Slobodna Dalmacija: 08. 01. 2005.
USKORO NA SNAZI NOVI PRAVILNIK O VISINI NAGRADE BRANITELJIMA PO SLUŽBENOJ DUŽNOS
TIOdvjetnik će za dan rasprave dobiti od 100 do 300 kuna
ZAGREB - Za osam dana na snagu će stupiti novi Pravilnik o visini nagrade braniteljima po službenoj dužnosti, kojim se naknade za odvjetnike koje okrivljenicima dodjeljuje sud određuju prema odvjetničkim tarifama prije njihova velikog poskupljenja u lipnju prošle godine.
Pravilnik je temeljem odredbi Zakona o odvjetništvu donijelo Ministarstvo pravosuđa, a u petak je objavljen u Narodnim novinama. Na snagu će stupiti osam dana nakon objavljivanja.
U Ministarstvu pravosuđa navode da su se pri donošenju Pravilnika rukovodili odredbama Tarife o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika, koja je bila na snazi do lipnja 2004., kada su višestruko povećane.
Ističu da su u vidu imali činjenicu da bi znatno skuplje tarife značajno financijski opteretile sudove, odnosno državni proračun.
Ministarstvo procjenjuje da je visina nagrada kakva je propisana pravilnikom realna i predstavlja primjereni materijalni ekvivalent za rad odvjetnika kao branitelja po službenoj dužnosti, navela je objašnjavajući donošenje Pravilnika glasnogovornica Ministarstva pravosuđa Vesna Dovranić.
Prema novom Pravilniku odvjetnik po službenoj dužnosti za svaki dan rasprave dobiva od 100 do 300 kuna, ovisno o visini kazne predviđenoj za određeno kazneno djelo.
No, ako rasprava traje dulje od jednog sata, odvjetnik za svaki novi sat dobiva dodatnih stotinu kuna.
Iste naknade predviđene su i za zastupanje maloljetnika, dok se u drugostupanjskim postupcima tarifa uvećava za 25 posto.
Pedeset posto nagrade odvjetnik bi trebao dobiti za sastavljanje podnesaka, dok bi za svaki sat razgovora s branjenikom dobivao 150 kuna.
Ovisno o visini predviđene kazne određene su i naknade za žalbe ili prigovore.
Povećanjem odvjetničkih tarifa u lipnju prošle godine cijena sata odvjetničkog rada povećana je, primjerice, s 40 na 500 kuna. Kao i prije poskupljenja, naknade za zastupanje po službenoj dužnosti bile su umanjene za 50 posto.
Drastično povećanje tarifa izazvalo je brojne osude, a dovelo je i do prijedloga sindikata i nevladinih udruga da se Hrvatskoj odvjetničkoj komori oduzme pravo na samostalno određivanje cijena usluga koje omogućuje Zakon o odvjetništvu, a da se odvjetničke tarife urede zakonom kao što je u nekim zapadnoeuropskim zemljama.