Novi list: 16. 03. 2005.
PREUZIMANJEM DVAJU POLJOPRIVREDNIH KOMBINATA JAČA ULOGA AGROKORA I VLASNIKA TOG KONCERNA
TODORIĆEVA POLITIČKA MOĆ NAKON BELJA I PIK-a NEUPITNA
Agrokor će preuzimanjem Belja i PIK-a postati koncern koji zapošljava više od 17 tisuća ljudi a o njegovom će poslovanju ovisiti stanje u cijelim regijama. Sve to Todoriću daje poziciju koju dosad nije imao nijedan poslodavac u zemlji što nijedna vlast neće moći zanemariti
Piše: Jagoda MARIĆ
Vlada i koncern Agrokor trebali bi ovaj ili najkasnije sljedeći tjedan potpisati kupoprodajni ugovor kojim će i formalno biti potvrđeno da taj koncern Ivice Todorića preuzima poljoprivredne kombinate Belje i PIK Vrbovec. U Vladi napominju da od prodaje Belja i PIK-a nisu odustali, makar su se posljednjih dana pojavile informacije kako bi s realizacijom ugovora za Belje moglo biti problema jer se pojavilo tridesetak milijuna kuna obveza, više od onoga što je Vlada objavila prilikom prodaje i koje je spremna preuzeti na sebe te da bi to mogao biti razlog za odgodu potpisivanja ugovora.
No, u Banskim dvorima napominju da novih 30 milijuna kuna obveza može stvoriti samo probleme između uprave Belja i administracije Fonda za privatizaciju, jer ta tvrtka očito nije prije prodaje u potpunosti informirala Fond o svojim dugovima.
Dakle, ulazak Agrokora u Belje i PIK Vrbovec više nije upitan, tim više što se on zapravo još samo treba formalno potvrditi jer te tvrtke već proizvode za Agrokor, a što je još važnije, isplaćuju plaće za ukupno više od 3,5 tisuće radnika zahvaljujući Todorićevom koncernu.
Konzum otvara tržište za Belje i PIK
Vlada sasvim sigurno neće propustiti jednu od posljednjih prilika da privatizira dva kombinata od kojih svaki mjesečno stvara gubitak veći od deset milijuna kuna. Nekoliko pokušaja njihovog konsolidiranja u posljednjih sedam-osam godina koštalo je državu, što kroz otpis dugova ili njihov reprogram, stotine milijuna eura. Svako od tih poduzeća i danas na svom računu ima minus veći od pola milijarde kuna.
Ulaskom Agrokora te će tvrtke kroz dokapitalizaciju i ulaganja dobiti novac za svoje oživljavanje i to PIK 60 milijuna kuna, a Belje čak 270 milijuna kuna. No, mnogo važnije od toga, vjeruju u Vladi, bit će otvaranje tržišta za proizvode Belja i PIK-a Vrbovec, koji će kroz Konzumov veleprodajni lanac dobiti priliku za povećanje prodaje.
Ako se stvari budu do kraja razvijale prema planovima, Ivica Todorić postat će definitivno najjači privatni poduzetnik u zemlji sa 11 kompanija u svom vlasništvu, a ostale prehrambene tvrtke morat će se dodatno potruditi kako bi konkurirale njegovom Agrokoru, koji je preuzeo i još nekoliko tvrtki u susjednim BiH i SiCG. Tako će se samo u Hrvatskoj stvoriti koncern koji zapošljava više od 17 tisuća ljudi, s time da će, kao što je to slučaj s Beljem i PIK-om, o njegovom poslovanju ovisiti stanje u cijelim regijama jer su, osim zaposlenih, na te tvrtke upućene i tisuće kooperanata.
Rasplet koji se ne može zanemariti
Sve to Todoriću daje poziciju koju dosad nije imao nijedan poslodavac u zemlji i njegova politička moć, koja ni dosad nije bila zanemariva, dodatno raste. Takav rasplet ne može zanemariti ni sadašnja, ali ni bilo koja buduća vlada u Hrvatskoj. Na to će morati misliti u slučaju bilo kakvih potresa u Agrokoru ako ta tvrtka zatraži pomoć ili primjerice jamstvo države. Nijedna vlast neće moći zanemariti 17 tisuća zaposlenih, što je više od jedan posto svih zaposlenih u zemlji, a taj udio još više raste ako se gleda samo zaposlenost u privatnom sektoru ili proizvodnji.
Agrokoru će sasvim sigurno svaka vlast teže odbiti zahtjev za davanje jamstva ili prolongiranje naplate državnih potraživanja. U Vladi o takvom raspletu situacije ne žele službeno razgovarati, ali napominju da o rastu Agrokora više moraju misliti banke koje su kreditirale tu tvrtku, ponajprije Europska banka za obnovu i razvoj.