtraženijih srpskih osumnjičenika za ratne zločine. Dosadašnjim neuspjelim akcijama u BiH, Srbiji i Crnoj Gori taj je dvojac među svojim jatacima i istomišljenicima već postao legendom većom i od Marka Kraljevića.
No ukoliko taj posljednji pokušaj obračuna s novovjekim Čarugama uspije, a već sada oni koji ga planiraju predviđaju da će biti krvav, odnosno da se Mladić i Karadžić neće predati živi, na terminalu Haškog tužiteljstva u rubrici »Dolasci« ostat će upaljeno samo jedno zvučno ime: Ante Gotovina. Nakon dozvole generalu Ademiju da se brani sa slobode, nakon smanjivanja kazne i puštanja generala Tihomira Blaškića, nakon »igre« s Čermakom i Markačem koji su svojom voljom otputovali u Haag uvjeravani da će tamo ostati tek toliko da se upišu u »knjigu gostiju«, a proboravili su čak devet mjeseci u Scheveningenu, nakon ukidanja presude Mariju Čerkezu, poruka je jasna. Kada je već toliko Hrvata, prije ili kasnije završilo na slobodi, nije li bolje da i general Gotovina slijedi njihov primjer. U suprotnom, može očekivati tek objavu lova do posljednjeg daha i gladijatorski obračun sa suvremenim Spartacima koji prije podsjećaju na svemirske ratnike nego li na ljude.
Naprosto, niti Carla del Ponte niti međunarodna zajednica ne mogu sebi dozvoliti takav poraz i takvo omalovažavanje koje bi ubuduće moglo diljem svijeta poticati teroriste svih boja i vjera da čine zločine uvjereni kako ih nikada neće snaći nikakva kazna za njih. Vidimo li uskoro trupla Mladića i Karadžića na televizijskim snimkama svih svjetskih postaja, u onome izdanju u kakvom su bili prikazani i sinovi Sadama Huseina, bit će jasno da popusta neće biti niti za Gotovinu. Naprosto, osim predaje, treće rješenje niti za njega ne postoji.
Nova će 2005. u svakom slučaju biti vrlo uzbudljiva godina, no mnogima očigledno na kraju neće donijeti »happy end«.