Vjesnik: 20. 01. 2005.

Riješite »slučaj Gotovina« do 21. veljače

Odluku o početku pregovora Vijeće Europske unije trebalo bi donijeti već 21. veljače kako bi ta odluka bila pripremljena za novi sastanak Vijeća ministara 16. ožujka, dan prije datuma određenog za početak pregovora / Diplomati naglašavaju da sam Ante Gotovina uopće nije važan, nego način na koji država tretira to pitanje / Na tom se slučaju ocjenjuje vjerodostojnost države koja ima ambiciju postati uređena članica EU-a, kažu diplomati

ZAGREB – Da bi započela pregovore s Europskom unijom, Hrvatska mora riješiti jedino preostalo pitanje u sklopu suradnje s Haaškim sudom, »slučaj Gotovina«, i to mjesec dana prije nego što bi trebala započeti pregovore o punopravnom članstvu. Odluku o početku pregovora Vijeće Europske unije trebalo bi donijeti već 21. veljače, kako bi ta ona bila pripremljena za novi sastanak Vijeća ministara 16. ožujka, dan prije datuma određenog za početak pregovora, potvrdili su Vjesniku diplomatski izvori.

Iako u Europskoj komisiji tvrde da će nakon mišljenja glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte donijeti vlastitu procjenu i da će do te ocjene doći u suradnji s luksemburškim predsjedništvom, sasvim je izvjesno da će ključnu ulogu imati zemlje članice. »U ovom će slučaju, kao i u vezi s pregovorima, Europska komisija imati posredničku, tehničku ulogu«, rekao nam je jedan europski diplomat i dodao da će se odluke i stavovi donositi na međuvladinoj razini Unije.

Iako je nakon posljednjeg EU-ova sastanka na vrhu Vlada pokušavala objasniti kako početak pregovora nije vezan ni uz jedan uvjet, vrlo je brzo postalo jasno da je datum uvjetovan ispunjenjem pune suradnje s Haaškim sudom.

Na sastanku Vijeća ministara 21. veljače na stolu će se naći pregovarački okvir Europske komisije za pregovore s Hrvatskom, ali i pitanje ocjene surađuje li Hrvatska u potpunosti s Haaškim sudom ili ne, tj. je li je riješila »slučaj Gotovina«. Kada bi ocjena bila negativna, prijedlog povjerenika Europske komisije za proširenje mogli bi odbaciti predstavnici zemalja članica, dakle na nevladinoj razini.

Povjerenik Olli Rehn je u posljednjih nekoliko dana naglašavao da je rješavanje »slučaja Gotovina« ključno za početak pregovora s Hrvatskom. »Ako od Haaškoga suda ne dobijemo pozitivnu ocjenu hrvatske suradnje, nećemo moći započeti pregovore«, izjavio je Rehn.

Što se od Hrvatske očekuje?

Situacija se u odnosu na stanje prije summita EU-a u prosincu prošle godine nije promijenila - od Hrvatske se i dalje traže kredibilni dokazi da je učinjeno sve kako bi se pronašlo prebivalište odbjegloga generala. Kako je to dao naslutiti povjerenik Rehn, za Hrvatsku bi najnepovoljniji scenarij bio da se na kraju utvrdi da se Gotovina cijelo vrijeme skrivao u Hrvatskoj.

Diplomati s kojim smo razgovarali naglašavaju da sam Gotovina uopće nije važan, nego način na koji država tretira to pitanje. »Na ovom se slučaju ocjenjuje vjerodostojnost države koja ima ambiciju postati uređena članica Europske unije«, kazali su predstavnici europske diplomacije.

Bruno Lopandić