Večernji list: 10. 12. 2004.

Rasplet u POA-i Glavni analitičar Protuobavještajne agencije trebao bi biti nasljednik Joška Podbevšeka

J. Badžim kandidat za novog šefa POA-e

Autor: JASNA BABIĆ

Joško Badžim ime je kandidata koji bi trebao naslijediti sadašnjeg ravnatelja POA-e Joška Podbevšeka. Riječ je o 37-godišnjem pravniku sa završenim postdiplomskim studijem koji u ovom trenutku još obavlja dužnost glavnog analitičara POA-e. Podrijetlom je iz Šibenika.

Kako vjeruju u obavještajnoj zajednici, za mjesto ravnatelja tajne službe kandidiran je na prijedlog Tomislava Karamarka, nekadašnjeg šefa UNS-a. U deset godina svoje obavještajne karijere Badžim je s Karamarkom surađivao u Uredu za nacionalnu sigurnost u kojemu je između 2000. i 2002. radio u Nadzornoj službi.

Nakon špijunskih spletki koje su proizvele politički rat između Stipe Mesića, predsjednika države, i Ive Sanadera, predsjednika Vlade, najbolja je Badžimova preporuka da u njegovoj biografiji, barem zasad, nema skandala.

Karamarkov čovjek

Nemam pojma tko je kandidat za novog ravnatelja POA-e. Ali Badžima poznajem, doista je radio u Nadzornoj službi UNS-a. O njemu mogu reći sve najbolje: tih, obrazovan, stručan izjavio je službeno Tomislav Karamarko, jedan od osnivača HDZ-a, ali i jedan od ključnih ljudi u predsjedničkoj kampanji koja je Mesiću 2000. donijela pobjedu.

Unatoč davnom političkom razlazu s oba politička tabora, Karamarko je sa svima sačuvao dobre privatne odnose. Ako Badžim uz njegova jamstva postane novi ravnatelj POA-e, bit će to prilično jasan znak da je Karamarko obavio misiju tajnog mirotvornog posrednika između šefa države i premijera.

U međuvremenu Večernji list je doznao nove detalje o navodnoj špijunskoj obradi Stipe Mesića koju je, navodno, Sanader naručio od Joška Podbevšeka, aktualnog šefa POA-e na odlasku. Cilj obrade koja je počela u travnju 2004. bili su optuženi bjegunac Hrvoje Petrač, direktori Ine i jedan krupni naftaš.

Kao dodatak istrazi o ograncima financijske mreže isprepletene s jatacima haaškog bjegunca Ante Gotovine, isto izvješće s predistražnim nalazima kopirano je u nekoliko primjeraka. Jedna je kopija 16. travnja dostavljena POA-i, a druga Mladenu Bajiću, državnom odvjetniku Republike Hrvatske.

Mesićevo ime spominje se u jednoj rečenici. U njoj se tvrdi da je, "prema neprovjerenim izvorima", Mesić zaštitnik dvojice Ininih direktora. Preliminarni nalaz predočen je predsjedniku Hrvatske u listopadu ove godine.

No, kada je oglašen početak predsjedničke kampanje, Mesiću su dojavili da će izvješće biti objavljeno u Globusu kao argument o njegovoj umiješanosti u sumnjive privatne aranžmane.

Prljave igre

U preventivnoj akciji protiv pretpostavljene špijunsko-medijske urote, Željko Bagić, bivši Mesićev savjetnik za nacionalnu sigurnost, izokrenuo je slijed događaja: nastojeći tobože preduhitriti prljavu igru "neprijateljskog" Globusa, za "prijateljski" Nacional konstruirao je priču o Podbevšekovu uhođenju predsjednika države.

Drugim riječima, Ladislav Pivčević, šef Ureda za nadzor tajnih službi, iz arhive POA-e nije iščeprkao nikakvu senzaciju, nego poznati dokument koji se već uvelike distribuirao državnim institucijama.

Ispitivači H. Puljiz premješteni

Trojica agenata Mladen Frlan, Mario Bušić i Mario Puček koji su ispitivali novinarku Helenu Puljiz, nisu ostali bez radnih mjesta u POA-i. Premješteni su samo na nova radna mjesta. Pošto su dvojica završili tečaj američkog FBI-a, smatra se da kao stručno ospobljeni kadrovi još mogu dati doprinos u borbi protiv organiziranog kriminala, kao prioritetu nacionalne sigurnosti.

Prekinut lov na Antu Gotovinu

Sukob Mesića i Sanadera prekinuo je ne samo lov na Gotovinu nego i na braću Mateković koji su optuženi za organizaciju otmice sina Vladimira Zagorca. Trenutačno se nalaze pod okriljem tzv. surčinskog klana u Beogradu. U lov je bio uključen agent Frlan koji je dva puta saslušavao njihova navodnog suučesnika Hrvoja Petrača, koji je potom pobjegao.