Slobodna Dalmacija: 10. 03. 2005.
CARLA DEL PONTE NA OTVARANJU "MINI HAAGA" U SARAJEVU:
Branitelji nisu povlašteniji od agresora
SARAJEVO - Svečanom ceremonijom kojoj su prisustovali brojni međunarodni dužnosnici, kao i predstavnici najviših organa vlasti BiH, u Sarajevu je u srijedu inaugurirano Vijeće za ratne zločine i Posebni odjel za ratne zločine Tužilaštva Bosne i Hercegovine, čime je BiH postala jedina zemlja u regiji koja ima pravne i institucionalne mogućnosti za preuzimanje slučajeva ratnih zločina. Ovim činom bh-sudstvo je preuzelo svu o
dgovornost za procesuiranje ovih zločina što je, kako je istaknuo Theodor Meron, predsjednik Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju, dostignuće koje predstavlja prekretnicu za narod BiH i međunarodnu zajednicu u cjelini.— Mi smo inaugurirali bh-institucije koje će služiti građanima ove zemlje sve dok počinitelji ratnih zločina ne dobiju zasluženu kaznu za svoja nedjela. Ove institucije moraju biti jamac da ovo društvo ima snage suočiti se s prošlošću i kazniti one koji imaju krv nevinih na svojim rukama - istaknula je Meddžida Kreso, predsjednica Suda BiH.
Trenutačno u BiH postoji oko 10.000 kaznenih prijava protiv osoba osumnjičenih za ratne zločine. Ono što bi moglo biti najveći problem je izručenje optuženih s dvojnim državljanstvom koji bi, kako je rekla Kreso, sklonište mogli potražiti u susjednim državama.
— Stoga apeliram na nadležne institucije zakonodavne i izvršne vlasti BiH, Srbije i Crne Gore i Hrvatske da uklone moguće prepreke nesmetanom transferu optuženih i tako omoguće provođenje pravde u BiH - dodala je Kreso.
Glavna tužiteljica Haaškog tribunala Carla del Ponte kazala je u svom obraćanju kako je BiH konačno spremna kroz Vijeće za ratne zločine priključiti se pravnoj bitki protiv nekažnjavanja.
Kaznena gonjenja za ratne zločine u BiH neće biti ograničena rokovima - kazala je Del Ponte. Ona je upozorila da će Vijeće u Sarajevu biti pod prismotrom i međunarodne zajednice, i naroda i entiteta u BiH i susjednim državama, dodavši kako je još od vremena sudova u Nürnbergu i Tokiju ovo prvi put da s
e ovlasti za procesuiranje ratnih zločinaca prenose na nacionalnu sudsku nadležnost.— Ovdje su vrlo prisutni nepošteni i nepotrebni pokušaji koji se koriste da bi se napravila razlika između "branitelja" i "agresora", nas i njih. Moja poruka je da "branitelj" neće biti u povlaštenom položaju ako je ubio ili naredio ubijanje nevinih civila. Svi su jednaki pred sudom - poručila je Carla del Ponte.
Na kraju svog obraćanja Del Ponte je upozorila na ispolitiziranost debate o ratnim zločinima u bivšoj Jugoslaviji
.— Javnost jedino zanimaju osumnjičeni ili optuženi, ili politička, a ne sudski, definirana istina. Više sam zabrinuta za žrtve ratnih zločina i njihove obitelji i apeliram na vas da u bilo kojem sudskom procesu to imate na umu - zaključila je glavna tuži
teljica Haaškog tribunala.Glavni tužilac BiH Marinko Jurčević izjavio je da sada predstoji faza operativnih poslova i teškog rada, poručivši onima koji su počinili ratne zločine od 1992. do 1995. godine u BiH da se ne trebaju radovati zbog zatvaranja Haaškog tribunala jer "sada počinje nova faza".
Visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown predao je Ministarstvu pravde BiH na upravljanje pritvorsku jedinicu s 21 ćelijom, kazavši da, iako se okruženje čini pomalo čudnim za ovako svečanu priliku, taj čin predstavlja izuzetno važan trenutak u povijesti BiH kao suverene države.
Z. RERIG