Slobodna Dalmacija: 18. 12. 2004.

AMERIKA ODLUČILA UVESTI I SLUŽBENO SANKCIJE BOSANSKIM SRBIMA

Nepoželjni u SAD-u svi članovi SDS-a i PDP-a

WASHINGTON - Washington je u odlučio skinuti malo paučine s već poprilično zaboravljenog "balkanskog lonca", podsjetivši da glavni autori ratnih zločina iz redova bosanskih Srba još uvijek nisu odgovarali za počinjena nedjela. State Department je, naime, u znak podrške međunarodnom administratoru u BiH Paddyju Ashdownu odlučio i službeno zalijepiti sankcije političarima i interesima određenih organizacija bosanskih Srba. Američka je administracija potez povukla čim je Ashdown devetero lokalnih bosanskosrpskih dužnosnika ostavio bez posla zbog "pomaganja" osobama okrivljenim za ratne zločine.

Kako je novinarima u Washingtonu objasnio Richard Boucher, glasnogovornik State Departmenta, bilo kakve novčane i ine materijalne efektive Srpske demokratske stranke (SDS) u Sjedinjenim Država bit će zamrznute na neodređeno vrijeme. Isto tako, svim članovima SDS-a i njihove "partnerske stranke" - kako ovdje zovu Partiju demokratrskog progresa (PDP) - bit će zabranjen ulazak u SAD. Boucher je naveo primjer Mladena Ivanića: vođa PDP-a i ministar vanjskih poslova u vladi bosanskih Srba od čevrtka je nepoželjan u Sjedinjenim Državama ...

Richard Boucher je kazao kako su američke vlasti zamrzle financijske i ine efektive i dviju srbijansko-crnogorskih kompanija koje su "pružale financijsku podršku Radovanu Karadžiću i još nekolicini individualaca" optuženih za nedjela u BiH od Međunarodnog trubunala za ratne zločine u Haagu. Iako nije naveo imena dotičnih tvrtki, Boucher je priznao frustraciju američke administracije zbog činjenice da "ni toliko godina nakon okončanja neprijateljstava na Balkanu ratni zločinci još uvijek slobodno šetaju tim prostorima"...

"Za čitavih devet godina vlasti Republike Srpske nisu na svojem teritoriju uspjele uhititi ni jednog jedinog optuženog za ratne zločine, glavna je primjedba.

Između ostalog, neispunjavajući svoju obvezu prema Međunarodnom tribunalu, bosanski su Srbi na izravan način prekršili daytonske sporazume, te moraju prihvatiti konzekvencije svojega ponašanja."

Poruka koju je na kraju istupa ponudio Boucher zvučala je poput zaključka, no najveći se broj washingtonskih analitičara složio da bi mogla služiti poput poučka o temi "što je sljedeće na redu". Glasnogovornik State Departmenta je, naime, sugerirao kako su vojne i policijske strukture bosanskih Srba umiješane u zaštitu osumnjičenih za ratne zločine na njihovu teritoriju.

"Sada je sasvim jasno da su sustavne promjene prijeko potrebne u policiji i sigurnosnim strukturama Republike Srpske. Jedino će se na takav način moći premostiti opstrukcionizam koji je trenutačno na snazi."

Opstrukcije jedne sitne manjine, podsjetio je Baucher, na žalost, osjećaju svi stanovnici BiH jer je opisani problem sada najveća prepreka pridruživanju Bosne i Hercegovine euroatlantskoj zajednici zemalja ...

Miroslav COPIČ