Novi list: 10. 03. 2005.

MUP U POSLJEDNJIH MJESEC DANA PROVJERIO DESETKE TISUĆA VOZILA, PLOVILA, OSOBA I OBJEKATA

Gotovini nema ni traga

Prave rezultate nisu dale ni opsežne kontrole vozila na graničnim prijelazima s Hrvatskom, koje je u BiH poduzeo EUFOR uz potporu talijanskih karabinjera

ZAGREB – Zajednička izjava predsjednika Stjepana Mesića i premijera Ive Sanadera, kojom je ponovljena naredba svim nadležnim državnim tijelima da udvostruče napore u potrazi za Gotovinom, označuje početak mjera poduzetih od strane službenih institucija Republike Hrvatske u posljednjih mjesec dana na pronalasku Ante Gotovine. Velik dio posla u potrazi za Gotovinom pritom je obavio MUP, koji je uz posljednjih mjesec dana ciljano provjerio više tisuća osoba, vozila, plovila i objekata koje se na bilo koji način dovodilo u vezu s mogućim boravištem Ante Gotovine.

– Početkom veljače, ravnateljstvo policije je pored svih ranije poduzetih mjera ponovno uputilo dopis policijskim upravama u kojima se nalaže intenziviranje potrage za Gotovinom, a 25. veljače na sastanku s načelnicima svih policijskih uprava, ravnatelj policije Ivica Franić naredio je da se mjere potrage za Gotovinom kontinuirano i planski pojačaju u cjelokupnom policijskom sustavu. U skladu s tim naredbama, policija je u posljednjih mjesec dana obavila je 2.225 raznih provjera za pojedine osobe, prostore i objekte na bilo koji način povezane s mogućim kretanjem Gotovine. Također je obavljeno i 64.845 ciljanih i unaprijed planiranih kontrola vozila i vozača i 2.923 kontrole plovila, a na granici i području uz granicu u potrazi za Gotovinom provjereno je 23 tisuće osoba. Međutim, sve su te provjere rezultirale saznanjem da Ante Gotovina najvjerojatnije nije na području Hrvatske – rekao je jučer glasnogovornik MUP-a Zlatko Mehun.

Tjeralica na web-stranici MUP-a

Intenzivnija potraga za Gotovinom prouzročena je jasnim porukama upućenim iz Europske unije, koja inzistira na predaji posljednjeg hrvatskog bjegunca Haškom sudu, te je spremna i odgoditi početak pregovora u slučaju da odbjegli general ostane na slobodi. Nalog izdan obavještajnim službama pratio je sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost (VNS), koje je svoj budući angažman posvetilo prvenstveno Gotovini. VNS se tako, od tad, gotovo redovito sastaje svakog tjedna i raspravlja o potrazi za Gotovinom i drugim temama skopčanim uz problem suradnje s Haagom. Također, neposredno nakon Mesićeve i Sanaderove zajedničke naredbe, MUP na svoje je web-stranice postavio i tjeralicu s fotografijom Ante Gotovine, koja neko vrijeme nije bila na službenim policijskim stranicama, iako je potjernica za Gotovinom odavno na snazi.

Nema odluke o zaleđivanju imovine

Osim postavljanja tjeralice na službene web-stranice, policija je prije desetak dana poduzela i opsežno prikupljanje informacija o mogućem Gotovininom skrovištu na cijelom teritoriju Hrvatske. To je prikupljanje informacija zapravo bilo raspitivanje kod iznajmljivača soba na riječkom, zadarskom i ostalim priobalnim područjima, a prema riječima glasnogovornika MUP-a Zlatka Mehuna, i u drugim policijskim upravama na sličan način prikupljane su informacije o Gotovini. Međutim, u toj akciji policija nije dobila kvalitetne informacije, kao što pravi rezultat nisu dale ni opsežne akcije kontrole vozila na graničnim prijelazima s Hrvatskom, koje je u BiH poduzeo EUFOR uz potporu talijanskih karabinjera.

I dok je policija tražila Gotovinu od vrata do vrata, Državno odvjetništvo pronašlo je način da se blokira imovina odbjeglog generala i mogućih izvora financiranja njegovog bijega, iako u Saboru nije prošao zakon o blokiranju imovine haških bjegunaca. Temelj za blokiranje Gotovinine imovine nađen je u Zakonu o međunarodnim restriktivnim mjerama, prema kojem Vlada može zamrznuti imovinu fizičkih i pravnih osoba, pa i država, pridružujući se odlukama međunarodne zajednice. U ovom slučaju, Hrvatska bi se mogla pridružiti odluci Vijeća Europe o zamrzavanju Gotovinine imovine, ali unatoč tome što je Državno odvjetništvo odavno uputilo popis generalova privatnog vlasništva, odluke o zaleđivanju još nema, kao ni objašnjenja zašto ta odluka još nije donesena. Nema ni odluke o zaleđivanju imovine šest tvrtki za koje se sumnjalo da pomažu Gotovini, no nisu ni pronađeni dokazi da te tvrtke doista financiraju njegov bijeg, pa nema ni osnova za takvu odluku.

Sergej ABRAMOV