Večernji list: 20. 12. 2004.

Bruxelles Hrvatska misija možda će se nalaziti nadomak Europske komisije

Hrvatska kupuje zgradu od 5000 četvornih metara

Autor: STOJAN DE PRATO

"Od danas Hrvatska stanuje u Bruxellesu", izjavio je premijer Ivo Sanader u lipnju, nakon što je Europsko vijeće Hrvatskoj odobrilo položaj kandidatske zemlje.

Dobra prilika

Nekoliko dana nakon što su šefovi država ili vlada EU 25 na posljednjemu ovogodišnjem sastanku Hrvatskoj odredili 17. ožujka kao uvjetovani nadnevak za početak pristupnih pregovora - uvjet je "puna suradnja" s Haaškim tribunalom, a što to konkretno znači, nitko se osim Britanaca (Gotovina u Scheveningenu) ne odlučuje precizirati pojavila se mogućnost da se Hrvatska u Bruxellesu zaista ozbiljno skući. Donedavna se razmišljalo o kupnji kuće od 3,5 tisuće četvornih metara u Tervuren Laanu, aveniji bogataških vila i diplomatskih predstavništava, no na prodaju je odjednom, za istu cijenu, ponuđena 1500 četvornih metara veća zgrada na Maria Louiza Squareu, pet minuta hoda od Europske komisije, minutu dalje od Vijeća EU, a petnaestak minuta od Europskoga parlamenta. U prometno zagušenome Bruxellesu mogućnost da se posao obavi pješice nije nimalo nevažna. Pod zgradom je garaža za 90 automobila, tako da u njoj ima mjesta i za zaposlenike, i za posjetitelje.

O cijeni se još pregovara neslužbeno čujemo da je riječ o "11-12 milijuna eura", ali kako su tvrtke koje je prodaju nedjeljom zatvorene, to nismo uspjeli provjeriti. Hrvatska je u Bruxellesu zasad podstanar. Hrvatske ustanove, koje bi se sve uselile u novu zgradu, razbacane su po gradu, svaka u svojem unajmljenom prostoru veleposlanstvo se nalazi pri vrhu prestižne avenije Louiza Laan, gotovo na ulazu u šumu Ter Kameren, bruxelleski Maksimir; Misija pri EU i predstavništvo Hrvatske gospodarske komore su u Kunst Laanu, na bruxelleskome unutarnjem ringu, u zgradi u kojoj svaka ima po kat; Hrvatska turistička zajednica je u "meisterhuisu", staroj uskoj flamanskoj kući nasuprot rodnoj kući Jacquesa Brela.

Misija raste

No, ni jedna od tih ustanova nema parkiralište ni garažu. Usto, misija pri EU uskoro će narasti s današnjih dvadesetak na četrdesetak diplomata, a treba naći mjesta i za pregovaračke timove u pristupnim pregovorima s EU, iz kojih će gotovo svakoga dana po nekoliko ljudi ovdje boraviti.

Skup najam u Bruxellesu

U Bruxellesu se najam, pogotovo diplomatima, koji su oslobođeni poreza, ne isplati plaćati jer najamnina nije niža od rate za kredit. Kad već plaćaš, plaćaj za nešto što će ti ostati u vlasništvu! Za tim su se razmišljanjem poveli i u hrvatskoj Vladi te su odlučili u Bruxellesu kupiti zgradu u koju bi se smjestile sve hrvatske ustanove pravi hrvatski dom u prijestolnici EU. Tvrtkama se u Belgiji, međutim, najam više isplati na vlasništvo bi morale platiti porez, a najamninu mogu prikazati kao odbitak.