Slobodna Dalmacija: 21. 12. 2004.

ISTRAGA JE LI LJUBO ĆESIĆ LIKVIDIRAO ZAROBLJENE CIVILE U SRPNJU 1995. NA GLAMOČU?

Rojsu prijeti optužnica za ratni zločin

OSNOVANA SUMNJA Zbog osnovane sumnje da je počinio ratni zločin, Rojsom se već neko vrijeme bave nadležne institucije u Hrvatskoj i BIH. Postoje i svjedoci i transkripti razgovora obavještajca Ive Lučića i predsjednika Tuđmana POLICIJSKA ISTRAGA Policiji je 10. travnja 2003. godine dostavljen stenogram između Ive Lučića i Franje Tuđmana. Kako neslužbeno doznajemo, Lučić je dao iskaz, ali se, kako tvrde naši pouzdani izvori, nekih stvari "više ne sjeća", a što je posebno zanimljivo, pozvao se i na državnu tajnu

Piše: Vuk ĐURIČIĆ

Zbog osnovane sumnje da je u susjednoj BiH 1995. godine počinio ratni zločin, nezavisnim predsjedničkim kandidatom Ljubom Ćesićem Rojsom već se neko vrijeme bave za to nadležne državne institucije koje će u konačnici, po svemu sudeći, protiv njega podignuti optužnicu. Njime se, kako neslužbeno doznajemo, bave i za to nadležna tijela u BiH, a Rojsu je, po svemu sudeći, osim zbog sumnje da pomaže odbjeglom generalu Anti Gotovini, zabranjen ulaz u EU i zbog njegova navodnog junaštva od prije nešto više od devet godina.

Riječ je o zločinu koji je, nakon zajedničkih akcija postrojba HV-a i HVO-a, počinjen u srpnju 1995. godine nedaleko od Glamoča. Time su se svojedobno bavili sarajevski mediji, a o tome je opširno pisao i tjednik "Nacional" (31.10.2000.). Osim navedenih izvora, Rojsovu ulogu u zločinu nedaleko od Glamoča potvrdilo nam je još nekoliko pouzdanih izvora od koji su neki bili i prisutni kad je umirovljeni general, bivši pomoćnik ministra obrane, nekadašnji HDZ-ov saborski zastupnik i aktualni predsjednički kandidat Rojs navodno likvidirao srpske zarobljenike, odnosno civile. Prema onome što je dosad objavljeno, Rojs je, otevši automat jednom vojniku, na licu mjesta likvidirao četiri zarobljenika, odnosno srpska civila, a naši izvori tvrde da ih je ubio najmanje pet.

Priča koju nam je ispričao svjedok tih zbivanja, a radi se o bivšem časniku HV-a, stravična je. Kad je Rojs u vojnoj odori izišao iz džipa, uputio se prema kući ispred koje je stajao njezin vlasnik, stariji muškarac. Rojs mu je, kako svjedoči naš izvor, prišao i naredio: "Na koljena!" Nakon što je starac kleknuo, Rojs je izvukao pištolj nešto duže cijevi i usmrtio ga hicima u zatiljak! Apsurdno je to što su ubijeni, kako svjedoče naši izvori, upravo tražili Rojsa nadajući se da će ih on zaštititi, jer su ga poznavali iz predratnih vremena. A zločin se, što je bitno naglasiti, dogodio nedaleko od mjesta gdje se nalazio združeni stožer HV-a i HVO-a kojemu je zapovjednik bio general Miljenko Filipović.

Spomenuti zločin nedaleko od Glamoča godinama je prikrivan, što i nije čudno jer se radilo o jednom od miljenika godinama nedorljivog bivšeg ministra obrane Gojka Šuška koji je, to se može sa sigurnošću reći, bio upoznat sa svime. A da je za zločin nedaleko od Glamoča znao i bivši predsjednik RH Franjo Tuđman potvrđuje stenogram razgovora koji je 12. svibnja 1998. godine s njim vodio ondašnji pomoćnik šefa HIS-a Ivo Lučić, inače dugogodišnji bliski suradnik predsjednikova sina i dugogodišnjeg prvog čovjeka HIS-a Miroslava Tuđmana. U cijelom stenogramu razgovora najbitniji je dio u kojemu Lučić predsjedniku Tuđmanu kaže: (...) I ono što kompromitira, ja sam tu bio praktično svjedok, kad su bile akcije, onda je počeo ubijati zarobljenike ..."!

Predsjednik Tuđman na navedene Lučićeve riječi uopće nije reagirao, što može jedino značiti da je znao za Rojsovo "junaštvo", odnosno da su ga o tome već bili izvijestili pripadnici tzv. obavještajne zajednice u kojoj je ključnu ulogu imao njegov sin Miroslav. A kao što je dobro poznato, ni bivši predsjednik Tuđman, niti itko iz ondašnje HDZ-ove vladajuće nomenklature nije, što nije čudno, poduzeo ništa da se Rojsovo "junaštvo" sankcionira.

Rojsovim djelima se ozbiljnije nije bavila ni bivša koalicijska vlast. Doduše, tim slučajem se u protekle dvije godine bavi Državno odvjetništvo i policija kojoj je 10. travnja 2003. godine dostavljen stenogram razgovora između Ive Lučića i Franje Tuđmana. Kako neslužbeno doznajemo, Lučić je dao iskaz policiji, ali u njemu nije potvrdio ono što je, prema stenogramu, svojedobno o Rojsu kazao predsjedniku Tuđmanu. Naime, on se, kako tvrde naši pouzdani izvori, nekih stvari "ne sjeća", a prilikom davanja iskaza policiji, što je posebno zanimljivo, pozvao se i na državnu tajnu. Zar je još uvijek državna tajna ratni zločin, koji, kao što je poznato, ne zastarijeva.