Vjesnik: 31. 12. 2004.
Luksemburg preuzima predsjedanje EU-om
Već najavljeni Bushov posjet službenom Bruxellesu veljači bit će prigoda da Europljani provjere ima li američki predsjednik volje tijekom svog drugog mandata s Europskom unijom bolje surađivati
ZAGREB - Luksemburg od subote. 1. siječnja preuzima predsjedanje Europskom unijom u sljedećih šest mjeseci s dnevnim redom ispunjenim istinskim izazovima u vanjskoj politici, ekonomiji i politici proširenja.
Sićušna europska država od 400.000 stanovnika, ali jedna od zemalja utemeljiteljica Europske unije u svom 11. predsjedanju, pred sobom ima izuzetno zahtjevno predsjedanje: osim zaključivanja teških pregovora oko dugoročnog proračuna za razdoblje od 2007. do 2013., važna zadaća bit će mu obnova transatlantskih veza, poglavito tijekom posjeta američkog predsjednika Georgea Busha u veljači.
Predsjedavajući EU, luksemburški premijer Jean-Claude Juncker, nada se također da će se na sljedećem summitu EU u ožujku, posvećenom konkurentnosti europskog gospodarstva, postići sporazum o reformi pakta o stabilnosti, a razgovarat će se i o strategiji održivog razvoja. Europska unija ima veliku ambiciju postati »jak globalni igrač, no entuzijazam je splasnuo kada je u drugoj polovici ustanovljeno da se zajedničke financijske discipline nisu pridržavale Francuska
i Njemačka, a da ekonomske pokazatelje stvar mora popraviti i Italija.Već najavljeni Bushov posjet službenom Bruxellesu veljači bit će prigoda da Europljani provjere ima li američki predsjednik volje tijekom svog drugog mandata s Europskom unijom bolje surađivati.
Obnova mirovnog procesa na Srednjem istoku nakon palestinskih izbora 9. siječnja, budućnost Iraka nakon izbora 30. siječnja i iransko nuklearno pitanje bit će također teme tijekom njegova posjeta. Tema obnove mirovnog procesa između Izraela i Palestine svakako je lakša od one iračke; svih 25 EU članica i službeni Washington imaju potpuno usuglašeno stajalište oko road mapa, mirovnoga plana kojeg podržava i Rusija i UN. Pitanje iranskog nuklearnog oružja važno je za samu Europsku uniju i jačanje n
jezine zajedničke vanjske politike jer je odgovornost za pregovore službeni Bruxelles preuzeo na sebe i u posljednjih godinu dana ih vodi gotovo potpuno samostalnoUnatoč želji za približavanjem dvije strane Atlantika, postoje i dalje prepreke koje stoje na tom putu, počevši od želje Europljana da ukinu embargo na oružje Kini čemu se SAD protivi.
Za luksemburškog predsjedanja dvadesetpetorica će u travnju potpisati sporazum o pristupanju s Bugarskom i Rumunjskom koje bi trebale u EU ući 2007., a 17. ožujka
trebala bi otvoriti pregovore s Hrvatskom.Tijekom godine Turska i EU, iako će ta tema možda već ući u drugih šest mjeseci predsjedanja EU-om koje preuzima Velika Britanija, trebale bi naći diplomatsko rješenje ciparskog problema, prije planiranog otvaranja pregovora 3. listopada. Na bruxelleskom summitu u prosincu 2004. Turska nije željela dati puno priznanje Cipru ali se obvezala da će to učiniti prije listopada.
Ishod prosinačkih ukrajinskih izbora i turski pregovori o pristupu mogli bi obnoviti raspravu o konačnim granicama EU. Europska unija je za zemlje koje se nalaze u njezinu susjedstvu, a neće postati članicama EU -a pripremila strategiju pod nazivom » Wider Europe « ( Šira Europa )
Bruno Lopandić