Vjesnik: 05. 01. 2005.
Žužulova ostavka
Premijer
Sanader odmah je ostavku prihvatio, a Žužul je u pismu poslanom i medijima istaknuo da je ostavku podnio na vlastitu inicijativu te da nije želio dalje biti teret uspješnoj Vladi na vanjskopolitičkom planu/ Odmah nakon Žužulove ostavke, u kuloarima se počelo nagađati o prvoj pravoj rekonstrukciji Vlade, a u kojoj bi trebalo otići još nekoliko ministaraZAGREB - Miomir Žužul podnio je neopozivu pisanu ostavku na mjesto ministra vanjskih poslova, potvrdilo je u utorak Ministarstvo vanjskih poslova.
Premijer Ivo Sanader Žužulovu je ostavku prihvatio odmah, a iz Vlade je priopćeno kako se od Miomira Žužula očekuje da do početka pregovora s Europskom unijom odradi sve unaprijed dogovorene poslove na vanjsko-političkom planu.
Ovom ostavkom završena je dilema u javnosti o tome hoće li šef diplomacije morati napustiti tu dužnost zbog »afere Imostroj«, kada se tvrdilo da je ministar Žužul odgovoran za financijske malverzacije.
Premda je »preživio« sve prošlogodišnje afere, da ministrova pozicija u Vladi više i nije tako sigurna jasno je signalizirao prošlotjedni potez premijera Sanadera, koji se, u nastojanjima da s oporbom postigne konsenzus o pristupu Europskoj uniji, sam odrekao ministra Žužula kao šefa našeg izaslanstva u pregovorima. Da je Žužul svojom ostavkom samo olakšao premijeru, pokazuje i brzina kojom je Sanader ostavku prihvatio.
Premda su se, neslužbeno se doznaje, u utorak prijepodne Sanader i Žužul susreli i u četiri oka razgovarali u Banskim dvorima, ministar je razloge ostavke premijeru objasnio i u pismu poslanom i medijima. U njemu je istaknuo kako je ostavku podnio na vlastitu inicijativu te da je donio odluku o ostavci jer nije želio dalje biti teret uspješnoj Vladi na vanjskopolitičkom planu.
Naglasio je uspjehe koje je postigla Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova, a za sebe je ustvrdio da je bio dobar diplomat, ali ne tako dobar političar na unutarnjem planu.
»Kao diplomat, ponosan sam i zadovoljan onime što sam ostvario u protekloj godini. Ipak, kao političar svjestan sam da sam na području unutarnje politike - pogriješio«, napisao je Žužul.
Njegovo pismo, međutim, ne otkriva prave razloge ostavke. Odmah nakon što je objavljena vijest o Žužulovoj ostavci, »procurile« su dvije varijante. Prema prvoj, Sanader se odlučio na taj potez imajući u vidu širi potez rekonstrukcije Vlade. U sklopu tog plana, posebice kada je riječ o Europskoj uniji, naglasak Vlade u nedolazećem razdoblju mora biti na unutarnjoj politici, za što je Sanaderu potreban unutarnji mir, ponajprije onaj socijalni, jer će prihvaćanje standarda EU-a biti bolno za mnoge segmente socijalistički strukturiranoga gospodarstva. U tom poslu potrebna je potpuna potpora oporbe, pa bi Žužulovom ostavkom potreban mir mogao biti kupljen.
Osim međustranačkih pregovora i dogovora, razlozi Žužulova odlaska mogu se tražiti i u samom HDZ-u. Još za »afere Imostroj« Sanader je bio pod velikim pritiscima dijela HDZ-ovaca, onih »desnih«, koji su htjeli što prije vidjeti Žužula izvan Vlade. Izborni rezultati u kojima se pokazalo da HDZ-ovo biračko tijelo ipak nije tako stabilno kao što u vladajućoj stranci tvrde te da njihovih tridesetak posto birača ipak nije bilo vjerno HDZ-ovoj predsjedničkoj kandidatkinji Jadranki Kosor, dodatni su razlog nervoze u vladajućoj stranci. I, slijedom toga, traženja razloga takvom trendu. Žužul je, očito je, prepoznat kao jedan od njih.
Odmah nakon Žužulove ostavke, u kuloarima se sve glasnije počinje nagađati o prvoj pravoj rekonstrukciji Vlade na koju se Sanader sprema i u kojoj bi trebalo otići još nekoliko ministara.
Premijer navodno nije zadovoljan radom ministra unutarnjih poslova Marijana Mlinarića, kao ni ministra gospodarstva Branka Vukelića, koji se u godinu dana Sanaderove vlade definitivno nije uspio uopće nametnuti kao prepoznatljiv ministar i još pritom tako važnog resora kao što je gospodarstvo.
Podsjetimo, svoj izborni uspjeh HDZ duguje, među ostalim, jakim obećanjima gospodarskog prosperiteta. Uostalom, slogan »Pokrenimo Hrvatsku«, uz ulazak Hrvatske u EU, najviše se odnosio upravo na gospodarski uzlet i rast standarda, što je najavljeno kao jedan od ključnih zadataka u ovoj godini.
Sanader je navodno nezadovoljan i ministrom turizma, prometa i pomorstva Božidarom Kalmetom, kako zbog kašnjenja s gradnjom autoceste, a dijelom i zbog rezultata predsjedničkih izbora. U pravoj, tvrdoj HDZ-ovoj utvrdi, Zadru, kojem je Kalmeta godinama bio na čelu, najbolje rezultate ostvario je »dečko s Trešnjevke« Boris Mikšić. Osim toga, kako Vjesnik doznaje, Sanader nije zadovoljan ministrom Kalmetom i zbog prašine koja se svojedobno digla oko izdavanja koncesije za treću mobilnu mrežu.
Vjerojatno je i da bi se iz Sanaderove vlade, ali iz zdravstvenih razloga, svojom voljom, mogao povući i ministar zdravstva i Sanaderov potpredsjednik za gospodarstvo Andrija Hebrang, ministar iz najužeg premijerova kruga.
Bruno Lopandić i Marija Pulić