Slobodna Dalmacija: 23. 03. 2005.

SUSJEDI - PADDY ASHDOWN ĆE MORATI SMIJENITI HRVATSKOG ČLANA PREDSJEDNIŠTVA BiH

Čović ne namjerava dati ostavku

POTPORA Poziv Predsjedništva HDZ-a BiH svojem dopredsjedniku da "još odlučnije nastavi raditi" zvuči neodgovorno i cinično

Piše: Zlatko TULIĆ

Predsjedništvo HDZ-a BiH je još jednom stalo uz svojeg dopredsjednika i hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragana Čovića prepuštajući njemu da sam odluči hoće li podnijeti ostavku na svoju dužnost u Predsjedništvu BiH. Štoviše, Predsjedništvo HDZ-a BiH traži od Čovića da "unatoč neprincipijelnim i sračunatim pritiscima još odlučnije nastavi raditi na promoviranju i izgradnji ozračja dijaloga i izgradnji samoodrživih institucija suverene i neovisne BiH, za što je na demokratskim izborima dobio mandat velike većine hrvatskog naroda u BiH". Iz ovoga se dade iščitati da Predsjedništvo ne računa s Čovićevim povlačenjem iz Predsjedništva.

Iz kruga bliskog Draganu Čoviću također se može čuti da on ne namjerava dati ostavku koju od njega traže veleposlanici SAD-a, Velike Britanije, Predsjedništvo Europske unije, Vijeće za provedbu mira u BiH itd. Povod za traženje ostavke jest potvrđivanje optužnice protiv Čovića koja ga tereti za primanja mita i zloporabu položaja, odnosno pomaganje tvrtki "Lijanovići" iz Širokoga Brijega kako bi ona ostvarila nelegalnu višemilijunsku dobit na tržištu u BiH.

Svi ti pozovi ostali su bez rezultata. Čini se da je Čović između smjene s funkcije i ostavke izabrao smjenu. Jer svi koji poznaju stanje u BiH svjesni su da će visoki predstavnik Paddy Ashdown morati smijeniti Čovića s funkcije člana Predsjedništva.

Ashdown se trenutačno nalazi u SAD-u gdje lobira za sebe i svoju politiku u BiH za koju ima sve manje razumijevanja u samoj BiH, a i u Europi. Ashdown često govori o uspjesima u reformama koje provodi u BiH, čak o izlaznoj strategiji međunarodne zajednice i postupnom predavanju ovlasti domaćim izabranim političarima. Stoga nova smjena člana Predsjedništva, nakon one Ante Jelavića, neće dobro zvučati u bruxelleskim uredima. Ali, nitko u BiH ne dvoji da će, ako nagovaranje na ostavku ne uspije, smjena ipak ubrzo uslijediti.

Dragan Čović je najavio posebnu konferenciju za novinare na kojoj će objasniti svoju poziciju, a i sve ono što joj je prethodilo. On je proteklih dana snažno lobirao kod partnerskih stranaka SDS-a, SDA i PDP-a s kojima HDZ dijeli vlast da stanu na njegovu stranu. Međutim, osim nejasne načelne potpore, ništa drugo, barem javno, nije dobio. Štoviše, Sulejman Tihić, predsjedatelj Predsjedništva BiH i predsjednik SDA, izjavio je da "njegov ostanak u Predsjedništvu otežava rad, prvenstveno njemu, jer je s teretom optužnice vrlo teško raditi, ali je izvjesno da bi se negativno odrazio i na rad same institucije".

Ovo je siguran pokazatelj da Čović, ako i ne bude smijenjen, ne može nastaviti raditi u Predsjedništvu. Stoga poziv u priopćenju HDZ-a da još "odlučnije nastavi raditi" zvuči nerealno, neodgovorno, dapače, cinično. Toga su svjesni i mnogi u Predsjedništvu BiH, ali o tome javno ne govore. Poručivši što misli o pozivima na ostavku upućenima od međunarodne zajednice, onih koji faktički odlučuju u BiH, Predsjedništvo HDZ-a je narušilo svoj, ionako slabašan, ugled i poziciju u očima međunarodnih predstavnika, a s već poznatim ishodom.

Treba svakako podsjetiti da je još prije dolaska na funkciju člana Predsjedništva Čović bio opterećen kaznenim prijavama i da su mediji veoma često najavljivali optužnice protiv njega. On je to sve odbacivao tvrdeći da vjeruje u pravnu državu i sudstvo. No, nakon podizanja optužnice protiv njega, braće Lijanovića, predsjednika Ustavnog suda BiH Mate Tadića i Zdravka Lončara, on tvrdi da su "ubijeni osnovni elementi prava".

I kardinal Vinko Puljić, nadbiskup Vrhbosanske nadbiskupije, izrazio je zabrinutost zbog procesa koji se u posljednje vrijeme vode protiv hrvatskih političara. On je prepuručio da se Europa, onako kako se postavila prema premijeru Italije Silviju Berlusconiju, tako postavi u BiH prema Čoviću dodavši kako je ovih dana naišao na jednog čovjeka koji mu je ispričao da mu daju novac za svjedočenje.

U BiH je svaki proces političkim dužnosnicima neizbježno i politički. Ovaj proces Čoviću, koji će se 30. ožujka pred sudom izjasniti o krivnji, pokazat će je li, kako neki tvrde, sve "montaža" ili je zbilja riječ o velikim korupcionaškim poslovima kako tvrdi strani tužitelj John McNair.