Vjesnik: 18. 03. 2005.
Odgoda bi mogla odbiti ulagače
Pokaže li se da je riječ o dugotrajnijoj odgodi pregovora, onoj koja bi potrajala šest mjeseci ili duže, entuzijazam u provedbi reformi mogao bi splasnuti
ZAGREB – Dugotrajnija odgoda početka pregovora o ulasku u EU mogla bi usporiti gospodarski rast i reforme u Hrvatskoj, upozoravaju ekonomisti.
»Pokaže li se da je riječ o dugotrajnijoj odgodi pregovora, onoj koja bi potrajala šest mjeseci ili dulje, entuzijazam u provedbi reformi mogao bi splasnuti. Uz to, dulja odgoda pregovora negativno bi se odrazila na raspoloženje ulagača, a vjerojatno i na državni proračun, jer bi zaduživanje države na svjetskim financijskim tržištima poskupjelo. Sve bi to za posljedicu imalo usporavanje gospodarskog rasta«, kaže za Vjesnik Žarko Miljenović, glavni ekonomist u Zagrebačkoj banci.
Naš sugovornik dodaje da se odgoda pregovora neće odraziti na hrvatske trgovinske tijekove sa svijetom, s obzirom na to da smo proteklih godina liberalizirali trgovinu s gotovo svim europskim zemljama, uključujući tu i EU. Napominje da u slučaju kraće odgode pregovora hrvatsko gospodarstvo neće pretrpjeti veće posljedice. Na to upućuju i najnoviji podaci o kretanju spreada odnosno razlike u prinosima između hrvatskih i njemačkih obveznica, te burzovnih indeksa.
»Financijska su tržišta već reagirala na odgodu početka pregovora, jer se spread neznatno povećao, a cijene dionica na Zagrebačkoj burzi blago su pale. Riječ je, međutim, o vrlo blagoj reakciji financijskih tržišta. Vjerujem da će na tome i ostati«, istaknuo je Miljenović.
Slično razmišlja i Danijel Nestić, analitičar zagrebačkog Ekonomskog instituta. »Pokaže li se da je odgoda pregovora samo privremena epizoda, sumnjam da će se to zamjetnije odraziti na gospodarstvo. No u slučaju dugotrajnije odgode, posljedice bi bile negativne, a vidjele bi se u padu stranih ulaganja i skupljem zaduživanju države i poduzeća. Posljedica bi bilo usporavanje gospodarskog rasta.«
Nestić dodaje da je još pod znakom pitanja učinak koji bi dugotrajnija odgoda pregovora mogla imati na turizam. Ipak, Nestić ne očekuje da bi se dugotrajnija odgoda pregovora nužno morala negativno odraziti na dinamiku reformi.
Kad je riječ o ponovnom aktualiziranju nekakva zapadnobalkanskog konvoja, u kojem bi Hrvatska na članstvo u Uniji trebala pričekati BiH i SCG, oba naša sugovornika ističu da ne vjeruju u ostvarenje tog scenarija. Pritom upozoravaju da bi se to negativno odrazilo na hrvatsko gospodarstvo, jer obje zemlje znatno zaostaju za Hrvatskom na planu europskih integracija, pa bi posljedica bila i dulja odgoda našeg ulaska u EU.
Adriano Milovan