Vjesnik: 08. 12. 2004.
Vlatko Cvrtila dao ostavku
Vijeće izgubilo vjerodostojnost kad je odbilo da se rasprave novi momenti u »slučaju Puljiz« te jesu li se stekli uvjeti za Podbevšekovo razrješenje, kaže Cvrtila/ Jarnjak će sazvati sjednicu Odbora za unutarnju politiku, što su tražila četiri oporbena člana Odbora/ Cvrtila i Jarnjak nemaju informacija da se POA bavila Mesićem
ZAGREB - Vlatko Cvrtila, predsjednik Vijeća za civilni nadzor sigurnosnih službi, kuvertirao je u utorak svoju ostavku na tu dužnost i poslao je predsjedniku Sabora Vladimiru Šeksu i predsjedniku Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ivanu Jarnjaku. Cvrtila smatra da je Vijeće izgubilo vjerodostojnost odbijanjem većine članova da se rasprave novi momenti u slučaju novinarke Helene Puljiz, kao i jesu li se stekli u
vjeti za razrješenje ravnatelja Protuobavještajne agencije Joška Podbevšeka.»Imali smo o čemu raspravljati, jer nam nisu bile dostupne sve spoznaje prilikom prve istrage«, izjavio je Cvrtila u utorak i dodao da je odluku o ostavci donio još u četvrtak, kada je Vijeće odbilo dalje raspravljati o »slučaju Puljiz«.
Cvrtila je kazao kako nije čuo da je predsjednik Stjepan Mesić bio predmet interesa POA-e, ističući pritom da se takvo što u demokratskim državama ne događa. »U njima obavještajne službe odgovaraju i za manje grijehe ako se, na primjer, pod nadzorom nađe i neki državni dužnosnik niže razine. U novoj obavještajnoj aferi treba vidjeti tko je i na koji način dao nalog da se pod nadzor stavi predsjednika Mesića«, izjavio je Cvrtila.
Ostavku Vlatka Cvtile potvrdio je u utorak i Ivan Jarnjak kazavši da ju je zaprimio, te je proslijedio tajniku Sabora, jer predsjednika Vijeća i članove Vijeća imenuje i razrješuje Sabor. Jarnjak je naglasio da je Cvrtila dobro surađivao s Odborom te da je Vijeće djelovalo neovisno. »U svojoj ostavci gospodin Cvrtila je naglasio da je zadovoljan suradnjom s Odborom za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, te je posebno istaknuo da od predsjednika ili članova Odbora nije bilo nikakvih pritisaka na Vijeće«, kazao je.
U utorak je Srećko Ferenčak, HNS-ov član saborskog odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, uputio zahtjev predsjedniku tog odbora Ivanu Jarnjaku za hitnom sjednicom na kojoj bi se razmotrile sumnje da su premijer Ivo Sanader i predsjednik Stjepan Mesić dobili različita izvješća POA-e o »slučaju Puljiz«. Zahtjev su potpisali i Šime Lučin iz SDP-a, Ante Markov iz HSS-a i Damir Kajin iz IDS-a.
Doznajemo da će Jarnjak pozitivno odgovoriti na zahtjev četvorice oporbenih članova Odbora.
Kao ni Cvrtila, ni Jarnjak nema informacija da se POA bavila Mesićem, no kazao je da će o tome od POA-e zatražiti izvješće.
Dada Zečić