Novi list: 04. 12. 2004.
DRAMATIČNA DIPLOMATSKA BITKA – MOGUĆA I ODGODA POČETKA PREGOVORA HRVATSKE ZA ULAZAK U EUROPSKU UNIJU
Gotovina konačni uvjet za EU
Sanaderovi ministri Vesna Škare-Ožbolt, Kolinda Grabar-Kitarović i Miomir Žužul obijaju europske pragove tražeći pomoć. Del Ponte: Nisam zadovoljna pritiscima EU na Hrvatsku jer Gotovina još nije iza rešetaka
ZAGREB – Sljedeće srijede, 8. prosinca, pred stalnim predstavnicima zemalja članica Europske unije u Bruxellesu trebao bi se naći novi nacrt zaključaka Europskog vijeća koji se tiče datuma početka pregovora o članstvu s Hrvatskom. Prema neslužbenim izvorima, nizozemsko se Predsjedništvo odlučilo na izmjene postojećeg dokumenta kako bi se postigao kompromis između dvaju suprotstavljenih tabora: zemalja koje su za i zemalja koje su protiv dodjeljivanja datuma Hrvatskoj.
Izvori iz Bruxellesa tvrde da će novi prijedlog zaključaka vjerojatno biti nešto oštriji, da će odrediti datum početka pregovora, ali će izričito navesti uvjet da Zagreb do tog dana mora uvjeriti članice da je učinio sve što je bilo moguće za rješenje slučaja Gotovina. Time bi se pomirili zahtjevi Velike Britanije i Nizozemske, za koje neslužbeni izvori tvrde da su otvoreno protiv određivanja datuma, te Njemačke i Francuske koje su, kažu naši izvori, isto tako otvoreno obećale da će urgirati da Hrvatska ipak dobije datum.
Istovremeno, neki neslužbeno spominju i mogućnost da se Hrvatskoj uopće ne odredi datum, iako drugi smatraju da je to manje realna opcija, budući da se otvaranje pregovora očekuje i za znatno problematičniju Tursku.
Ipak uvjetovani datum
U pokušaju da se spriječi ishod koji Hrvatskoj najmanje odgovara, političko se vodstvo ovoga tjedna rastrčalo po Europskoj uniji, od ministrice pravosuđa Vesne Škare-Ožbolt koja je boravila u Bruxellesu, preko ministrice za eurointegracije Kolinde Grabar-Kitarović koja je posjetila Francusku i Nizozemsku do vanjskopolitičkog ministra Miomira Žužula koji je iz Londona otputovao za Bruxelles.
Hrvatska je zatražila pomoć sa svih strana kako bi razriješila slučaj Gotovina, izjavila je u Bruxellesu, prema »Glasu Amerike«, ministrica pravosuđa, dodavši kako »Hrvatskoj treba vjerovati, učinili smo sve što smo mogli«. Na upit od koga je zatražila pomoć, kratko je odgovorila »od svih«. U razgovoru s novinarima Škare-Ožbolt je rekla da je pozvala na suradnju sve druge zemlje u rješavanju slučaja Ante Gotovine, uključujući i francuskog kolegu čiji bi problem Gotovina također trebao biti jer je ima i francusko državljanstvo, navodi Glas Amerike.
Ministrica Grabar-Kitarović danas sudjeluje na Europskom intelektualnom summitu u Rotterdamu, na kojem će se, neslužbeno se saznaje, na marginama susresti s ministrom za europske poslove zemlje predsjedateljice EU Atzom Nicolaiom.
Odgovornost prebačena na Zagreb
Ministar Žužul je pak, nakon susreta s visokim predstavnikom EU za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javierom Solanom, jučer bio uvjeren da će Hrvatskoj na summitu biti određen datum početka pregovora, ali isto tako da će biti spomenuta »i neka otvorena pitanja«. Državni je vrh očito svjestan da će datum biti uvjetovan.
No, naši sugovornici napominju da strogo uvjetovani datum ne bi trebao biti razlog prevelikog veselja, budući da je riječ o uvjetu koji Hrvatska već dulje vrijeme ne uspijeva ispuniti. »Uvjetovani datum ne znači puno, radi se samo o ispunjavanju obećanja koje je Unija dala na summitu u lipnju«, ističu neslužbeni izvori bliski Bruxellesu. Naime, time bi se loptica jednostavno prebacila na hrvatsku Vladu: ako pregovori ne bi počeli jer slučaj Gotovina nije zadovoljavajuće riješen, odgovornost ne bi bila na Bruxellesu, nego na Zagrebu. Zapravo bi situacija bila gotovo identična sadašnjoj, s odlukom u rukama službenog Zagreba.
I za kraj, spomenimo još jedan zanimljiv detalj. Prema »Glasu Amerike«, glavna haška tužiteljica Carla del Ponte, čiji stav uvelike određuje pozicije zemalja članica, u razgovoru za belgijski dnevnik »Le Soir« na pitanje je li zadovoljna pritiscima Unije na Zagreb kratko je odgovorila: »Ukoliko je suditi po rezultatima odgovor je ne, zato što Gotovine nema u zatvoru. Ali, ostajem optimistom«.
Pregovori 26. travnja?
Prema informacijama iz Bruxellesa, koje prenosi Hrvatski radio, ako Hrvatska dobije datum za početak pregovora, to će vjerojatno biti 26. travnja. Tog bi se datuma trebao održati prvi sastanak Vijeća za provedbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji stupa na snagu početkom sljedeće godine. Uz taj bi se sastanak, kako se spekulira, organizirala Međuvladina konferencija Hrvatske i Europske unije na kojoj bi se otvorili pristupni pregovori.
Irena FRLAN