Vjesnik: 07. 01. 2005.

Hebrang najavio odlazak

Poslijeoperativna analiza potvrdila je pretpostavku da je riječ o adenokarcinomu prostate/ Slijedi nekoliko mjeseci liječenja zračenjem s dobrom dugoročnom prognozom, kaže ministar Hebrang u priopćenju u kojem zahvaljuje kolegama na klinici u Austriji koji su mu spasili život, a teško zamjera novinarima nekih naših listova

ZAGREB – »O svom daljnjem statusu ovih dana razgovarat ću s predsjednikom Vlade dr. Ivom Sanaderom«, priopćio je u četvrtak potpredsjednik Vlade i ministar zdravstva i socijalne skrbi Andrija Hebrang, iznoseći i pojedinosti zbog kojih sljedećih nekoliko mjeseci neće moći obavljati dvoje dužnosti punim intenzitetom.

Hebrang je time najavio mogućnost odlaska sa sadašnje dužnosti o čemu se nagađa otkako se pročulo o njegovoj bolesti i operacijama u Innsbrucku. Zbog odlaska na liječenje u inozemstvo i tvrdnji da se operacije kakve su mu bile potrebne, mogu napraviti i ovdje, ministar je bio izložen žestokim kritikama medija i oporbenih političara.

U priopćenju Hebrang zahvaljuje kolegama na klinici u Austriji koji su mu, kako navodi, spasili život svojim vrhunskim znanjem i vještinom, a teško zamjera novinarima nekih naših listova zbog »agresivnih pokušaja da dođu do njega u najtežim trenucima života, kad se odvijala bitka za goli život«.

Poslijeoperativna analiza odstranjena tkiva potvrdila je pretpostavku da je riječ o adenokarcinomu prostate čiji je dio nakon operacije ostao u tijelu zbog prodora izvan zahvaćena organa. Slijedi nekoliko mjeseci liječenja zračenjem s dobrom dugoročnom prognozom, kaže u priopćenju ministar Hebrang.

Inače, austrijskoj bolnici, gdje je boravio kao običan građanin, platio je samo materijalne troškove i hranu 2700 eura, a liječnici su se, u skladu s Hipokratovom zakletvom, odrekli honorara za liječenje kolege.

U priopćenju Hebrang obrazlaže zašto se liječio u toj bolnici, a ne u domovini i odbacuje sva nagađanja o osobnom nepovjerenju u hrvatsko zdravstvo.

Zbog teško pristupačnog tumora i njegova prodora u okolno tkivo, prva operacija Andrije Hebranga trajala je četiri sata, nakon koje su uslijedile komplikacije – unutarnje krvarenje, pri čemu je izgubio 1,5 litara krvi. Stoga je hrvatski ministar bio podvrgnut novoj, za život opasnoj višesatnoj operaciji klasičnom metodom.

Hebrang u priopćenju ističe da takva operacija u inozemstvu nije bila njegov izbor niti razlog njegova odlaska u inozemstvo. Ponajprije zahvaljuje hrvatskim liječnicima (poliklinika Urocentar, KBC Rebro i KB Merkur), koji su u proteklih nekoliko mjeseci postavili dijagnozu rijetke lokacije malignoma prostate – što je operacijom potvrđeno – čime se, kaže Hebrang, dokazuje visoka razina stručnosti hrvatske medicine.

U Innsbruck na liječenje otišao je nakon konzultacija s inozemnim kolegama i prijateljima, koji su mu preporučili laparoskopsku operaciju. Kao liječnik znao je da ga čeka težak zahvat, nakon kojeg je potreban mir radi oporavka, a to bi mu kod kuće, zbog pojedinih novinara, bilo onemogućeno.

»Iako je dio tiska zlonamjerno kalkulirao da se takav zahvat radi u našim ustanovama, to nije istina jer ni jedna bolnica od Ministarstva zdravstva nije tražila niti dobila dozvolu za uvođenje te metode«, istaknuo je Hebrang odbijajući sumnje da ne vjeruje domaćim liječnicima. O prvim pokušajima laparoskopske prostatektomije kod nas, pod nadzorom inozemnih stručnjaka, doznao je iz novina, jer takvi zahvati nisu službeno prijavljeni.

Povjerenstvo za liječenje u inozemstvu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje plaćalo je takve operacije, jer se u nas još rutinski samostalno ne izvode. Troškove liječenja i pratnju supruge i sina Hebrang je platio novcem od prodaje svog golfa (5000 eura), upisanog u njegovoj imovinskoj kartici.

Na kraju priopćenja, u ime svih koji će se boriti za »goli život«, poziva sve političare i novinare da se pridržavaju minimalnih etičkih načela, odnosno da se »ugroženom dade prilika za životnu bitku i mogućnost za odgovor«.

Kao liječnik još upozorava da svako ometanje liječenja u takvim okolnostima može prouzročiti koban završetak, jer se u odlučujućim trenucima ometaju pacijent i stručni medicinski tim.

Biserka Lovrić